Charles Dickens Hakkında Bilgi

Pazartesi, 6 Şubat 2012, 21:02 | Genel | 0 Yorum
by admin

Bugün ( 7 Şubat 2012 ) İngiliz Yazar , Charles Dickens ‘ın 200. doğum günü. Eokulegitim.com olarak Charles Dickens hakkında bilgi vermek istedik. Charles Dickens Kimdir , Charles Dickens Eserleri Nelerdir , Charles Dickens 200. doğumunun 200. yıldönümü Ünlü ingiliz yazarı anıyoruz.

Charles Dickens Kimdir ?

Charles Dickens 7 Şubat 1812 tarihinde İngiltere’nin Landport limanında doğdu ve memur bir babanın çocuğu olarak dünyaya geldi. Ailesinin yoksul olması nedeniyle , çok küçük yaşlarda çalışmak zorunda kaldı. 11 yaşında başladığı çalışma hayatına , önce bir boya fabrikasında, daha sonra bir avukatın yanında devam etti. Boş zamanlarında stenografi öğrenen Dickens; 23 yaşında iken Morning Chronicle gazetesinde, stenograf olarak çalışmaya başladı.” Boz” takma adıyla, Boz’un Karalamaları başlığı altında, notlar yayımlamaya başladı. Yazarın ünlenmesine sebep olan ” Bay Pikvik’in Serüvenleri” isimli kitabıdır. Catherine Hogart ile evlenen yazar, 1840 yılında Amerika’ya gitti. Burada büyük bir coşkuyla karşılanmasına karşın, yazmış olduğu ” Genel Okur İçin Amerika Notları ” adlı eseri tüzünden tepkiler aldı. Daha sonra bol bol seyahat etme olanağı bulan yazar, Daily News gazetesini ve Household Word dergisini yayımladı. 1858 yılında karısından ayrıldı. Seyahatlerine devam etti. Konferanslar verdi. Kendisini çok yorgun hissettiği için, Gadshill’deki evine çekildi. Şöhretinin zirvesindeyken 1870 yılında öldü.

Charles Dickens Eserleri

Oliver Twist
David Copperfield
İki Şehrin Hikayesi
Büyük Umutlar
Bir Noel Şarkısı
Kasvetli ev
Perili Ev

 

eokulegitim.com – 7 Şubat 2012

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.