Bartolomé Mitre Hayatı

Çarşamba, 12 Haziran 2013, 18:00 | Genel | 0 Yorum
by editor

Bartolomé Mitre Kimdir, Bartolomé Mitre Hayatı Biyografi

Arjantinli asker ve devlet adamı. 1862-1868 arasında devlet başkanlığı yapmıştır.

26 Haziran 1821’de Buenos Aires’de doğdu, 18 Ocak 1906’da aynı kentte öldü. Subay bir babanın oğlu olan Mitre, Uruguay’daki askeri bir akademide öğrenim gördü.

O dönemde bağımsızlığını yeni kazanmış olan Arjantin’de kurulan cumhuriyetin bir federasyon mu, yoksa birleşik merkezi bir devlet mi olacağı tartışma konusuydu. Başkent Buenos Aires’teki yönetim, ken­dilerinin ağırlıkta olacağı birleşik, merkezi bir devlet isterken; caudillo olarak adlandırılan yerel önderler tarafından kontrol edilen çevre iller, kendi özerklikle­rini güvence altına alacak bir federasyondan yanaydı­lar. Federal önderlerden biri olan Manuel de Rosas 1829’da yönetimi ele geçirerek Buenos Aires’in üstünlüğüne dayanan bir konfederasyon kurmuştu.

Rosas’ın otoriter yönetimi altında büyük çoğun­luğu yönetime muhalif olan gençlerle birlikte, Mitre de 1837’de sürgüne gönderildi. Sürgündeyken Boliv­ya, Şili ve Uruguay’a giden Mitre El Mercurio gazetesini çıkardı. Gazetede şiirler, edebiyat eleştirile­ri, hikâyeler, tiyatro oyunları ve Rosas yönetimi aleyhinde yazılar yayımladı.

Şubat 1852’de Rosas yönetimine muhalefet eden general Justo Jose de Urquiza’nın Brezilya ve Urugu­ay’la ittifak yaparak, Rosas’ın ordusunu Casero Savaşında yenmesiyle birlikte, Mitre de Uruguay güçleri­nin komutanı olarak Buenos Aires’e döndü. General Urquiza, 1852’de bütün ülkeyi kapsayan bir anlaşma çağrısında bulundu. Buenos Aires’in katılmamasına karşın anayasa yürürlüğe kondu ve Urquiza Arjantin Konfederasyonunun ilk devlet başkanı seçildi.

  • Eserleri (başlıca): Historia de Belgrano, 1858-1859, (“Belgrano Tarihi”); Historia de San Martin, 1887-1888, (“San Martin Tarihi”).

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.