Biyomedikal Mühendisliği Mesleği Hakkında Bilgiler

Pazartesi, 1 Kasım 2010, 17:30 | Bilgi Paylaşımı | 13 Comments
by admin

Üniversiteye hazırlık yapan adaylar için, Biyomedikal Mühendisliği hakkında çeşitli ve güvenilir kaynaklardan en yeni bilgileri derledik. Biyomedikal Mühendisliği mesleğine karar vermeden önce bu bilgileri göz önünde bulundurmanın faydalı olacağını düşünüyoruz.(e-okul)

Biyomedikal Mühendisliği

Genel Tanım:

Biyomedikal mühendisliği, mühendislik metotlarını kullanarak, tıp ve sağlık bilimlerinde kullanılan teknoloji cihazlarını tasarlayan ve geliştiren bir mühendislik dalıdır. Bu bölümde; elektronik, bilgisayar, biyomekanik ve biyo-malzeme gibi yüksek teknolojilerde çalışan matematik, fen bilimleri ve temel mühendislik bilgi ve becerilerini kullanarak biyomedikal mühendisliği problemlerini çözebilen, canlılar üzerinde ve diğer sistemlerde deneyler yapıp sonuçlarını yorumlayabilen,  disiplinler arası (mat., fen, müh., tıp, elektronik vb.) ortak araştırma ve çalışma yapabilecek  donanıma  sahip   mühendisler  yetiştirmek amaçlanır.

Faaliyet Alanları:

Tıbbi cihazların tasarımı ve üretilmesi, ameliyat ve yoğun bakım ünitelerinde hasta takibinde kullanılan elektronik ve bilgisayar sistemlerinin, tıbbi görüntü sistemlerinin,  çeşitli tedavilerde kullanılabilecek yeni biyo-malzemelerin, tıbbi cihazların vb. tasarlanması, yapılması ve geliştirilmesi konularında çalışma yaparlar.

İş Bulma Olanakları ve Kazanç Durumu:

Biyomedikal mühendisleri hastanelerde, çeşitli tıbbi cihaz şirketlerinde, ilaç firmalarında ve araştırma merkezlerinde tıbbi cihazların satın alınması için teknik şartname hazırlamak, tıbbi cihazları test etmek-bakım onarımını sağlamak, ameliyat odaları ve elektronik cihazlarla donatılmış laboratuar gibi tesislerin kurulmasında danışmanlık ve uygulama yapmak hastane bilgisayar merkezlerinde tıbbi bilgi işlem tesisleri kurmak ve bilgisayar programlarını hazırlamak, yoğun teknoloji kullanılan kliniklerde danışmanlık konularında görev alabilecek çok geniş iş bulma alanı ve olanağına sahiptirler.

Mesleğin Gelecek 10 Yıldaki Durumu:

Hızlı gelişen teknolojiyle birlikte bu mesleğin iş olanakları daha da yükselecektir.

Bu Mesleği Seçenlerde Ne Gibi Nitelikler Olmalı:

Fikirlerini başkalarına aktarabilme ve insanları ikna edebilme gücüne sahip olması

Araştırma, planlama ve uygulama yeteneğine sahip olması

Yeniliklere, gelişmelere açık ve yaratıcı olması

Hızlı sayısal düşünme gücü ve zihinsel yeteneğe sahip olması

Yeni ve güncel teknolojileri takip edebilme ve bundan hoşlanması

Beyin ve el koordinasyonuna sahip olması

Yeni şeyler keşfetme ve hayata geçirme tutkusuna sahip olması

Sorumluluk duygusu gelişmiş olması

Gözlem verilerini bütünleştirebilmesi

Tedbirli, dikkatli olma ve dikkatini bir noktada uzun süre yoğunlaştırabilmesi gerekir

BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ (MF–4)

ÜNİVERSİTE ADI Öğretim Şekli 2009 TABAN PUAN 2009 0,8 BAŞ SIRA 2010 TAHMİNİ P.
YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL) (Başarı Burslu) 341,830 15,800 517,242
ERCİYES ÜNİVERSİTESİ (KAYSERİ) 332,612 25,600 503,294
BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ (ANKARA) (%50 Burslu) 323,201 37,400 489,054
NAMIK KEMAL ÜNİVERSİTESİ (TEKİRDAĞ) 322,457 38,500 487,928
ERCİYES ÜNİVERSİTESİ (KAYSERİ) (İÖ) 321,940 39,100 487,146
BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ (ANKARA) (%25 Burslu) 315,290 48,800 477,083
YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL) (Destek Burslu) 310,548 56,400 469,908
YAKIN DOĞU ÜNİVERSİTESİ (Burslu) 294,412 88,800 445,491
BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ (ANKARA) 281,960 123,000 426,650
YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL) 269,723 166,000 408,133
YAKIN DOĞU ÜNİVERSİTESİ 229,978 348,000 347,993

Eokulegitim.com
Bilgisayar – Enformatik Mesleğini Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalıdır, Biyomedikal Mühendisliği Bölümü Hakkında Bilgi, Biyomedikal Mühendisliği Bölümü Mesleği İş İmkanları, Biyomedikal Mühendisliği Bölümü Puan Türü Nedir, Biyomedikal Mühendisliği Bölümü Taban Puanları 2015 – 2011, Biyomedikal Mühendisliği Çalışma Alanları ve Koşulları Şartları, Biyomedikal Mühendisliği Kazanç Durumu, Biyomedikal Mühendisliği Mesleği Çalışma Koşulları – Şartları, Biyomedikal Mühendisliği Mesleği İş Alanları, Biyomedikal Mühendisliği Mesleği Maaşları, Biyomedikal Mühendisliği Mesleği Özellikleri ve Zorlukları, Biyomedikal Mühendisliği Mesleğinin Geleceği, Biyomedikal Mühendisliği Meslek Rehberi, Biyomedikal Mühendisliği Mezunları Ne İş Yapar, Biyomedikal Mühendisliği Tercih Edilir mi

Bu Bölüm Hakkındaki Düşüncelerinizi Aşağıdaki Yorum Aracılığıyla Hemen Paylaşabilirsiniz

13 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Biyomedikal Mühendisliği Mesleği Hakkında Bilgiler"

 1. SELİN dedi ki:

  Önü açık bir meslek cahilce konuşmayın önce bir araştırın emin olun ondan sonra söyleyin ne diycekseniz kesinlikle çok iyi bir meslek ve her hastanede 2 tane biyomedikal mühendisi bulunca şartı var ve maaşı bir asgari ücretin 7 ve 9 katı arasında tabi bu özel hastaneler için geçerli iyi bir üniversitede tam burslu okursanız son sınıftayken size iş teklifleri gelir ama dediğim iyi çok iyi bir üniversite olması lazım.

 2. lütfen yardım dedi ki:

  lütfen yardım edin okuma şartları, ders zorlıkları, ve iş olanakları hakkında bilgi arıyorum ama istediğim bilgileri ulaşamadım

 3. zeliha dedi ki:

  ben de lys sınavına girdim biyomedikal mühendisliği de kafamda var ama kulaktan dolma bilgilerlede yazmak istemiyorum hiç tanıdıgım bu bölümü okuyan yok aceba mezunlarından ya da bu bölümü hala okuyan birileri okuma şartları nasıl iş imkanı nasıl bilgi verebilir mi sizce yazmalımıgım tercihime,şimdiden teşekküler…

 4. leyla dedi ki:

  merhaba bende bu bolumu dusunuorum ama ış olanıgı bıde bıtıtrdıkten sonra ne gıbı zorluklarla karsılasabılrız az cok bı bıomedıkla muh bu zorluklaela karsılassmıssa bılır cevap verırsenız senvırım:)

 5. medikal dedi ki:

  bir biyomedikal mühendisi olarak kesinlikle katılıyorum

 6. biyomedikal dedi ki:

  araştırmadan nasıl da saçmalıyosun sen öyle kadir.teknolojiden uzak kalmış cahil insan lafları bunlar

 7. biyo dedi ki:

  selamlar arkadaşlar.bu sene lys sınavına girdim ve sırada tercih maratonu var. biyomedikal müh. araştırdım ve çok hoşuma gitti. bence geleceğin meslegi ama yapılan yorumlarda da mezunların pek memnun olmadığını gördüm. bana cok acil iyi yada kötü bikaç yorum daha yazarsanız kararımı netleştireceğim.teşekkür ederim. ama çok acil lütfen

 8. nilay dedi ki:

  valla piyasanın bilgisayar ve elektronik mühendisliğine doyduğunu düşünürsek bence önü çok açık ayrıca çok yönlü bi bölüm. bi çok alanı içinde barındırdığı için yüksek lisansla da istediğiniz alana kayabilirsiniz. bence en gerekli mühendislik sonuçta sağlık alanı . biyomedikalciler olmasa doktorlar milletin derdini fal bakarak mı anlıycaklar? o kullandıkları biyomedikalcilerin yaptığı aletler olmasa hiç bişey yapamazlar. hee şimdiye kadar böyle bi mühendislik yoktu bualetler nerden geliyodu derseniz de tabiki yurt dışından geliyo diğer herşey gibi ama gelecekte belki de biz yurtdışına bu aletleri pazarlayabiliriz. her ne kadar türkiyede bu bölümün kıymeti bilinmese de yurtdışında çok iyi biliniyor zaten bu yüzden onlar bizden ilerde biz de bu geri kafalı insanlar yüzünden yıllardır yerimizde sayıyoruz.. bilmem anlatabildim mi? ;)

 9. AHMET BULUT dedi ki:

  kardeş sen kutuplarda mı yaşıyorsun.bu bölüm ne işe yaradığını tam anlayamadın senin yaşadığın yer her halde ormanlık alana çok yakın bana göre geleceğin mesleğidir ve kesinlik tercih sıralarında ilkler görmlidir

 10. kadir dedi ki:

  off hep yanlış bilgiler..maalesef insan üzülüyor.arkadaşlar ne olur burada yazılan ve ispata muhtaç olan şeylere inanmayın.böyle bir alana hiç ama hiç lüzum yok.eğer işsiz kalmak istiyorsanız tercih edersiniz,ama piyasanın böyle bir mühendise hiç ama hiç ihtiyacı yok.tanımazlar bile!

  • biyomedikal dedi ki:

   doğru yukarıdaki üniversitelerin başarı sıralarına bakılırsa senin kapasiten yetmeyebilir bu bölüm için.sen git o beyninle süt ürünleri falan oku önü baya açık

   • medikal dedi ki:

    bir biyomedikal mühendisi olarak kesinlikle ülkemizin bu mühendislere ihtiyacı olduğunu düşünüyorum

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.