Sponsorlu bağlantılar

4-7 Bin Lira Bağkur Basamak Farkları Ödeniyor !

Pazartesi, 8 Ekim 2012, 14:56 | Bilgi Paylaşımı | 23 Comments
by admin

Bağkur emeklisine basamak farkları ödenecek. Emekli maaşını yükseltmek için basamak satın alan Bağ-Kur’luların aylıkları intibak kapsamında yeniden düzenlendi. Düzenleme sonrası yüzlerce Bağ-Kur emeklisine 4-7 bin lira ödenmesi gündeme geldi. Bağkurlulara basamak farkı ödemesi ne zaman yapılacak, en önemli soru ise basamak farkları nasıl ve ne kadar ödeneceği sorusu idi. İşte ayrıntılar :

SGK, Bağ-Kur sigortalısıyken emekli maaşının yüksek olması için basamak satın alanlara yönelik bir çalışma yaptı.

SSK emeklileri için yapılan intibak düzenlemesi çerçevesinde Bağ-Kur’luların durumunu da masaya yatıran SGK, satın aldıkları basamak ücretini yatırdıktan sonra emekli olanların maaşlarını artırdı.

PEKİ SİSTEM NASIL İŞLEYECEK?

Basamağını yükseltenlerin maaşında, geçmişte aldıkları basamak karşılığında bir iyileştirme yapıldı. Ayrıca, bu iyileştirme ile geçmişe dönük maaş farkları da hesaplanıp, hak sahibi oln Bağ-Kur emeklilerinin hesaplarına yatmaya başladı.

FARK ÜCRETİ NE KADAR OLACAK?

SGK kaynaklarından edinilen bilgiye göre; Türkiye genelinde basamak satın alarak emekli olan yaklaşık 3 bin 500- 4 bin Bağ- Kur’lu bulunuyor. Bu emeklilerin geçmişe dönük alacakları farkın miktarı da 4 ila 7 bin lira arasında hesaplanıyor.

Yeni düzenleme ile hak sahibi olan Bağ-Kur emeklilerinin hesaplarına farklar yatırılıyor. Yetkililer, durumunu merak eden Bağ-Kur emeklilerinin maaş hesaplarına bakmaları gerektiği konusunda uyarıda bulunuyor. Bu durumdan faydalananlar, hesaplarında hem iyileştirilmiş maaşlarını hem de maaş farklarını görüyor.

SON DURUM NE?

SGK, yaptığı çalışma ile Bağ-Kur’dan basamak satın alarak emekli olanların mağduriyetini giderdi. 5510 Sayılı Kanun’dan önce Bağ-Kur’lular bulundukları basamağa göre prim ödüyordu. Yani Bağ-Kur’lu olduklarında 1. basamaktan 12. basamağa kadar çıkabiliyorlardı.

12. basamaktan sonra, isteğe bağlı ve 2 yılda bir yükseltme yapılıyordu. Bağ-Kur’lu; seçtiği basamağa kadar tercih yaparak ve kurumca hesaplanan tutarı ödeyerek, bu hakkı kazanıyordu. İşte bu durumda emekli olanların maaşlarında düzenleme yapıldı.

Bağkur Emeklileri intibak basamak farkları kaç lira ne zaman ödenecek son durum, Bağkur basamak farkı ödemeleri tarihi 2012

eokulegitim.com

23 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "4-7 Bin Lira Bağkur Basamak Farkları Ödeniyor !"

 1. Resul diyor ki:

  Bagkurda 12 basamaga kadar yukseldim fakat 5 gosteriyo e devlette ne kar maas alirim

 2. abdulkerim arslan diyor ki:

  12 basamak bağkurlu yeni emekli kaç lira maaş ı ne kadar

 3. gülten atapek diyor ki:

  ben 2003 yılında 11 den 15 basamak yükseltim ve2009 da emekli oldum . basamak yükseltme farkı almadım. nasıl alacagım. cevabınızı bekliyorum. teşekkürler.

 4. UĞUR ÇALIŞ diyor ki:

  10 BİN İŞGÜNÜM VAR 6.BASAMAKTAN EMEKLİ OLDUM.BENİM MAAŞIM NE KADAR OLMASI GEREKİYOR.
  İNTİBAK YASASINA GÖRE ALMAM GEREKEN MİKTAR VARMIDIR.TOPLU ÖDEME ALMAYA HAK KAZANIYORMUYUM.
  ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

 5. fatma diyor ki:

  ben eşimden ölüm nedeniyle 1991 yılında 6. basamaktan malülen emekli oldum . intibak zammı alabılecekmıyım yada maaşa ne kadar yansıyacak

 6. lütfi şevket sunay diyor ki:

  2006 da 5400 günden 12.basamaktan emekli oldum bu ocak ayı maaşım ne kadar olur.

 7. Adınız ... diyor ki:

  2004 DE3BASAMAK SATIN ALARAK 12BASAMAKDAN EMEKLİOLDUM İNTİBAK BANA BİRŞEY KAZANDIRACAKMI

  • necmettin gül diyor ki:

   2009 senesinde 15.basamaktan emekli oldum intibak bana birşey kazandıracakmı.

 8. abdullah zeytinci diyor ki:

  2002 yılında 5 basamak satın aldım 2009 yılında 17 basamaktan emekli oldum basamak farkı alırmıyım nekadar ve zaman alırım

 9. gülsevim özen diyor ki:

  2006 yılında 10. basamaktan emekli oldum.şu an810tl alıyorum.acaba basamak farkı benide etkilermi?alacağım maaş ne kadar olabilir.bilgileriniz için tşkler.

 10. Adınız ... diyor ki:

  1997 yılında basamak atladım,2000 yılından 2003 yılına kadar emekli olanlarda sorun yok..2003 yılında tekrar basamak atlama hakkı veridi ancak emekli olduklarında hepsi basamak mağduru oldu..hükümet 2003yılında basamak atlayan bağkurluların basamak mağduriyetini giderdi.oysa ben 1997 de basamak atlayp 2010 da emekli oldum..2000 yılı 24.basamak emeklisi 2050TL alırken tarafıma 916TL emekli maaşı bağlandı,bu konudaki iş mahkemesi intibak davam 2011/46062 dosya no ile yargıtay aşamasında sonucunu beklemektedir…hukumetımız 197 den itibaren basamak atlayan tum basamak mağdurlarına 2000 yılında emekli olan bağkurlulara göre intibak yapmalıdır..

 11. arzu diyor ki:

  babam bagkur emeklısı.6 basamak en dusuk basamaktan emeklı ıdı çgecen yıl rahmetlı oldu suan annemın aldıgı emeklı maası 570 tl.ve hıc bır sekılde annemın gıderlerını karsılamıyor.ocak ayından sonra annemın emeklı maası ne kadar olacak ve ne kadar toplu para alıcak

 12. cavit diyor ki:

  bağkur basamak mağdurları ile ilgili çok haber var internette ama halen ödeme ile ilgili bir ses yok. yargı kararları mı uygulanıyor bu ülkede yoksa akp nin kararları mı?

 13. nihat gündüz diyor ki:

  hep konuşulan yazılan bağ kurlular vesgk. emeklileri memuremeklileri yokmu buna yanıtlama yokmu.

 14. emine diyor ki:

  annem babamdan dul maşşı alıyor fakat babam sagkende şimdide emsallerine göre az maaş alınıyor
  7 basamakdan emekli ılmasına ragmen halen 600 tl maaş alıyor intibak a göre annemin maaşı neladar olur ve bu aftkları ne zaman alırlar

 15. cabir çavdar diyor ki:

  Sayın yetkililer ben 2003 yıllarının son aylarına yakın 12 inci basamaktab 13 üncü basamağa yükseltmiştim, 2005 yılında emekli oldum şimdi şu anda 12 inci basamaklardan az maaş alıyorum,eğer bağkur basamağı düzenlemesi olursa ne kadar maaş alırım, şimdiki maaşım toplam 849,00 saygılarımla

 16. bülgül diyor ki:

  çok güzel

 17. Mehmet vanalıoğlu diyor ki:

  14.cu basamaktan emekli oldum 2006 yulında emekli oldum. 7. bsamaktan emekli ettiler. ihtiraz ettim. yeni düzenleme yapıldığını söylediler farklar ödenecek deniyor hesaplarınıza bakın deniyor hesaplarda hiçbirşey yok. bize bilgiverirmisiniz.saygılr.

 18. seher dik diyor ki:

  babam emekliliğine 1 ay kala vefat etti ve biz malulen emekli olduk babam vefat ettiğinde 13. basamakta idi babam enaftı taksici şimdi biz bu yasadan faydalanabilecekmiyiz annemin şuan aldığı maaş 600 lira

 19. mehmet reşat diyor ki:

  ben 2011 yılı eylül ayında 15 basamaktan emekli oldum pirimide burdan yatırdım bana baglanan maaş 805 ytl oysaki bende 2 yı önce 12 basamaktan emekli olan arkadaşlarıma 1100 ytl maaş bağlanmış durumda bu neden kaynaklanıyo bana göre bi haksızlık teşkl

 20. ekrem arıcı diyor ki:

  selam ben 2004 yılı içinde basamak yükseltmiştim şimdi acaba bu yeni yasadan bizlerde faydalanabilecekmiyiz bilen varmı

 21. hakan diyor ki:

  sgk geriye dönük toplu ödemenin daha önce 15-20 bin lira arasında olduğunu bildirmişti. neden 4-7 bin lira arasında hesaplandı? birde maaş farklarının 350-400 tl arasında artacağı bildirilmişti yine burada da düşük bir maaş artışı (150-200 tl gibi)hesaplanmış. bu hesaplamalar neye göre yapıldı? sgk neden tutarlı değil? teşekkür ederim.

Yorum Yazın