Bilinçli Tüketici Nasıl Olur

Salı, 5 Mart 2013, 17:10 | Genel | 0 Yorum
by admin

TÜKETİMDE NASIL BİLİNÇLİ OLABİLİRİZ?

Tüketicilerin birçoğunun bilinçli tüketici nasıl olmalıdır hususunda eksiği var. Çünkü içeriği konusunda eksikleri var. Peki bilinçli tüketici ne demektir ? Toplumda yaşayan fertler olarak hepimizin tüketimde bilinçli olma­mız gerektiğini bilmeyenimiz yoktur. Bilinçlenmiş bir tüketici, ihtiyaçları­nı da dikkate alarak bir alış veriş yolu takip eder. Bu da şu demektir, ihtiyaç duyduğu malı yetkili satıcısından almak. Bir malı satın alımını da yaparken üretim tarihine bakar, son kullanma tarihinin geçip geçmediğine dikkat eder.

sinavkuyrugu

Üreticiler ise yani satıcılar da buna dâhildir, bir ürünün tanıtmak için reklâma başvururlar. Yani ürünün reklâmını yapmaları en doğal haklarıdır. Reklâmın gayesi ise bellidir, tanıttığı ürüne dikkati çekmeyi hedef­ler. O malın daha çok satılmasını sağlamaktır gaye. Bu yüzden reklâm­ların her zaman gerçeği yansıtmak gibi bir kaidesi de yoktur, bazen gerçekleri yansıtmayabilirler. Bu yüzden reklamın etkisinde kalmamalı­yız. ihtiyacımız olan ürünü ve bütçemize uygun olanı satın almak amaç olmalıdır. İhtiyacımız olan ürünü de görmeliyiz, kesinlikle görmeden sa­tın alma gibi bir işi yapmamalıyız.

eokulegitim.com

yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Bilinçli Tüketici Nasıl Olur"

  1. doğan dedi ki:

    bilinçli bir tüketici nasıl omalıdır?sorunun cevabı nedir

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.