Bankalar Öğrencilerin Burs Hesaplarından Hesap İşletim Ücreti Kesebilir mi?

Pazartesi, 19 Aralık 2011, 13:13 | Bilgi Paylaşımı | 0 Yorum
by admin

Bankaların öğrenci burslarından ‘hesap işlem ücreti’ kesmesi mahkemelik oldu

Bazı bankaların orta öğretim kurumlarında okuyan öğrenci burslarından ‘hesap işletim ücreti’ adı altında 15 lira kesinti yapması tepki aldı. Veliler, kesintinin yapılmaması ve kesilen miktarın iadesi için tüketici mahkemesine başvurdu.

Milli Eğitim Bakanlığı, daha önce verdiği eğitim burslarını okula gönderiyor, okul da öğrencilere elden dağıtıyordu. Ancak bazı okullar bursları bankaya yatırma kararı aldı. 3 ayda bir 315 lira eğitim bursu alan öğrencilere banka hesabı açılarak bursları bu hesaba yatırılmaya başlandı. Ancak bazı bankalar öğrenci burslarından ‘hesap işletim ücreti’ adı altında 14,70 TL kesinti yapmaya başladı. Veliler bankalara tepki gösterdi. Kesintinin iptali için tüketici mahkemesine başvurdu.

Burs alan öğrenci velileri adına açıklama yapan Hasan Öztürk, 3 ayda bir bakanlıktan eğitim bursu aldıklarını belirterek, bankaların kesinti yapmasının doğru olmadığını söyledi. Devletin öğrenci burslarından vergi dahi almadığını belirten Öztürk, “Devlet vergi almıyor ama bankalar kesinti yapıyor. Oğlum Yasin Sakarya Mithat Paşa Şükrü Ayanoğlu Lisesi’nde okuyor. Okulumuzun öğrenci bursları Halk Bankası Sakarya Şubesi’ne yatıyor. Önceki gün üçüncü bursu çektik. 3 dönemdir ‘hesap işletim ücreti’ adı altında 14,70 lira kesiliyor. Bugüne kadar kesilen tutar 45 lirayı buldu. İtiraz ettik ama banka geri adım atmadı.” diye konuştu.

Adapazarı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün bankaya yazı yazarak kesinti yapmamasını talep ettiğini ve önceki yapılan kesintilerin de iadesini istediğini dile getiren Öztürk, ancak bankanın bu talebi de dikkate almadığını kaydetti. Bu sebeple Tüketici Mahkemesi’ne başvurduklarını ifade eden Öztürk şöyle konuştu:

“Bizim okulumuzun bursları Halk Bankası’na yatıyor. Sadece bizim okulda 100’e yakın öğrenci burs alıyor. Türkiye genelinde binlerce öğrenci var. Bankalar öğrenci burslarından yüksek miktarda haksız kazanç elde ediyor. Bu sebeple hakkımızı tüketici mahkemesinde arayacağız.”

Halk Bankası Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada ise vadesiz hesaplardan hesap açık olduğu sürece 3 ayda bir ‘Hesap İşletim Ücreti’ alındığını, öğrenci burslarından da bu sebeple kesinti yapıldığı bildirildi.

“BANKALARI OKULLAR BELİRLİYOR”

Bu arada Milli Eğitim Bakanlığı ilköğretim ve ortaöğretimde toplam 234 bin 188 öğrenciye burs verildiğini bildirdi. Açıklamada, bakanlığın ilk ve ortaöğretim kurumlarında okuyan öğrencilere gönderdiği bursların ödemesi ile ilgili hiçbir banka ile çalışması olmadığı belirtilerek, “Ödemenin nasıl yapılacağını okullar belirlemektedir. Banka şubeleri Bankalar Kanunu’na dayanarak “Hesap İşletim Ücreti” adı altında kesinti yapmaktadırlar. Okul müdürlükleri veya veliler banka şubeleri ile görüştüklerinde veya veliler elektrik -su faturası için otomatik ödeme talimatı verdiklerinde hesap işletim ücreti alınmamaktadır.” denildi.

Burs Öğrenim Kredisi Hesap İşletim Ücreti , KYK Burs Kredi Hesabından Banka Hesap İşletim Ücreti Keser mi Ne kadar Kesiyor 2016 2017

Cihan Haber Ajansı– 19 Aralık 2011

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.