Çekirdek Nedir

Pazartesi, 10 Haziran 2013, 22:48 | Eğitim ve Öğretim | 0 Yorum
by admin

Çekirdek Nedir

Çekirdek, kurşun olarak da bilinir, taban­ca, tüfek ya da öteki hafif silahların ateşlen­mesiyle namludan fırlayan fişek mermisi. Kimi zaman mermi olarak da adlandırı­lır; ama mermi esas olarak, içine patlayıcı madde yerleştirilen çekirdek türüdür. Çe­kirdekler çoğunlukla, ucu konikleştirilmiş silindir biçimindedir.

Tabanca mermilerinin çekirdekleri genellikle yumuşak metalden yapılır. Öte yandan, tüfek ve makineli tüfek çekirdeklerinin iç bölümü yumuşak metal­den, dış çeperleri ise sert metaldendir. Zırh delici mermilerin iç bölümlerine ise sertleş­tirilmiş çelikten çekirdekler yerleştirilir. Kurşun geçirmez yeleklere işlemesi amacıy­la, bazı silahların çekirdekleri teflonla ya da benzer malzemelerle kaplanır. Av sporunun dışında, ve uzun zamandan beri de savaşlar­da kullanılması yasaklanmış olan domdom kurşununun yumuşak metalden uç bölümü­ne haç biçiminde çentik açılmıştır; çekirdek hedefe girdiğinde bu çentikler yırtılarak açılır ve girdiği deliği büyüterek çarpma etkisini artırır.

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.