Çanakkale Savaşı İle İlgili Kompozisyon Yazı

Salı, 6 Aralık 2016, 18:08 | Bilgi Paylaşımı | 44 Comments
by admin

 

Çanakkale Savaşı Kompozisyonu , Çanakkale Savaşı ile İlgili Yazılar Kompozisyonlar , Çanakkale Savaşı Konulu Anlatan Kompozisyon Örnekleri

Sevgili Arkadaşlar!
Çanakkale Savaşları, yüzyılımızın en büyük savaşlarından birisidir. Birinci Dünya Savaşı’nı galip bitirmek isteyen düşman devletler, gemileriyle Çanakkale Boğazını geçip İstanbul’u almak istiyorlardı. Osmanlı ordusu, İngiliz ve Fransız donanmalarına karşı Çanakkale Boğazı’nda aylar süren bir dizi deniz ve kara savaşı yapmıştır. 300.000 askerimizin şehit olduğu bu savaşlar sonucunda, düşman donanmaları ağır kayıplar vererek geri çekilmişlerdir. Çanakkale Savaşlarının denizle ilgili bölümü, 18 Mart 1915 tarihinde, düşman gemilerinin geri çekilmeleriyle sonuçlanmıştır. Bu nedenle, her 18 Mart gününde, Çanakkale Savaşlarını anmaktayız.

Çanakkale Boğazını geçmek isteyen İngiliz ve Fransız gemileri, 3 Kasım 1914 de boğazın iki yakasındaki birliklerimize ateş açtılar. Birliklerimizin karşı ateşi ile geri çekilmek zorunda kaldılar. 19 Şubat 1915 de düşman donanması kesin hücuma başladı. Osmanlı Ordusunun karşı ateşi ile, tekrar geri çekildiler. 18 Mart 1915 de İngiliz ve Fransızlar 16 harp gemisi ile büyük bir hücum daha başlattı. Üç gemisi sulara gömülen düşman donanması, tekrar geri çekilmek zorunda kaldı.

Çanakkale boğazını gemilerle geçemeyeceklerini anlayan düşmanlarımız, topraklarımıza karadan girmeyi denediler. İngiliz, Fransız, Avustralya, Yeni Zelanda ve diğer bazı sömürge ülkelere ait askerler, 25 Nisan 1915 günü karadan çıkarma yapmaya başladılar. Kara savaşları, 9 Ocak 1916 tarihinde son düşman birlikleri de geri çekilene kadar devam etmiştir. 6-7 Ağustos 1915 gecesi Anafartalar’a yapılan çıkarma harekatını, Mustafa Kemal komutasındaki birliğimiz durdurmuştur. 25 Nisan 1915 ve 9 Ocak 1916 tarihleri arasında, yaklaşık sekiz ay boyunca şiddetli kara savaşları olmuştur.

Sevgili Arkadaşlar! Çanakkale Savaşları, Türk tarihinin belki de en önemli savaşıdır. Daha geniş ve ayrıntılı bilgi sahibi olmak için kaynakları mutlaka okumanızı öneriyoruz. Bugün özgür olarak yaşadığımız bu topraklara çok kolay sahip olmadığımızın bilinmesi gerekir.

Umarım, bir daha böyle bir savaş yaşamak zorunda kalmayız!

SEVGİLİ ARKADAŞLAR!

Çanakkale Savaşları, yüzyılımızın en büyük savaşlarından birisidir. Birinci Dünya Savaşı’nı galip bitirmek isteyen düşman devletler, gemileriyle Çanakkale Boğazı’nı geçip İstanbul’u almak istiyorlardı.

Osmanlı ordusu, İngiliz ve Fransız donanmalarına karşı Çanakkale Boğazı’nda aylar süren bir dizi deniz ve kara savaşı yapmıştır.

250 bin den fazla askerimizin şehit olduğu bu savaşlar sonucunda, düşman donanmaları ağır kayıplar vererek geri çekilmişlerdir. Çanakkale Savaşlarının denizle ilgili bölümü, 18 Mart 1915 tarihinde, düşman gemilerinin geri çekilmeleriyle sonuçlanmıştır. Bu nedenle, her 18 Mart gününde Çanakkale Savaşlarını anmaktayız.
Çanakkale Boğazını geçmek isteyen İngiliz ve Fransız gemileri, 3 Kasım 1914’de boğazın iki yakasındaki birliklerimize ateş açtılar. Birliklerimizin karşı ateşi ile geri çekilmek zorunda kaldılar. 19 Şubat 1915’de düşman donanması kesin hücuma başladı. Osmanlı ordusunun karşı ateşi ile tekrar geri çekildiler. 18 Mart 1915’de İngiliz ve Fransızlar 16 harp gemisi ile büyük bir hücum daha başlattı. Üç gemisi sulara gömülen düşman donanması, tekrar geri çekilmek zorunda kaldı.

Çanakkale Boğazını gemilerle geçemeyeceklerini anlayan düşmanlarımız, topraklarımıza karadan girmeyi denediler. İngiliz, Fransız, Avustralya, Yeni Zelanda ve diğer bazı sömürge ülkelere ait askerler 25 Nisan 1915 günü karadan çıkarma yapmaya başladılar. Kara savaşları, 9 Ocak 1916 tarihinde son düşman birlikleri de geri çekilene kadar devam etmiştir. 6-7 Ağustos 1915 gecesi Anafartalara yapılan çıkarma harekatını Mustafa Kemal komutasındaki birliğimiz durdurmuştur. 25 Nisan 1915 ve 9 Ocak 1916 tarihleri arasında , yaklaşık sekiz ay boyunca şiddetli kara savaşları olmuştur.

Sevgili arkadaşlar!
Çanakkale Savaşları, Türk Tarihinin belki de en önemli savaşıdır. Daha geniş ve ayrıntılı bilgi sahibi olmak için kaynakları mutlaka okumanızı öneriyoruz. Bugün özgür olarak yaşadığımız bu topraklara çok kolay sahip olmadığımızın bilinmesi gerekir.

Allah bizlere, bir daha böyle bir savaş göstermesin!

Sizler de Elinizde Bulunan ya da Kendi Yazdığınız Trafik İle İlgili Kompozisyonlarınızı ve Yazılarınızı Aşağıdaki Yorum Kutucuğu Aracılığıyla Paylaşarak Bizlere Ulaştırın… Bu Sayfada Yayınlayalım

44 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Çanakkale Savaşı İle İlgili Kompozisyon Yazı"

 1. alonelion diyor ki:

  Ben yazsam daha guzel olurr

 2. Batuhan diyor ki:

  harika olmuş ödevime işe yaradı

 3. sanane diyor ki:

  iğrenç olmuş duygu yok =P

 4. yok diyor ki:

  bulduda beyenmiyolar ha adam ne güzel yazmış uğraşmış sen yaz bkim

 5. babanız diyor ki:

  işime yaradı

 6. sultan zehra diyor ki:

  çok teşekkürler sınavda çok yaradı haa unutmadan senin ağzın degil bedenin yamulsun teşekürler bay bay(;)vatan haklısın bölünmez ama bbölündü kürt türk ayrımı var bu değilmidir bölünmek

 7. ezgi diyor ki:

  mihriban ağzına yüreğine sağlık çok güzel bir kompozisyon bu kadarınıda görmedim o anı yaşamış gibi oldum

 8. mihriban ertoğrol diyor ki:

  ” Çanakkale ”
  ( Mehmetçikler )
  Siz hic canakkale’ye gittiniz mi ?о haykıran mehmetçiklerin sesini duydunuz mu ? havadan yağan kanı birbirine çarpışan mermileri patlarken ateş saçan bombalar gör–dünüz mü ? elbette hayır bizler sımsıcacık yatağımızda uyurken o mehmetçikler gecenin
  karanlığında çanakkale’yi kazanmak için savaşıyordu

  O alçak düşmanları yenmek için kendilerini çanakkale ye feda ediyordu mehmetçikler analar hergün oğullarının yolunu beklerken oğlunun acı haberini alıyordu kimiside oğlu şehit oldu diye yüzünde ufacıkta olsa bir gülümseme oluyordu Onlar öyle onurlu ve gururluydular ki yüreklerinin tam ortasında demirden ateş topları saplansa bile yüzlerinde vatanı uğruna can vermenin sevincini taşıyorlardı. ı. Çanakkale yakılıp yıkılırken ve üstümüze bombalar yağarken düşmana inat kadere inat ve gözlerini kaparken kırmızı yağmurlar altında ölüme inat yeni bir zafer kazanmanın sevinciyle dört elle sarılıyordu toprağına mehmetçikler Eğer o savaşta o yiğitler göğüs gerip o kurşunlara yüreklerinden kocaman surlar örüp kazanmasalardı savaşı işte o zaman bizde olmazdık…!!!

  Bir ömre bedeldir yaşananlar… Acılar, hüzünler, hasretler, ölüm korkusu… Hepsi tek cephede, tek yürekte bir olup ağıt yakıyordu askere. Her şey vatan içindi

  * ŞEHİTLER ÖLMEZ VATAN BÖLÜNMEZ *

  yazan mihriban ertoğrol

  • mihriban ertoğrol diyor ki:

   benim yazdığım bu komposizyonun aynısını yazanın ağzı yamulsun

   • Simeramis diyor ki:

    Ertugrul töbe dedim caldım okulda yarısmaya katıldım ve birinci oldum :D Saol kardes .

   • gizem diyor ki:

    sanane kızım gerize salak ben çağatay ulusoyun kuzeniyim tatlımm :D kuzenimde şu an yanımda mihriban hahahahah ikimizde çok gülüyoruz

    • burcu bozkurt diyor ki:

     salak mısın kızım sen.çağatay ulusoy kim,sen kimsin?belanı mı arıyon?ayrıca çağatay yanında olsa böyle saçma bi yorumu sana yazdırmazdı:))))(BU ARADA BENDE MURAT BOZ UN KARDEŞİ)memnun oldum puhahahahahaha

  • Beliz Güler diyor ki:

   Teşekkürler. Performans Görevime Çok İşe Yaradı.

  • sanane diyor ki:

   eh işte bnimkinden güze dedil ama

 9. zeynep diyor ki:

  hiç güzel olmamaış

 10. mustafa diyor ki:

  çok yarari dokundu sağ olsun bunu yazan yapan

 11. sefa diyor ki:

  Arkadaşım çok yararlı iş yaptın bana çok yararı dokundu :-)

 12. ceren diyor ki:

  çok karışık ama çok güzel

 13. Gizem diyor ki:

  Çok teşekkürler çok işime yaradı bir yarışmaya katılıyorum, bana çok güzel fikir verdi. Daha başka konularda daha güzel kompozisyonlarınızı bekliyorum…

 14. ceyda diyor ki:

  çok işime yaradı çok güselll…. :D

 15. ayşe diyor ki:

  çok saolun çok güzel olmuş ve bana çok güzel bir fikir verdiniz

 16. sanane diyor ki:

  hiç güzel değil bence hiç olmamış

 17. betül diyor ki:

  Deniz’e katılıyorum bende bir yarışmaya katılacağım ve çok işime yaradı.

 18. melike diyor ki:

  hoca sen aklından yazzz dedi size ben burdakini yazsam hoca anlar mı

  • justin bieber gizem diyor ki:

   bak canım bize de aklından yaz dedi ama bende burdan yazıcam anlamazzzz

  • damra diyor ki:

   anlar heralde bizimkisi yarışmaya gitmek için yazıcağımız komposizyon.herkes yazarsa anlarlar bence yazma.

 19. bhhen diyor ki:

  kardeş çok sağol yarın sınav var hoca bu konuyu sorcakmış teşekkürler

 20. samet kavak diyor ki:

  bence çok güzel fakat çok ama çok uzun

 21. üye diyor ki:

  üstteki ile alttaki aynımı acaba

 22. berfin diyor ki:

  süper ya teşekkürler bazı yerlede kafam karışmıştı yapmış oldum

 23. Deryan diyor ki:

  Güzel ama fazla uzun ..

 24. Deniz diyor ki:

  Bence gayet güzel . çok işime yaradı . Çok teşekkür ediyorum . Bir kompozisyon yarışmasına katılacağım ve bu yazı bana çok güzel bir fikir verdi . Çok teşekkür ediyorum ..

  • Üye diyor ki:

   Deniz ‘ e bu güzel yorumundan dolayı teşekkür ediyorum . Yarışmada başarılar ..

 25. miray aktaş diyor ki:

  bence çok güzel çok işime yaradı

 26. furkan şahin diyor ki:

  çok güzel ama kısa olsa daha iyi olcak :D

 27. nazlı tot diyor ki:

  asıl be

 28. SERGENTOT diyor ki:

  güzel

 29. nazlı tot diyor ki:

  biraz kısa olsa

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.