Çocuklarda Disiplin

Pazar, 6 Ocak 2013, 22:59 | Önemli Kişilikler | 0 Yorum
by admin

Disiplin öncelikle verilmesi gereken eğitimlerden biridir. Disiplin eğitimi çocuğa verilirken öncelikle katı kurallar dahilinde değil ancak yaptırımı olan konularla ilgili yapılmalıdır. Ebeveynler ve çocuklarına verdikleri disiplinde özellikle dikkat edilmesi konulardan biri sorumluluk duygusudur. Sorumlu bir çocuk okul çağına geldiğinde okuldaki davranışlarında da daha etkin ve bilinçli hareket eder. Çocuklara verilen disiplinin önemi büyüktür. Anne ve baba olarak disiplini çocuğunuzla ne kadar erken tanıştırırsanız büyüdüklerinde o kadar kendilerinden emin olmalarını ve hareketlerinde ol kadar dikkatli olmalarını sağlamış olursunuz.

Disiplin demek çocuğa dayatma uygulatmak değildir. Hiçbir şekilde çocuğa sevmediği ve istemediği bir şeyi zorla yaptırmaya çalışmak ta değildir. Zorlamak her zaman inat oluşmasına ve çocukta özellikle ve bilinçli olarak yanlış yapmasına olanak tanır. Çocuğa verilecek disiplinde özellikle saygı ve sevginin önemi belirtilmelidir. Toplum kuralları çevre kuralları anlatılmalıdır. Çocuğun ilk kendini bildiği yaşlardan itibaren ev kuralları ile de tanışması oldukça sağlıklı bir davranış olacaktır. Ev kuralları içinde ise her evin kendine özgü kuralları olmakla beraber evde yemek yemek alışkanlıklarından uyku alışkanlıklarına kadar birçok konuda eğitim ve bilgiyi çocuğa uygulamalı olarak anlatmak verilecek disiplinde oldukça etkili olacaktır.

Çocuk her zaman kurallarla yaşamak zorunda değildir. Zorla kural koymaya ve yaptırmaya çalışırsanız arkanızı döndüğünüzde mutlaka kendi bildiği şekilde hareket edecektir. Çocuğa disiplinin bazı noktalarda gerekli olduğu anlatılmalıdır. Özellikle dersleri konusunda ona belli saatler oluşturabilir ve bu saatlerde ders çalışmasının ve şu zamanlarda oyun oynamasının daha iyi olacağını ve tüm işlerini planlı bir şekilde yapmasının kendisi için yarar sağlayacağını anlatabilirsiniz.

Soruegitim.com

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.