Charles Goodyear Hayatı

Pazartesi, 24 Eylül 2018, 21:10 | Genel | 3 Comments
by editor

Charles Goodyear Kimdir,Charles Goodyear Hayatı ve Biyografi

(1800-1860)

ABD’li mucit. Kauçuğa ticari ürün özelliği kazandıran vulkanizasyon yöntemini bulmuştur.

29 Aralık 1800’de Connecticut Eyaletinin New Haven kentinde doğdu, 1 Temmuz 1860’ta New York’ta öldü. Babası çeşitli madeni eşyalar yapıp satan bir mucitti. Goodyear temel eğitimini tamamla­dıktan sonra 1821’de babasının yanında çalışmaya başladı. Ancak taksitli satışlarını denetle yemeyince 1830’da iflas ettiler. New York’a giden Goodyear, bazı dükkanlarda Hint kauçuğunun yapılmış su geçirmez ürünlerin satıldığını gördü. Kauçuğun, soğukta sertleşerek esnekliğini yitirmesi, sıcakta ise yumuşayarak yapışkanlaşması engellenebilirse çok çeşitli alanlarda kullanılabileceğini düşündü. Aynı amaca yönelik olarak araştırma yapan birçok insan gibi o da deneylere girişti. 1837’de kauçuğu nitrik asit, bakır ve bizmut ile işleme yönteminin patentini aldı.

1839’da Massachusetts’de Nathaniel M.Hay- ward’la (1808-1865) tanıştı ve ondan kauçuğu kükürt­le işleme yönteminin patentini satın aldı. Bu yöntemi kendi yöntemiyle birleştirerek deneylerini sürdürdü. Aynı yıl bir rastlantı sonucu sıcak sobanın üzerine düşen kauçuk ve kükürt karışımının sıcaktan ve soğuktan etkilenmediğini gördü. Çeşitli oranlardaki kanşımı ısıtarak dirençli ve kalıplanmaya elverişli bir orana ulaştı. Böylece kauçuğun kullanım alanını sınırlayan sorunlara çözüm bulan Goodyea., geliştir­diği yönteme Romalı ateş tanrısı Vulcanus’un adından esinlenerek vulkanizasyon adını verdi.

Goodyear sürekli borç içinde yaşamış ve borçlarını ödeyemediği için birçok kez hapis cezasına çarptırılmıştır. Oysa buluşu kauçuk sanayinin yolunu açmış ve sanayicilere büyük servetler kazandırmıştır. Vulkanizasyon yöntemiyle elde edilen dayanıklı kau­çuk önce makinelerde kullanılmış, 1888’de Dunlop tarafından gerçekleştirilen şişirilmiş lastikli bisiklet tekerleğiyle çok yaygın bir kullanım alanı bulmuştur. Kısa bir süre sonra da otomobil tekerleklerinde kullanılarak, otomobil teknolojisinin gelişmesinde önemli rol oynamıştır. Goodyear’in adı, ölümünden otuz yıl kadar sonra kurulan ve kısa zamanda dünyanın en büyük üreticilerinden biri olan bir otomobil lastiği şirketine verilmiştir.

  • Eserleri (başlıca): Gum-Elastic and its Varieties, 2 cilt, 1853-1855, (“Kauçuk ve Çeşitleri”).

3 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Charles Goodyear Hayatı"

  1. eylül dedi ki:

    Çok sağolun.Gerçekten yapanın emeğine sağlık çok güzel olmuş.

  2. ALİ TANTA dedi ki:

    BENİM ADIM ALİ TANTA GENÇLİK YILLARIMI GOODYEAR ADAPAZARI LASTİK TİC AŞ DE ÇALIŞARAK GEÇİRDİM ONYEDİ SENE ÇALIŞTIM VEDE EMEKLİ OLDUM İNANIN GOODYEARDA ÇALIŞMAK GERÇEKTEN AYRICALIKTIR ŞİRKET ÇALIŞANINA ÇOK DEĞER VERİR ŞİRKETİN ÜÇ TEMEL ANLAYIŞI VARDIR BİR ÇALIŞANLARA DEĞER VERMEK İKİ KALİTEYE DEĞER VERMEK ÜÇ HİSSEDARLARA ÖNEM VERMEKTİR TÜRKİYEDE DEĞİŞİK LASTİK ÜRETEN ŞİRKETLER VARDIR AMAM İNANIN GOODYEARDAKİ DEĞERLERİ DİĞER LASTİK ŞİRKETLERİNDE BULAMAZSINIZ BENİ GOODYEAR LASTİK ŞİRKETİNE GİRMEMBE YARDIMCI OLAN SAYIN MR MÖRFİYE SAYIN MR HANRY PROB.E SAYI BORA SELİMOĞLUNA SAYIN CAN KURTULUŞ SAYIN POYRAZ SAVCI HEPSİNE SONSUZ SEVGİ VEDE TEŞEKKÜRLERİMİ SUNARIM

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.