Cassandre Kimdir

Pazar, 11 Ağustos 2013, 16:48 | Genel | 0 Yorum
by editor

Cassandre Kimdir,Cassandre Hayatı ve Biyografi

(1901-1968)

Fransız, ressam ve grafikçi. Çeşitli öğeleri ustalıkla birleştirdiği afişleriyle 20. yy grafik sanatını etkilemiştir.

24 Ocak 1901’de Ukrayna’da Harkov kentinde doğdu, 19 Haziran 1968’de Paris’te öldü. Asıl adı Adolphe-Jean-Marie Mouron’dur. 1915’de Paris’e yerleşti, Academie Julian’da sanat öğrenimi gördü. 1926’da Alliance Graphique adlı bir reklam ajansı kurdu. 1927’de Etolle du nord (Kuzey Yıldızı) adlı çalışmasıyla adını duyurdu. Kısa bir süre sonra deneysel tipografi’ye (düz baskı) yöneldi; 1932’de gerçekleştirdiği Dubo, Dubon, Dubonnet adlı afişiyle dizi-posterin ilk örneğini verdi. 1936-1938 arasında birkaç kez ABD’ye gitti. 1939’dan sonra afiş çalışmalarını bırakarak tiyatro dekoru ve resim yapmaya başladı.

Cassandre, büyük sezgisi ve zengin düş gücüyle çok çeşitli konularda afiş çalışmaları yapmıştır. Gaze­teler, tren ve deniz yolları, içki firmaları ve büyük mağazalar için hazırladığı sayısız afişi vardır. Kompozisyonlarında güçlü bir birleşim görülür. Büyük gül­mece gücünü, alışılmamış bir biçim ve renk anlayışıy­la birleştirmiş; hareketten, çarpıcı ve izleyeni kavrayıcı bir öğe olarak yararlanmıştır. Önemli olan şeyin kolayca algılanması için yalın bir anlatım kullanmış, gücü incelikle, katılığı saydamlıkla, durgunluğu ise canlılıkla bütünleştirmiştir.

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.