Caravaggio Kimdir

Pazar, 2 Haziran 2013, 18:16 | Bilgi Paylaşımı | 0 Yorum
by editor

Caravaggio Kimdir, Caravaggio Hayatı Biyografi

İtalyan, ressam. Aşın doğalcı üslubu ve kesin bir ışık gölge karşıtlığına dayanan biçim düzenlemeleriyle 16.yy resim sanatında yeni bir çığır açmıştır.

Michelangelo Merisi da Caravaggio 28 Eylül’de Milano ile Brescia arasındaki Caravaggio kasabasında doğdu. 31 Temmuz 1610’da Porto d’Er- cole’de öldü. Resim eğitimine 1584’de Milano’da Simone Paterzoııo’nun yanında çırak olarak başladı. 1593’de Roma’ya gitti, burada bir yıl süreyle dönemin önde gelen fresk ressamlarından, Cavalier d’Arpino adıyla bilinen Giuseppe Cesari’nin yanında çalıştı. Meyve Sepeti Tutan Çocuk ile Kertenkelenin Isırdığı Çocuk resimleri Roma’daki ilk yapıtlardır.

Caravaggio Roma’da kentin etkin ve nüfuzlu kişilerinden Kardinal del Monte’nin korumasına gir­di. Bu yıllarda Roma’daki seçkin resim koleksiyonla­rını incelemek olanağını da buldu; Medusa, Falcı, Azize Katerine gibi olgunluk dönemi yapıtlarının yanı sıra geleceğin papası XIII.Urbanus’un o zamanki adıyla Kardinal Maffeo Barberini’nin de portresini yaptı.

Kardinal del Monte’nin yardımıyla San Luigi dei Francesi Kilisesi’ni resimlendirmekle görevlendirildi. Aynı iş için eski ustası d’Arpino’ya daha önemsiz resimler verilirken,Caravaggio burada ^4zz’z Matta ile Melek, Aziz Matta’ya Çağrı ve Aziz Matta’nın Şehit Edilmesi gibi başyapıtlar oluşturdu. Aynı yıllarda Santa Mana del Popolo Kilisesi için yaptığı Aziz Petrus’un Çarmıha Gerilmesi, Aziz Paulus’un Din Değiştirmesi gibi yapıtlarında gösterdiği ustalık, İsa’ nın Mezara Konması tablosunda doruğa ulaştı.

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.