Cenap Şahabettin Eserleri

Salı, 7 Şubat 2012, 18:05 | Bilgi Paylaşımı | 0 Yorum
by admin


Servet-i Fünun şiirinin Tevfik Fikret‘ ten sonra ikinci önemli şairidir. Sanatının ilk dönemlerinde Tanzimatın ikinci dönem santçılarının etkisinde şiirler yazmış, tıp eğitimi
için gittiği Fransa’da sembolizm ve parnasizm akımlarını tanımıştır. Edebiyatımızda sembolizmin öncülerinden olan sanatçı “sanat İçin sanat” görüşüne bağlı kalmış, aruzu da başarıyla kullanmıştır. Cenap Şahabettin, şiirlerini yeni mecazlarla Arapça – Farsça sözcüklerle kurmuş; müzikaliteye, sembolizm akımın gereği olarak önem vermiştir. Dilde sadeleşmeye karşı olan tutumunu yaşamının sonuna kadar sürmüştür. “Elhan-ı Şita” şiirinde karın yağışındaki müzikselliği vermek istemiş; kışın sessizlik ve mutluluğunu dile getirirken geniş doğa betimlemeleri de yapmıştır. Düzyazı alanında da yapıtları vardır.

Cenap Şahabettin’in Eserleri:

Evrak-ı Eyyam, Nesr-i Harp, Nesr-i Sulh (makale); Tiryaki Sözleri ( özdeyişler); Hac Yolunda, Avrupa Mektupları ( gezi); Körebe (tiyatro) Servet-i Fünun dönemi şiirleri sağlığında kitap halinde basılmamıştır. Tâmât’ta ilk şiirleri vardır.

Cenap Şahabettin Eserleri Cenap Şahabettin Eserleri Cenap Şahabettin Eserleri Hakkında Bilgi Cenap Şahabettin Kimdir Servet-i Fünun şiirinin Tevfik Fikret‘ ten sonra ikinci önemli

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.