Cari Hovland Kimdir

Cuma, 21 Haziran 2013, 15:01 | Genel | 0 Yorum
by editor

Cari Hovland Kimdir, Cari Hovland Hayatı Biyografi

ABD’li psikolog. Toplumsal iletişi­min, tutum, inanç ve kavramlar üze­rindeki etkilerini araştıran çalışmala­rıyla tanınmıştır.

12 Haziran 1912’de Chicago’da doğdu, 16 Nisan 1961’de Connecticut’ta öldü. Northwestern ve Yale üniversitelerinde psikoloji öğrenimi gördü. 1936’da Yale Üniversitesi’nden doktora derecesini aldıktan sonra bu üniversitede öğretim üyeliği görevine başla­dı. Yale İnsan İlişkileri Enstitüsü’nün çalışmaları, ilgi alanını insan davranışlarını incelemeye yöneltti. Çalış­malarına, deneysel psikoloji kapsamındaki şartlı dav­ranış ve öğrenme konularında araştırmalar ile başladı. Davranış bilimleri konusunda, bitlikte çalıştığı psiko­log Clark L.Hull’dan etkilendi.

II.Dünya Savaşı sırasında, Savaş Bakanlığı’na bağlı haber alma ve eğitim bölümünde çalıştı. 1942- 1945 arasında dört yıl boyunca, savaş durumunda askerlerin morallerini etkileyen toplumsal ve psikolo­jik etmenlerin incelenmesini amaçlayan araştırmaları yönetti. Çalışmalarını, talim ve eğitim programları­nın, askerleri harekete geçirici etkisi üzerine yoğun­laştırdı. Bir haber ya da olayın tek yanlı, ya da farklı yorumları içerir biçimde açıklanmasının askerler üze­rindeki etkisini araştıran çalışmasıyla ün kazandı. Nazi propaganda uzmanlarının öne sürdüğünün tersi­ne, farklı görüş açılarının bir arada sunulmasının iletişimi kolaylaştırdığım ve daha etkin hale getirdiği­ni ortaya koydu. Savaş dönemindeki araştırmalarının sonuçlarını Experiments on Mass Communication (“Kitle İletişimi Üzerine Deneyler”) adıyla yayımladı.

  • Eserleri (başlıca): Experiments on Mass Communica­tion (A.A.Lumsdaine, F.D.Sheffield ile), 1949, (“Kitle İletişimi Üzerine Deneyler”); Communication and Persu- asion (I.L.Janis, H.Kelley ile), İ953, (“İletişim ve İkna Etme”); The Order of Presentation in Persuasion (I.L. Ja- nis, H.Kelley ile), 1957, (“İkna Etmede Sunuş Sırası”)-; Computer Simulation of Thinking, 1960, (“Düşünmenin Bilgisayarca Taklidi”).

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.