Defne bitkisinin faydaları ve özellikleri

Perşembe, 19 Ocak 2012, 11:07 | Bilgi Paylaşımı | 0 Yorum
by admin

Defne bitkisinin faydaları ve özellikleri nelerdir?
Defne bitkisinin faydaları
Defne bitkisinin özellikleri


Defne: (Lorbeer / Laurier / Sweet bay laurel / Laurus nobilis ) 6-18 m yüksekliginde, yuvarlak tepeli ve sık dalli bir agaç veya agaççiktir. Almasik sapin iki yaninda karsilikli degil de aralikli olarak bir sagda, bir solda bitmis yapraklar seklinde dizilmis,

7.5-10 cm uzunlugundaki yapraklar oval biçimli, donuk renkli derimsi ve sert kenarlari da genellikle dalgalidir. Bitkinin sarimsi veya yesilimsi beyaz renkte küçük çiçekleri, olgunlastiginda rengi koyu mora dönen tek tohumlu, etli meyveleri vardir.
Türkiye’de yetistigi yerler: Bütün Akdeniz çevresi, özellikle nemli bogazlar. Vatani Anadolu’dur.
Kullanildigi yerler: Bitkinin kullanilan kismi yaprak ve meyveleridir. Yapraklari uçucu yag yönünden zengindir. Yapraklar baharat olarak da kullanilir. Defne meyvelerinde de uçucu yag ve diger yaglar bulunur. Meyve ve yapraklarından elde edilen yağ defne sabunu yapımında kullanılır. Bu sabun cilt ve saç için son derece faydalidir.

 

————————————————————————————————————————————————————-

 Defne bitkisinin faydaları ve özellikleri Defne bitkisinin faydaları ve özellikleri nelerdir? Defne bitkisinin faydaları Defne bitkisinin özellikleri Defne: (Lorbeer / Laurier / Sweet bay laurel

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.