Bathlı Adelhard Kimdir Hayatı

Salı, 7 Şubat 2012, 21:45 | Bilgi Paylaşımı | 0 Yorum
by admin

İlköğrenimini doğduğu yerde bitirdikten sonra Fransa’ya gitti, yükseköğrenimi bitirdi. Sonra Laon’da Anselmus’un kurduğu okulda, bir süre öğretmenlik yaptı. İtalya, İspanya, Anadolu ve değişik Arap ülkelerini kapsayan uzun bir geziye çıktı. Yedi yıl süren bu geziden sonra, Araplardan edindiği bilgileri tanıtmak amacıyla İngiltere’ye döndü. Araplardan öğrendiği “Eukleides’in Stoikheiai” (İlkeler) adlı çalışmasını, Arap bilginlerinin matematik ve gökbilimle ilgili değişik yapıtlarını çevirdi. Bu gezisi süresince edindiği bilgilere, sürdürdüğü çalışmalara dayanan “Quaestiones Naturales” (Doğa Sorunları), “De Eodem et Diverso” (Özdeşlik ve Çeşitlilik Üstüne) adlı yapıtlarını yazdı. Adelhard, felsefeye Arap düşünürlerinin çalışmalarını incelemekle, görüşlerini öğrenmekle girdi. Aristoteles ve Platon’un o dönemde bilinen yazılarını yorumlayan Arap bilginleri akıl ilkelerine dayanan ve genellikle Aristoteles mantığından kaynaklanan bir yöntemi benimsemişlerdi. Felsefe ve tanrıbilim sorunlarının yorumlanmasında uygulanan bu yöntemi benimseyen Adelhard, gelenekçi İngiliz tanrıbilimciliğine karşı çıktı. Tanrıbilim sorunlarının akılcı bir yöntemle çözümlenmesi gereğini ileri sürdü. Felsefe ile tanrıbilim sorunlarının belli bir “neden” kavramı üzerinde yoğunlaştığı görüşünü savundu. 1160 yılında Bristol’da öldü.

Bathlı Adelhard Kimdir? Bathlı Adelhard Kim, Bathlı Adelhard Hakkında Bilgi, Bathlı Adelhard Biyografisi, Bathlı Adelhard Hayatı Bathlı Adelhard 1090 yılında Bath’ta doğdu. İngiliz bathlı adelhard kimdir

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.