CHP Seçim Beyannamesi 2011 – 12 Haziran 2011 CHP Seçim Projeleri

Cumartesi, 23 Nisan 2011, 18:19 | Genel | 1 Yorum
by admin

CHP'nin seçim beyannamesiCHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin seçim bildirgesini açıklıyor. Kılıçdaroğlu, “Kürt yurttaşlarımız kendi kimliklerini özgürce yaşayacak” derken Alevilerin eşit yurttaşlık hakkını bütün aşamalarda hayata geçireceklerini söyledi.

CHP milletvekili adaylarının tanıtımının ardından kürsüye çıkan Kılıçdaroğlu şu mesajları verdi:

TÜM ADAYLAR ÖN SEÇİMLE SEÇİLECEK

Umuyorum önümüzdeki seçimlerde bütün adaylarımız ön seçimle gelecek. 4 binin üzerinde aday var. Biz 550’sini seçeceğiz. Burukluk yaşayanlar olacak ama hep beraber yaralarımızı sarıp yolumuza devam edeceğiz.

CHP’DEN 4 BÜYÜK ADIM

CHP ciddi değişimler, dönüşümler yapan bir partidir. Çok partili yaşama adım attı. Hiçbir baskı altında kalmadan çok partili yaşama geçti ve iktidarı devretti.
CHP sosyal demokrasiyi Türkiye’ye getirdi.

Şimdi önümüzde dördüncü adım var. Bu ülkeye demokrasi ve özgürlüğü getireceğiz.

SABAHIN 5’İNDE KAPI ÇALMAYACAK

12 Eylül anayasası ile bu ülkeye demokrasi ve özgürlük gelir mi? Hayır.
Bizim evrensel değerlere sahip olarak demokrasi ve özgürlüğü getirmemiz lazım
Sabahın 5’inde kimsenin kapısı çalınmıyor, polis basmıyor denecek. Bu özgürlüğü getireceğiz.

YENİ ANAYASA İLE HERKES GURUR DUYACAK

Herkesin düşüncesini söylediği, sivil toplumun, her yurttaşın eline aldığında gururla elinde taşıyacağı bir anayasayı hayata geçireceğiz. Biz eşitliği ve demokrasiyi, katılımcılığı, insan onurunu savunacağız.

Baskılara karşı direneceğiz kim baskı görürse görsün.

TRT HÜKÜMETİN BORAZANI OLMAYACAK

Medya ticaret ve siyaset arasındaki ilişkileri yeniden düzenleyeceğiz. Medya halkın gözü, kulağı ve sesi olacak. Medya halkın sorunlarını dile getirecek. TRT hükümetin borazanı olmaktan çıkacak.

YARGI BAĞIMSIZ OLACAK

Yargının bağımsız olması lazım. Evrensel kurallar içinde çalışması lazım. Yargı kamu vicdanını temsil etmeli. Verdiği karar kamu vicdanında saygı görmeli.

Yargının bağımsızlığı ile ilgili ciddi projelerimiz var. Yargıçlar Kurulu olması lazım. Bakanın ve müsteşarın orada olmaması lazım. Yargıçlar Kurulu teftiş kurulunun kendisine bağlandığı bir yapı olacak. Yargıçlar Kurulu’nun ayrı bir bütçesi olacak. Adalet Akademisi kurulacak. Adalet Akademisi Yargıçlar Kurulu’na bağlanacak. 12 Eylül’ün ürünü olan DGM’ler vardı. Adını değiştirdik özel yetkili mahkemeler dedik. Bunlar olmayacak. Birilerinin talimatı ile hareket eden mahkemeler olmayacak.

Adli Tıp Kurumu’nu da özerk bir yapıya kavuşturacağız.

YÜZDE 10’LUK SEÇİM BARAJINI KALDIRACAĞIZ

Benim oyumla başka bir parti milletvekili çıkarıyor. Buna milli irade deniyor. Bunun adı milli irade hırsızlığıdır. Bu hırsızlığa izin vermeyeceğiz. Hem 12 Eylül’e karşı olacaksın ya da karşı olduğunu söyleyeceksin sonra da 12 eylül’ün getirdiği yasaya sığınıyorsun. Yüzde 10’luk seçim barajını kaldırmak boynumuzun borcu.

SİYASİ PARTİLER YASASI DEĞİŞECEK

Siyasi Partiler Yasası’nı değiştireceğiz. Lider sultasını kaldıracağız. Bu da benim sözümdür.
Sivil toplumları daha da güçlendireceğiz.

Sivil toplum anlayışında dışlayıcı değil kapsayıcı olacağız. Bizim gibi düşünmeyebilirler ama unutmayalım ki onarlın da bir düşüncesi var. Önce onları dinleyeceğiz.
TBMM’nin ihtisas komisyonlarında her yasa görüşülürken o yasada görüşü olan her STK’yı davet edip görüşlerini alacağız. Sivil toplum örgütlerini daha da güçlendireceğiz

KÜRT YURTTAŞLAR KİMLİKLERİNİ ÖZGÜRCE YAŞAYACAK

Doğu ve G.Doğu’daki baskılar toplumu rahatsız ediyor. Baskının olmadığı bir özgür insan modelini Türkiye’ye egemen kılacağız. Kürt yurttaşlarımız kendi kimliklerini özgürce yaşayacak. Faili meçhulleri aydınlatacağız.

Kayıplar için de uluslar arası hukukun gereği neyse onu yapacağız.

Failleri yakalayıp yargıya teslim edeceğiz.

DİYARBAKIR CEZAEVİ MÜZE OLACAK

Diyarbakırlılar oy verirse hükümet oraya ikinci üçüncü hapishaneyi de yapacaklardır. Ama biz oraya hapishane değil fabrika yapacağız.
İşkencelerle anılan Diyarbakır Cezaevini ‘Toplumsal Barış Müzesi’ haline getireceğiz.

ALEVİ MESAJI

Alevi yurttaşlarımızın eşit yurttaşlık hakkını bütün aşamalarda hayata geçireceğiz.

DOKUNULMAZLIĞI KALDIRACAĞIZ

Dokunulmazlıkları kaldıracağız. İhaleye fesat karıştıran birisinin millet adına söz söylemeye hakkı var mıdır? Bu ayıp kalkacak. Siyasetin finansmanını şeffaf hale getireceğiz. İlk 4 ayda Siyasi Ahlak Yasası’nı çıkaracağız. Milletine yalan söylemeyen bir siyaset istiyoruz.

Dokunulmazlıkları kaldıracağız sözünü veriyoruz, bize güvenin.

Bize güvenin ki toplumla siyaset adamı arasındaki güvensizlik köprüsünü yıkalım.

KENTLER BÜYÜMÜYOR, KÜÇÜLÜYOR

9 yıldır ülke yönetiliyor. 9 yıllık tabloya bakınca üreten değil tüketen Türkiye’yi görüyoruz. İşsizlik değişmeyen temel sorun. Büyüyen değil küçülen kentleri görüyoruz. Bayburt mesela. Milletvekili sayısı düşen kentlerin seçmenleri unutmasınlar ve kendilerine sorsunlar. Neden bizim milletvekili sayımız düşüyor diye kendilerine sormayacaklar mı? Sizin kentinizde yaşayan vatandaşları göçe zorlayan nedir? Kentiniz büyümedi. O kentlerde büyüyen icra daireleri. O zaman ekonomi yönetiminde sorun var.

3 ÖNEMLİ EKONOMİK HEDEF

Ekonomide 3 sacayağımız var:
– Güçlü bir sosyal devlet istiyoruz. İnsan varsa her şey var. İnsan mutluysa her şey yolundadır.
– İstikrarlı bir büyüme istiyoruz.
– Rekabetçi bir ekonomi istiyoruz. Bunun yolu üretmekten geçiyor.

YÜZDE 7 BÜYÜME

İlk kez bir siyasi parti hedef koydu: Yüzde 7 büyüme. Doğu ve Güneydoğu için büyüme hızımız yüzde 9. Bütün köşe yazarları iddialı hedef dedi. Doğru bu iddialı hedef. Biz de iddialı partiyiz. Zenginlik vatandaşa dokunacak. Refah birileri için değil herkes için olacak.

HER YIL 800 BİN İŞSİZE İŞ

Her yıl 800 bin kişiye iş olanağı yaratacağız. İşsizlik kader değil.

İŞADAMLARININ BÜROKRASİ ŞİKAYETİ BİTECEK

Yeni bir müsteşarlık kuracağız. Teşvik uygulama müsteşarlığı. Bir teşvik almak için 50 devlet dairesini gezersiniz. Kaldıracağız bunu. Bir müsteşarlıkta her şey halledilecek. İşadamlarının önündeki engeller kaldıracağız. Bürokrasiden şikayet eden işadamı olmayacak.
Tekstilcilerimiz Mısır’a gidiyor. Neden? Türkiye’de toprak mı kalmadı. Buradan söz. Mısır’ın sağladığı bütün olanakları Türkiye’de sağlayacağız. Gelsinler Doğu ve G.Doğu’ya yatırım yapsınlar. Onlardan vergi bile almayacağız

KOBİ’LERE ‘0’ FAİZLİ KREDİ

KOBİ’lere sıfır faizli kredi vereceğiz.

İşveren vergisini ve primini ödeyecek nasıl olsa kredisini alacağım diye. Borç batağına batıp da vergisini ödemeyen işadamı için 2 yılda bir mali af da çıkmayacak. Üretimini arttıracak. O da bilecek ki ne kadar çok  vergi verirse, ne kadar çok eleman çalıştırırsa o kadar çok vergi alacak.

Gelir İdaresi’ni bağımsız yapacağız.

Burası özerk bir kuruluş olacak. Gelir İdaresi Başkanlığı’na tüm sosyal güvenlik primlerini toplama görevini de vereceğiz

MİLYONLARCA KAĞIT TEDAVÜLDEN KALKACAK

Cumhuriyet tarihinin en büyük bürokratik işlemini yapacağız, milyonlarca kağıdı tedavülden kaldıracağız.
Ekonomi yönetimindeki dağınıklığa son vereceğiz. Biri karar alır, diğeri uymaz. O yüzden Türkiye bu halde.
Finansal istikrar kurumu oluşturacağız.

Bütün bunları yaparken halka hesap vermeyi de namusumuz kabul edeceğiz

KESİN HESAP KOMİSYONU BAŞKANI MUHALEFETTEN OLACAK

TBMM’de kesin hesap komisyonu kuracağız. Başkanı da muhalefet partisinden olacak. Ve biz gidip hesap vereceğiz. Bizler namuslu insanlarız.
2B’leri de çözeceğiz. Siz para peşinde biz insanların mutluluğu peşinde koşacağız.

Mayınlı araziler mayından arındırılacak ve toprak reformu diye topraksız köylüye vereceğiz o arazileri
Bu sistem içinde en büyük mağduriyeti köylü yaşadı. Milyonlarca dönümlük arazi ekilmiyor.
Mazot 1.5 lira olacak.

TAKSİ YENİLENİRKEN KDV VE ÖTV ALINMAYACAK

Taksi esnafımız hayati tehlikelerle karşı karşıya kalıyor. Bunarlın istediği camlı bölmelerle ayrılmış yeni bir taksi modeli. Ağır vergiler nedeniyle modeli kullanamamaktan şikayetçi. Arabaları yenilerken bir sefere mahsus olmak üzere her seferinde KDV ve ÖTV olmayacak.

FINDIK FİYATINI KARADENİZ BELİRLEYECEK

Fındık Borsa’sını Karadeniz’de kuracağız. Dünya fındık fiyatını da Karadeniz belirleyecek.

NÜKLEER İÇİN REFERANDUM

Son zamanlarda nükleer santral tartışması var. Biz nükleer santral yapımı için referandum yapacağız. Halk ne derse o olacak.

AİLE SİGORTASI

Türkiye’de sağır sultan bile aile sigortasını duyacak. Hiçbir ev yoksul olmayacak. Hiçbir evde çocuklar yatağa aç girmeyecek. Anayasa der ki herkes sosyal güvenlik hakkına sahiptir. Yoksulluğu bitireceğiz. Herkes sosyal güvenlik hakkına sahiptir. Bu hakkı sana CHPverecek.

BİZ YOKSULLUĞU BİTİRMEK, ONLAR YOKSULLUĞU YÖNETMEK İSTİYOR

Aile Sigortası’na ‘hayır nerden para bulacaksın’ diye itiraz ettiler. Sonra baktılar para var. ‘biz daha çok veriyoruz’ dediler. Yiyecek dağıtıyoruz dediler. Biz en az 600 TL veriyoruz. E sen de 700 TL, 800 TL ver. Veremezler. Biz yoksulluğu bitirmek istiyoruz, onlar yoksulluğu yönetmek istiyorlar. Onlar yoksulluğu teşhir ederek oy almaya çalışıyorlar, biz yoksul olmasın istiyoruz.

GÜÇLÜ KADIN İSTİYORUZ

Biz güçlü kadın istiyoruz. O yüzden parayı kadının banka hesabına yatıracağız. O da gidecek diğerleri gibi alışverişini yapacak.
Askur yani Aile Sigortası Kurumu’nu 2 ay içinde kuracağız.

TAŞERON İŞÇİLİĞİ KALDIRACAĞIZ

Ekonomide herkesin kazanmasını istiyoruz. Taşeronluk uygulamasını kaldıracağız. Devlette taşeron uygulaması olmaz. Hakkı olur, iş güvencesi olur. Bir kişinin iki dudağı arasına bir kişinin hakkını bırakamazsınız.

4B, 4C ucubesini de kaldıracağız.

ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİNDE MESLEK LİSESİ

Bütün organize sanayi bölgelerinde yatılı meslek lisesi kuracağız.

Staj süreleri dahil paralarını devlet ödeyecek. Baba çocuğunu okula gönderken hem yük olmayacak, hem sosyal güvencesi olacak.

ASKERLİK 9 AYA İNECEK

Askerlik önce 9 sonra aşamalı olarak 6 aya inecek. Kaynak da 15 ay süren askerliği 9 aya indirince ortaya çıkan tasarrufu düşünün. Bu tasarruf üretime, istihdama, aile sigortasına, fabrikaların bacalarının tütmesine neden olacak. Biz parayı nerde kullanacağımızı biliriz.

YÖK KALKACAK

Gün ışığında yönetim olacak, kapalı kapılar ardında değil. O yüzden nitelikli yönetim olacak.

YÖK’ü kaldıracağız.

Üniversite yönetiminde öğrencilere söz hakkı vereceğiz.

ÖSYM’NİN BAŞINA ÇAĞ DIŞI KALMIŞ BİR KAFA ATANMAYACAK

1 milyon 700 bin öğrenci sınava girdi. Daha düne kadar ÖSYM en güvenli kurumlardan biriydi. Hiçbirimizin aklına soru işareti gelmezdi ama şimdi hepimiz düşünüyoruz. O 1 milyon 700 bin genç ‘’Ben üniversiteyi kazanırım’ diye umutla bekleyen genç şifre ile kandırıldı. ÖSYM’ye bu tür çağdışı kalmış kafaların atanmasına engel olacağız.

Önce yok diyorlar sonra birilerine suç atıyorlar, sonra kabule diyorlar, sonra koltuklarında kalıyorlar. Bu ayıp bir akademik kimliklerini ortaya koyar. Zaten daha önceden de hakkında iddialar varmış Nereden bulurlar bu adamları. Bu ülkede hiç mi etik değerleri olan bir üniversite hocası yok mu? Nereden getirirler bu adamları?

SANATÇILAR ÇALIŞMADIĞINDA PRİMLERİNİ BAKANLIK ÖDEYECEK

Sanatçıların çalışmadığı dönemlerde onların sosyal güvenlik primlerini Kültür Bakanlığı’nın bütçesinden ödeyeceğiz.

VERGİLERİN NEREYE ÖDENDİĞİ GÖRÜLECEK

Beyanname veren her mükellef beyannameyi doldurduğunda son sayfasında bir yıl önce ödenen vergilerin nereye harcandığını görecek.

20 KENT CAZİBE MERKEZİ OLACAK

Orta, Doğu, Güneydoğu Anadolu ve Karadeniz ciddi kan kaybetti. Anadolu’nun diğer yerlerinde de cazibe merkezi yapmamız lazım. Konut ve Şehircilik Bakanlığı kurulacak 20 kent Türkiye’de ciddi cazibe merkezi olacak.

İSTANBUL MARKA OLACAK

İstanbul Londra ya da Paris gibi bir üçüncü kent olacak. İstanbul yaratıcı bir kent olacak. İstanbul bir marka kent olacak. İstanbulinsanların yığıldığı değil, insanların rahat yaşayabildikleri bir kent olacak. İstanbul’da meydan kalmadı. İstanbul’un yeşilliklerinin olması lazım.

ANKARA SANAYİ KENTİ OLACAK

Ankara’nın içini boşaltıyoruz. Ankara, bir sanayi, AR-GE kenti olacak.

MUHTARLARIN PRİMLERİNİ İÇİŞLERİ BAKANLIĞI ÖDEYECEK

Muhtarlar da seçimle geliyor. Muhtarlar sosyal güvenlik primlerini kendileri ödüyor. Onların primleri İçişleri Bakanlığı bütçesinden ödenecek

İZMİR SAĞLIK MERKEZİ OLACAK

Adana-Mersin’i Singapur gibi düşünüyoruz. Burayı yeniden kurgulamak istiyoruz.

Kars-Ardahan-Iğdır, Çin’den Avrupa’ya, Ortadoğu coğrafyasını düşününce önemli bir ticaret güzergahı ve lojistik merkezi olacak.

İzmir Avrupa’nın sağlık merkezi olacak. Tıpkı Tayland gibi.

Samsun önemli bir merkez. Şangay’da gemi tersaneleri olur da Samsun’da neden olmaz.

Ordu-Trabzon, dünya fındık fiyatlarını belirleyecek.

HİÇBİR TÜRK KENDİNİ YALNIZ HİSSETMEYECEK

Dış politikada etken bir rol üstlenmek istiyoruz. Dünyanın neresinde yaşarlarsa yaşasınlar bir vatandaşlımızın yanında olmak temel hedefimiz olacak. Hiçbir Türk dünyanın neresinde olursa olsun kendini yalnız hissetmeyecek.

Özgürlük ve demokrasi talep eden tüm halkların yanında olmak istiyoruz.

Dış politika yapacağız diye kimseyi üzmemek temel hedefimiz. Bir birilerine ağabeylik taslamayacağız ama kimse de bize ağabeylik taslamayacak.
‘Beraber yaşamak bu coğrafyada’ hedefimiz. Nazım’ın söylediği gibi.

BURUKLUĞU BİLİYORUM

Madem ki 4200 kişi arasından seçilip geldik (ki bu insanların tamamı değerli insanlar). Burukluğu biliyorum. Hepimiz insanız. Hepimiz listenin başında yer almak isteriz. Ama önümüzde bir tablo var. Gerçekçi olmak zorundayız.

ÖNYARGILARI KIRACAĞIZ

Türkiye ağır sorunlarla karşı karşıya. Ağır sorunları aşmak hepimizin görevi. Herkesin elini sıkan bir anlayışla halka gideceğiz. Bazı kesimlerde önyargılar olabilir. O önyargıları kırmak bizim elimizde. Biz Türkiye’ye barışı ve huzuru getirmek istiyoruz.

24 SAAT ÇALIŞACAKSINIZ

Günün 24 saati çalışmanızı istiyorum. Söyleyecek çok lafımız var. Hiçbir Allah’ın kulu çıkıp ‘’Senin şu projen doğru ve yeterli değil’ diyemez.

LİG ATLATACAK PROJELER

Bir proje için 45 akademisyen çağırıp sabahtan akşama kadar tartışıyorsak projelerimiz lig atlatacak projelerdir.

NEDEN HAPİSTEKİ GAZETECİLER İÇİN EKİP GELİYOR AVRUPA’DAN

Ne demek Avrupa’dan hapisteki gazeteciler için bir ekip gönderecekler. Bu ülkenin bir Başbakanı başka bir ülkede demokrasi için eleştirilmemeli. Bu bizim ağrımıza gidiyor.

SORDUM, ‘DOĞRUDUR’ DEDİLER

Kaynakların heder edildiği bir süreci yaşıyoruz. İnsanımızı seviyoruz.

Sendikalara gittim projelerimizi anlattın, ‘doğrudur’ dediler. O yüzden söyleyecek çok lafımız var.

Kaynak: Hurriyet.com.tr 23 Nisan 2011

2011 CHP Seçim Beyannamesi,12 Haziran 2011 CHP Seçim Bildirgesi,CHP Seçim Projeleri 2011,12 Haziran Seçimleri CHP’nin Projeleri Neler,CHP’nin Seçim Vaatleri 2011,Cumhuriyet Halk Partisi

1 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "CHP Seçim Beyannamesi 2011 – 12 Haziran 2011 CHP Seçim Projeleri"

  1. Niyazi Duranay dedi ki:

    CHP’nin 12 haziran seçim bildirgesi güven verici. Kılıçdaroğlu’nun başkanlığında yeni CHP’nin sözünün arkasında duracağına inanıyorum. Türkiye yeniden kurtuluş savaşı vermenin eşiğindedir.
    Yoksulluğun. işsizliğin, eğitimsizliğin ortadan kaldırılması, insan gibi yaşamanın yollarının açılması için, elbirliği ile CHP’yi iktidar yapalım.

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.