Sponsorlu bağlantılar

D Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur

Pazartesi, 11 Kasım 2013, 18:01 | Eğitim ve Öğretim, Genel | 0 Yorum
by onur
Sponsorlu bağlantılar

D Vitamini Bulunan Besinler, D Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur

Vitaminlerin vücudumuz için faydaları oldukça fazladır. En başta vitaminler bizi hastalıklara karşı bağışıklığımızı güçlendirir, mikropların saldırısında vücudumuzda bir kalkan gibi korurlar.

d vitamini

Bazı vitaminleri gıda maddesi olarak alabilmek mümkünken bazı vitaminler içinse ilaç takviyesine ihtiyaç hissederiz. D vitamini ise besin yoluyla alınabilen vitaminler arasında bulunmaktadır, kemik ve diş sağlığımızda önemli bir yer tutmaktadır. Aynı şekilde sinir sistemi ve bağışıklık sistemini düzene sokan D vitamini bünyemizdeki kalsiyum ve fosforun emilimi içinde kesinlikle şarttır. Peki D vitamini açısından zengin olan gıdalar hangi besinlerdir, D vitamini ihtiyacımızı karşılamak adına uzmanlar hangi gıdaları tavsiye ediyor?

İşte D vitamini açısından zengin olan besinler:

*balık yağı
*süt ve süt türevleri
*morina balığı yağı
*sardalya
*uskumru
*somon balığı
*ton balığı
*yumurtanın sarı kısmı
*tereyağı
*yulaf ezmesi

Ama bu besinlerde D vitamini aktif olarak bulunmaz. Bu vitamin ilk olarak karaciğerden sonra böbrek yoluyla aktifleştirilir. D Vitamini Bulunan besinler hakkında yorumlarınız ve sorularınızı alt kısımdan iletebilirsiniz.

Bu Konu Hakkında Soru Sormak ve Anında Yorum Yapmak İçin Buraya Tıklayın

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.