Burnun Görevleri ve Özellikleri

Pazar, 15 Kasım 2015, 14:41 | Genel | 2 Comments
by onur

Burnun Görevleri Nelerdir, Burnun Özellikleri ve Görevi Kısaca

Burun koku almak için gerekli organıdır. Uç kısmı kıkırdak, arka kısmı kemikten oluşur. Burun boşluğu “sapan” kemiği aracılığıyla ikiye ayrılır.
Boşluklardan ortaya doğru üçer adet kemik çıkıntı aşağıya iner. Aralarında hava dolaşan bu kemiklere “boynuzcuk kemikleri” adı verilir.

Bu kemiklerin arasındaki boşluklara “sinüs” adı verilir. Sinüslerin iltihaplanmasına “sinüzit” adı verilir.

Burun boşluğu mukus salgısı yapan epitel hücreleriyle döşeli halde bulunur. Burun içerisindeki kıllar ve mukus kirli havayı filtre eder, mukus havayı nemli hale getirir, burun içindeki kıvrımlar havanın sıcaklığını arttırır.

Koku alma sinirleri burun boşluğunun üst kısmındaki “sarı bölge” de bulunur. Havaya karışmış koku zerrecikleri mukus içinde çözünerek koklama sinirlerine uyarı gönderir. Duyu sinirleri gelen uyartıyı beyine taşır. Böylece koku algılanmış olur.

Koklama ve tatma duyuları suda çözünebilen maddelere duyarlılık gösterir. Bu sebeple birbiriyle yakından ilgilidir. Örnek olarak nezle olduğumuz zaman koku ve tat alma duyularımız iyi çalışmaz.

Burnun Görevleri Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

2 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Burnun Görevleri ve Özellikleri"

  1. gazapizm dedi ki:

    güzel site ama çok uzun yazılmış

  2. apelllo dedi ki:

    They have since been out to purify Africa with lemon scented Sunlight detergent, so Bobo can have a purer image to the lemon gods

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.