Demeter Biyografisi

Pazartesi, 6 Şubat 2012, 15:39 | Bilgi Paylaşımı | 0 Yorum
by admin

Demeter yunan mitolojisinde toprağın ve ürün verimliliğinin tanrıçasıdır. kronos ve reiha’nın kızı, zeus’un kız kardeşidir. demeter insanlar tarafından saygınlık gören bir tanrıçadır ve şerefine şenlikler düzenlenir.
homeros destanlarındaki güzel saçlı,güzel örgülü kraliçe.toprak ve bereket tanrıçası.hesiodos’a göre kronos ile rheia’nın kızı,yani ikinci kuşak tanrılar soyundandır.ekinleri ve özellikle buğdayı simgeler.zeus ile birleşmesinden persephone doğmuştur.
demeter ekinleri ve özellikle buğdayı simgeler.en çok tapınım gördüğü yerler italya,girit ve trakya’dır.onun tek efsanesi mevsimlerle ilgilidir.bu efsane yunan dünyasının daha çok buğday üreten bölgelerinde gelişmiş ve tutulmuştur.hem efsanede,hem de tapımında kızı persephone ile birlikte anılır.bunlara “iki tanrıça” denir.efsaneye göre;persephone bir gün oyun arkadaşlarıyla birlikte çayırda çiçek toplarken toprak yarılmış ve hades arabasıyla çıkara kızı yer altı ülkesine kaçırmış ve orada ona nar yedirmiştir.inanışa göre;ölüler ülkesinden bir şey yiyen hades’ten geri çıkamaz.çok üzülen demeter kızını aramak için yollara düşmüş ancak hiç bir yerde bulamamıştır.bunun üzerine yaşama küserek ıssız bir köşeye çekilmiştir.demeter’in küsmesiyle toprağın bereketi uçup gitmiş,kıtlık başgöstermiştir.tanrı zeus duruma müdahele ederek sorunu çözümlemiştir.bundan sonra persephone kışı kocası hades’in baharı ve yazı da demeter’in yanında geçirmeye başlamış ve toprağa yeniden bereket gelmiştir.
demeter’in çeşitli sevgilileri ve bu ilişkilerinden pek çok çocuğu olmuştur. bunların içinde en ünlüsü,ölümlü bir erkek iasion’dan olan oğlu plutos (servet ve zenginlik tanrısı)’tur.

Demeter kimdir,Demeter hakkında bilgi Demeter nedir,Demeter anlamı,Demeter ne demek,Demeter anlamı nedir,yunan mitolojisi Demeter,toprak tanrısı,yunan mitolojisinde yunan tanrısı,demeter hikayesi,demeter efsanesi Demeter kimdir,Demeter hakkında bilgi Demeter

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.