Babil Kulesi Efsanesi

Cumartesi, 13 Nisan 2013, 10:25 | Bilgi Paylaşımı | 1 Yorum
by admin

Babil Kulesi Efsanesi , Babil Kulesi Babil kulesi efsanesi özet hakkında bilgi

Babil Kulesi, Eski Ahit’e göre Tufan’dan bir süre sonra Şinar (Babil) ülkesinde inşa edilen yapıdır. Kulenin yapılışının Tekvin Kitabı’nm 11:1-9 bölümünde anlatılan destansı öyküsü, insan dillerinin birbirlerinden fark­lılığını açıklamaya yönelik bir girişim özelli­ği göstermektedir. Tekvin’e göre Babilliler görkemli bir kent ve “başı göğe değen” bir kule yaparak ün salmak istediler. Tanrı işçilerin dillerini, sonunda birbirlerini anla­yamayacakları kadar karıştırarak kulenin yapımını durdurdu.

Kule hiçbir zaman bitirilemedi ve halk dünyanın dört bir yanına dağıldı. Bu efsane Babil’deki Marduk Tapınağı’nın kuzeyinde bulunan ve Babil dilinde Babilu (Tanrı Kapısı), İbranicede Babel ya da Bavel diye bilinen ziggurattan esinlenmiş olabilir. Babel ve balal (karıştırmak) sözcükleri arasındaki söyleniş benzerliği, Tekvin’in 11:9 bölümündeki söz oyununda kul­lanılır: “Bundan dolayı onun adına Babil dendi; çünkü Rab bütün dünyanın dilini orada karıştırdı.”

babilkulesi

Babil Kulesi Efsanesi Hakkında Yorumlarınızı Bekliyoruz.

1 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Babil Kulesi Efsanesi"

  1. Serhat dedi ki:

    Bn mobilden giriyoru indir diyorum ama desteklenmeyennicerik dio

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.