Cerbe Deniz Savaşı Kimler Arasında Olmuştur Tarihi ve Önemi

Perşembe, 25 Mayıs 2017, 14:03 | Ödev | 0 Yorum
by ozge2017

Bu yazımızda, sizlere Cerbe Deniz Savaşı Kimler Arasında Olmuştur Tarihi ve Önemi Kısaca bu konu hakkında bilgiler vereceğiz.

Cerbe Deniz Savaşı Kimler Arasında Olmuştur Tarihi Ve Önemi

Osmanlı Devleti, kurulduğu yıllardan itibaren sürekli olarak hem Bizans, hem de Avrupalıların oluşturduğu Haçlı Orduları karşısında karada önemli zaferler elde etmiş ve Avrupa içlerine doğru kararlı adımlarla ilerlemiştir. Bununla birlikte doğuda yapılan fetihler ile Akdeniz’in doğu bölümüne hakim olunmuştur.

Buradan geçen önemli ticaret yollarının elde edilme çabası içerisinde çıkan savaşlardan bir tanesi de Cerbe Deniz Savaşı olmuştur. Tunus’un Cerbe Adası yakınlarında yaşanan bu savaş, 1560 yılında Osmanlı donanmaları ve Haçlıların oluşturduğu donanma arasında yaşanmıştır.

Savaş sonrası Venedik, İspanya gibi önemli Avrupalı devletlerin Akdeniz üzerindeki hakimiyeti son derece zayıflamıştır. Bununla birlikte Kuzey Afrika toprakları da Osmanlı Devleti egemenliği altına girmiştir.

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.