Baklagiller nelerdir – Baklagil Çeşitleri

Cumartesi, 6 Ekim 2012, 23:07 | Bilgi Paylaşımı | 0 Yorum
by admin

Baklagil nedir, Baklagil çeşitleri, Baklagiller hakkında bilgi, BAklagil türleri

Fasulye: protein, yag, sellüloz ve karbonhidratça zengindir. Bileşiminde bunlardan başka kalsiyum, fosfor, demir gibi madensel tuzlarla beraber B kompleksi vitaminleri de bulunur. Sindirimi oldukça zordur. Kabukları barsaklarda gaz yaptığı için kabuğu çıkartarak pişirilirse bu özelliği de gider. Et, yağ gibi maddeler ilâvesiyle pişirildiği zaman değeri daha da fazia-laşır. Soya fasulyesi besin değeri bakımından en iyisidir. 100 gr. beyaz fasulyede 22 gr. protein vardır.

Nohut: Protein ye madensel madde bakımından fasulyeden sonra gelen bir besin maddesidir. Lezzet ve besin değeri pişirilme şekillerine göre artırılır 100 gramında 20 gr: protein vardır.

Mercimek : Sindirimi daha kolay ve bilhassa bileşimindeki demir dolayısiyle çocuklara ve kansızlara verilen bir besin maddesidir.

Bakla : Bileşiminde “fazla’miktarda protein fosfor v.s. bulunan bir baklagildir. Çeşitli şekillerde kullanılır.

Bezelye: Protein, nişasta, fosfor ve B vitaminleri bakımından zengindir. Sindirimi kolay, lezzetli bir besin maddesidir. Yemek, garnitür v.s. olarak kullanılır.

Börülce: Protein, nişasta ve vitamin bakımından zengindir. Bazı bölgelerde çok kullanılır.
————————————————————————————————————————————————————-

Baklagiller nelerdir – Baklagil Çeşitleri Baklagil nedir, Baklagil çeşitleri, Baklagiller hakkında bilgi, BAklagil türleri Fasulye : protein, yag, sellüloz ve karbonhidratça zengindir. Bileşiminde bunlardan başka Baklagil çeşitleri, Baklagil nedir, BAklagil türleri, Baklagiller hakkında bilgi

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.