Çay Makinesi Nasıl Ortaya Çıktı?

Çarşamba, 13 Ocak 2016, 17:38 | Takdir Teşekkür Hesaplamaları | 0 Yorum
by cabbar

Bildiğiniz gibi elektrikle suyun teması, o an bu temasa temas eden birini azıcık öldürür. Ama Arthur Large isimli mucit bunun da bir yolunu bularak, “Ben elektrikle suyu kaynatıcam. Hat­ta size bununla çay demliyecem.” diyerek 1923 yılında elektrikli çay makinesini buldu. Ne kafalı adamlar var yav. Kendisi bu aleti bulunca ortalık çalkalandı, yer yerinden oynadı. Kadınlar kızları­nın çeyizine falan alıp koymaya, konu komşu “Bi­zim bey elektrikli çay makinesi almış. Çok güzel demliyor.” diye birbirine hava atmaya başladı.

Bu aletin tabanında bulunan ve bir boru içinden geçen telden oluşan elektrikli ısıtıcı suyu iki dak- kada kaynatıyor ve tavşankanı çay demliyordu. Tabi suyun içinden geçen kabloda bir kopukluk olduğunda suyla beraber suyu dolduranı da ısıtı­yordu ama tabi bu çay makinesinin ilk hâlinin yan tesirleriydi. Şimdikilerde böyle bir sorun yok.

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.