Çaldıran Savaşı Kimler Arasında Olmuştur Tarihi ve Önemi

Perşembe, 25 Mayıs 2017, 12:05 | Ödev | 0 Yorum
by ozge2017

Bu yazımızda, sizlere Çaldıran Savaşı Kimler Arasında Olmuştur Tarihi ve Önemi Kısaca bu konu hakkında bilgiler vereceğiz.

Çaldıran Savaşı Kimler Arasında Olmuştur Tarihi Ve Önemi

Fatih Sultan Mehmet dönemi, fetihlerin daha çok batı yönünde yapıldığı bir dönem olduysa da Yavuz Sultan Selim, gözünü daha çok doğuya, Ortadoğu coğrafyasına çevirerek buradaki Müslümanları Osmanlı bayrağı altında birleştirmeyi hedeflemiştir.

Aynı dönemde İran bölgesinde nüfuz sahibi olan Safevi Devleti de Osmanlı Devleti’nin doğu sınırları için tehdit oluşturmaktaydı. Bu sebepten dolayı Yavuz Sultan Selim’in ordusu ile Şah İsmail’in ordusu, 1514 yılında Çaldıran Savaşı’nda karşılaşmıştır.

Savaş, mutlak Osmanlı Devleti zaferi ile sonuçlanmıştır. bu sayede Doğu sınırlarındaki en büyük risk olan Safevi Devleti alt edilmiş, Anadolu toprakları üzerindeki hakimiyet güçlenmiştir. Bununla birlikte Suriye, Mısır, Arabistan gibi coğrafyaların fetih edilmesinin de önü açılmıştır.

 

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.