Ay Tutulması Nasıl Meydana Gelir

Cuma, 17 Şubat 2017, 19:18 | Genel | 1 Yorum
by tayyar

Ay tutulması nedir, ay tutulması hakkında bilgi, bu yazımızda sizlere ay tutulması nasıl meydana gelir hakkında bilgi vereceğiz.

Ay’ın dünya yörüngesine girerek Güneş ile Dünya arasında bulunduğu durumlarda ay tutulması meydana gelir. Burada belirli bir süre ay görünmez. Şimdi bunu ayrıntılı bir şekilde anlatalım.

Ay, dünya ile birlikte güneş etrafında döner. Bu hareket sırasında dünya, ay ve güneş arasında kalır. Yani ay, Dünya ile Güneş arasındaki ışık bağlantısını keser ve ay tutulması gerçekleşir. Aslında ay ve güneş tutulması birbirine benzer kavramlardır. Tek fark ay tutulması sırasında dünyanın gölgesi ay üzerine düştüğü için ay belli bir süre görünmez. Güneş tutulmasında ise ay, dünya ile güneş arasına girerek güneş ışınlarını kapatır ve gökyüzü bir süre kararır. Fark bu kadar basittir. Ay tutulması yılda iki veya üç defa meydana gelirken güneş tutulması 20 yılda bir meydana gelir.

indir (1)

Ay Tutulması Nedir Nasıl Oluşur Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz.

1 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Ay Tutulması Nasıl Meydana Gelir"

  1. ruveyda dedi ki:

    teşekkür ederim.

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.