Burne Hogarth Kimdir

Salı, 18 Haziran 2013, 14:44 | Genel | 0 Yorum
by editor

Burne Hogarth Kimdir, Burne Hogarth Hayatı Biyografi

ABD’li çizgi romancı ve ressam. Tar­zan ile en başarılı çizgi romanlardan birini yaratmıştır.

25 Aralık 1911’de Chicago’da doğdu. Küçüklü­ğünden beri resme ilgi duyuyordu. On beş yaşında bir şirkette yardımcı ressamlığa başladı. Bir yıl sonra da kendi hazırladığı ilk çizimleri yapmakla görevlen­dirildi. Bir yandan çalışıyor, bir yandan da eğitimini sürdürüyordu. Chicago Sanat Enstitüsü’nde resim, Crane College ve Northwestern Üniversitesinde de sanat tarihi ve antropoloji öğrenimi gördü. İlk çizgi roman denemesini 1929’da yaptıysa da başarılı olama­dı. Gazete ve dergilere resim veren şirketlerdeki ressamlığını sürdürdü. 1936’da Tarzan çizgi romanını hazırlamakta olan Harold Foster’in (1892) çizerlikten ayrılacağını bildirmesi üzerine bu işe başvurdu. Kendi imzasını taşıyan ilk Tarzan 1937’de yayımlandı.

1945’de yayımcı şirketin koyduğu kısıtlamalara karşı çıkarak bir süre Tarzan’ı bıraktı, Drago adlı bir çizgi romana başladı. Kendine yeni haklar sağlayınca 1947’de gene Tarzan’a döndü. 1950’de, bu kez de yabancı ülkelerdeki telif hakları konusunda anlaşmaz­lık çıkınca, bu çizgi romanı tümüyle bıraktı. Arkadaşı Silas Rhodes’le birlikte 1947’de New York’ta kur­muş olduğu School of Visual Arts’da (Görsel Sanatlar Okulu) öğretmenlik yapmaya başladı. Kendini resim ve yazı çalışmalarına vermek amacıyla 1970’de bu okuldaki görevinden ayrıldı.

Hogarth’m gerçekçi ve etkileyici bir çizgisi vardır. Özellikle hareketli insan vücudunu büyük bir ustalıkla canlandırmıştır. Tarzan’ı, Rönesans ressam­larının ideal insan vücudu anlayışına benzer bir tutumla çizmesi, “çizgi romanın Michelangelo’su” diye adlandırılmasına neden olmuştur. Tarzan’ı yal­nız gücüne dayanan değil, aklını da kullanan bir insan olarak ele almıştır.

  • Eserleri (başlıca): Tarzan Jungle Lord, 1968, (“Or­manlar Hakimi Tarzan”); DynamicFigüre Dravıing, 1970, (“Hareketli Figür Çizimi”); Tarzan of the Apes (E.R. Burroughs’un özgün metninden R.M.Hodes’in uyarlama­sı ile), 1972 (“Tarzan Maymunlar Arasında”); Dynamic Anatomy, (ty.), (“Hareketli Anatomi”); Draıeing the Human Head, (ty.), (“İnsan Başının Çizilmesi”).

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.