Çayın Türkiye Ekonomisine Katkıları

Salı, 14 Şubat 2017, 18:11 | Genel | 3 Comments
by tayyar

Çayın türkiye tarımında önemi, bu yazımızda sizlere çay bitkisinin türkiye tarımındaki yeri ve önemi hakkında bilgi vereceğiz.

Çay tarımının dünyada en ileri ve en verimli olduğu ülkeler arasında Türkiye ilk üçte yer almaktadır. Ülkemizde çay tarımının tarihi çok da yeni olmamasına rağmen çaydan alınan verim oldukça fazladır. Çay bitkisinin ihracatımızdaki payı cumhuriyetin kurulduğu ilk yıllardan beri hep çok yüksek olmuştur. Çay üreticisi olarak Avrupa pazarına olan yakınlığımız sayesinde çay ihracatımız yıllar geçtikçe artmıştır. Bununla birlikte çay tarımı doğrudan ve dolaylı istihdamı arttırdığı için işsizlik oranlarını karadeniz bölgesinde düşüren bir faktördür. Özellikle hasat zamanında yoğun miktarda geçici işçi istihdamı yapılmaktadır. Bu sayede aileler geçici bir süre için de olsa çay tarımı sayesinde evlerine ekmek götürmektedir. Çay tarımı ülkemize her yıl 3 milyor dolardan fazla döviz getirmektedir. Bu oran yıldan yıla yükselmeye devam etmektedir. Önümüzdeki yıllarda bu oranın 5 milyar doları geçeceği tahmin edilmektedir. Bu yükselişte ülkemizin ilk ve en önemli çay üretim ve toplama kurumlarından ÇAYKUR’un da etkisi büyüktür.

indir (2)

Çay Tarımının Türk Ekonomisindeki Önemi Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz.

3 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Çayın Türkiye Ekonomisine Katkıları"

  1. ismimi vermek istemiyorum dedi ki:

    Teşekkür ederim

  2. muharrem dedi ki:

    abi çok işime yaradı çok sagolun

  3. yusuf dedi ki:

    Çok teşekkür ederim.Poje ödevime yardımcı oldunuz.

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.