Çocuklarda Stres Belirtileri Nelerdir

Cuma, 23 Kasım 2012, 17:02 | Bilgi Paylaşımı | 0 Yorum
by admin

Çocuklarda stresin belirtileri sebepleri

Hamileliğin ilk aylarını stresli geçiren annelerin çocuklarında davranış bozuklukları görülme sıklığı artıyor.1700 anne ve çocuk üzerin araştırma yaptık. Buna göre hamileliğin ilk aylarında stresli olan, ilişkilerinde problem yaşayan annelerin çocukları beş yaşına geldiğinde hangi elini kullanacağı konusunda kafası karışık oluyor. Bu çocuklar örneğin bir elini yazma için kullanırken diğer elini fırlatma veya top yakalama için kullanıyor.

Anne karnında stresli olan çocukların ilerleyen yaşlarda Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu ile karşı karşıya olduğunu belirten Rodriguez, Anne karnındaki stres hormonlarının yüksek seviyede olması, henüz doğmamış bebeğin beynini gelişimini olumsuz yönde etkiliyor.

İlkokul 2 ve 3’üncü sınıfa devam eden her üç çocuktan biri stres mağduru. PROKIDS Sosyal Araştırmalar Enstitüsü ve Almanya Çocukları Koruma Birliği’nin anketine göre çocuklara en çok soğuk ter döktüren faktör ise okul. 7 ila 9 yaşlarındaki yaklaşık 5 bin çocuğun katıldığı araştırmayı yürüten Anja Beisenkamp, genç katılımcıların üçte birini en çok strese sokan etkenlerin ev ödevi ve testler gibi gündelik okul yaşamına dair ayrıntılar olduğunu belirtiyor. Ankete göre bunu kavga ve öfke ile aile içi tetikleyici faktörler izliyor.

Yaş ve gelişime göre ortaya çıkan stres belirtileri

Doğumdan itibaren oyun ve okul dönemi boyunca çocuklarda yaş ve gelişim özelliklerine göre değişen şekillerde görülen stres belirtilerinden en önemlileri şunlardır:Uykusuzluk veya aşırı uyku

İştahsızlık veya iştah artması, sindirim sorunları, aşırı gaz.

Özgüvende azalma, tahammülsüzlük, aşırı alınganlık.

Olayları olumsuz değerlendirme, yalnız kalma isteği.

Büyüklere karşı gelme, riskli davranışlar.

Kaygı ve korkularda artış, çabuk sıkılma.

Sese ve olaylara karşı aşırı uyarılma, öfke patlamaları.

Aşırı hareketlilik, dikkat eksikliği, okul başarısında düşme.

Arkadaş ilişkilerinde sorunlar, sosyal aktivitelere karşı ilgisizlik.

Davranış bozuklukları, para çalma, yalan söyleme, saldırganlık.

Tırnak yeme, parmak emme, tik bozuklukları.

Konuşma bozuklukları, kekeleme.

Travma sonrası stres bozukluğu.

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.