Betimleme Nedir ve Örnekleri

Pazartesi, 14 Nisan 2014, 19:36 | Genel | 0 Yorum
by ozden

Betimleme Hakkında Bilgi, Betimleme Nedir ve Örnekleri

Betimleme sanatsal metinlerde kullanılan bir anlatım tekniğidir. Betimlemede yazarın amacı okuyucunun zihninde izlenim uyandırmak, anlatılanları kişinin gözünün önünde canlandırmaktır. Betimleme kısaca kelimelerle resim yapmak olarak adlandırılabilir.

Bu anlatım tekniğinde sıfatlara ve niteleyici sözcüklere oldukça fazla yer verilir. Kelimeler genellikle mecaz ve yan anlamlarında kullanılır. Aşağıdaki paragraflar betimleme anlatım tekniği ile oluşturulmuştur.

Kenar mahalleler. Birbirine geçmiş, yaslanmış tahta evler Kiminin kaplamaları biraz daha kararmış, kiminin balkonu biraz daha eğrilmiş, kimi biraz daha öne eğilmiş, kimi biraz daha çömelmiştir. Hepsi hastadır; onları seviyorum; çünkü onlarda kendimi buluyorum.

Turna katarları geçiyordu gölün üstünden, gölgeleri maviye dönüşerek. Van Gölü, günün her anında bir renk cümbüşünde yunup arınıyordu. Bir bakmışsın, göl bir anda som turuncuya kesmiş. Bir bakmışsın, gölün ucundan bir mor şimşeği girmiş, bütün gölü som mora boyayarak öteki ucundan çıkmış, ak köpüklü dalgalarla bütün gölü süsleyerek

Betimleme Anlatım Biçimi ve Betimleme Örnekleri Hakkında Düşüncelerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

 

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.