Bulut Çeşitleri ve Özellikleri

Çarşamba, 19 Mart 2014, 22:05 | Genel | 0 Yorum
by tayyar

Bulut nedir, bu yazımızda sizin için bulut çeşitleri ve özellikleri hakkında kısa bilgi vereceğiz.

Bulut küçük su damlacıklarını içinde barındıran yoğunlaşmış bir kütledir. Tabanı yeryüzünden yukarıdadır ve yoğuşmuş soğuk bir kristal kütle zinciridir. Bulutlar yukarıda sıcak bir yüzeyle veya sıcak havayla karşılaştığı zaman yoğunluğunu kaybeder ve yağmurlara dönüşür. Bulutlar yüksek bulutlar, alçak bulutlar ve orta bulutlar olarak üç grupta incelenir. Yüksek bulutlar: Sirrus, sirrokümülüs, sirrostratüs; orta bulutlar: altokümülüs, altostratüs; alçak bulutlar ise stratokümülüs ve stratüs olarak kendi içlerinde ayrılırlar.

Sirüs bulutu beyaz renkte ipek gibi parlak ve içinde küçük buz kristallerini barındıran bir buluttur, sirokümülüs beyaz ve gölgesi olmayan ve içinde küçük kum tanecikleri barındıran bulutlardır, altokümülüs gölgeli, beyaz ve gri tonlarında bulunan bulutlardır. Stratüs bulutları gri renkli yağmur bulutlarıdır. Su damlacıklarından oluşur ve yeryüzüne oldukça yakında bulunur. Yeryüzüne yaklaştıkça sis halini alırlar. Stratokümülüs ise gri ve beyaz tonlarında yağmur bulutlarıdır.

images (1)

Bulutlar ve Çeşitleri Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz.

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.