Deniz Turunu kim buldu, deniz turunun icadı

Salı, 17 Ocak 2012, 23:03 | Bilgi Paylaşımı | 0 Yorum
by admin

deniz turu nasıl bulundu, deniz turunun icadı, deniz turu ne zaman bulundu, ilk deniz turu ne zaman

Herkesin hayalidir şöyle gemi ile açılarak bir dünya turu yapmak ama sadece berili bir gelire sahip bir gruba aittir bu keyif. İlk düzenlenen deniz turu Dört aylık bir Akdeniz seyahatiydi. Peninsular and Oriental Steam Navigation Co. adlı şirket tarafından düzenlenen bu tur, 26 Temmuz 1844 günü, İngiltere’nin Southampton limanından başladı. Geziye katılan turistler, “Lady Mary Wood” adlı 533 tonluk gemi ile Vigo, Lizbon ve Cadiz üzerinden, Cebelitarık’a getirildiler. Burada, “Tagus” adlı 782 tonluk gemi yolcuları devralarak Atina üzerinden İstanbul’a götürdü. Turistler, İstanbul’da ikinci kez gemi değiştirdiler ve bu kez, “Iberia” adlı 516 tonluk bir gemiyle Kudüs’e ve oradan da gezinin son durağı olan Kahire’ye gittiler. Dönüş yolculuğu da, aynı gemilerle ve aynı rota üzerinden yapıldı. Şirket, dönemin yazarlarından William Makepeace Thackeray’ı geziye davet etti ve tüm masraflarının karşılanacağını bildirdi. Thackeray’- dan beklenen ise, günü gününe geziyi not etmek ve böylece bu tür turların reklamını yapmaya yarayacak malzeme biriktirmekti. Thackeray, gezi ile ilgili anılarında, 1846 yılında, Cornhill’den Kahire’ye, “Bir Geziden Notlar” adlı bir kitapta yayınladı. Önsözünde, uzun süre deniz tutmasından rahatsız olduğu halde, gemiyle yapılan gezilerin doyumsuz zevkini anlattı. Yıldızlarla dolu bir gecede, geminin güvertesinde dalgaların şırıltısını dinleyerek yolculuk etmenin verdiği hazzı tatarif ettiği bölümlerin dışında, ayrıca gemide çıkan yemeklerden ve onların lezzetinden de söz etti. Bu arada, “Lady Mary Wood” gemisinin kollan dövmeli aşçıbaşının yemek pişirirken çok aşırı terlemesinden ve zaman zaman da, saçlarının bir bölümünü çorbaların içinde yolculara göndermesinden yakındı. Ama, Iberia’daki aşçının ustalığına ve yemeklerin lezzetine diyecek yoktu doğrusu. Örneğin 12 Ekim günü İskenderiye’ye yaklaşırlarken, Thackeray, önündeki yemek listesinde şunları okuyordu: “Baharlı Hint çorbası, terbiyeli tuzlu balık, koyun budu rostosu, soğan soslu bonfile, haşlanmış dana eti, hindi rostosu, Hint pilavı, kabak, Fransız fasulyesi, haşlanmış patates, kızarmış patates, mürdüm erikli pasta, çeşitli pudingler ve frenk üzümlü çörek.”

Okyanus aşırı ilk deniz yolculuğu ise, 1867 yılında, New York’ta Kaptan Charles C.Duncan tarafından düzenlendi. Gezinin reklamları, “Kutsal Topraklar’a, Kırım’a, Yunanistan’a, Mısır’a ve birçok ilginç ülkeye yapılacak heyecanlı bir yolculuk” olarak yapıldı. Aslında bu turun fikir babası, Henry Ward Beecher adlı bir araştırmacıydı. Beecher, İsa Peygamber’in yaşam öyküsünü kaleme almak istiyordu ve bu amaçla, Filistin’de bazı araştırmalar yapmaya karar verdi. Böyle bir çalışma için Filistin’e giderken, yüzlerce kişiyi de neden yanına almayı düşündüğü, hâlâ karanlıkta kalan bir konudur. Ancak Beecher, sonunda geziye çıkmaktan vazgeçti. Ama Kaptan Duncan, ondan aldığı ilhamla geziyi gerçekleştirdi. Tura katılmak üzere 1200 dolar ve ayrıca karaya çıkılacak her liman için 5 dolar ödemeyi kabul eden kişiler arasında çok titiz bir seçim yapıldı. Kaptan Duncan, sıradan kişilerin gemisine binmesini istemiyordu. Yolcuların, belirli bir sosyal kesimden olmaları da yetmiyor, ahlak anlayışlarının seçim komitesininkine uyması bekleniyordu. Ünlü yazar Mark Twain de, “Daily Alfa Califondan” gazetesine röportaj yapabilmek ümidiyle, yolculuk için başvurdu. Seçim komitesinin yanına geldiğinde, “leş gibi viski koktuğu için” şansını baştan kaybetmek üzereydi ki, Kaptan Duncan, onu bir rahiple karıştırdı ve böylece Twain’in gemiye binmesi mümkün oldu. Ünlü yazar, gezinin başlangıcında, “dans etmek, bol bol eğlenmek, canının istediği kadar tütün içmek, şarkı söylemek ve sevişmek” umutlarıyla doluydu. Ancak sonuç, kendisi için tam bir düş kırıklığı oldu. Gerçi, geziyi anlattığı “Innocents Abroad” adlı kitabında, bu konuya pek fazla değinmez ama, New York Herald gazetesine gönderdiği bir mektupta, Amerikalı turistlerin bu ilk deniz yolculuğunu şu şekilde eleştirmekten de geri kalmaz: ”Quaker City adlı gemimizin yolcularının dörtte üçü, 40 ile 70 yaş arasındaki insanlardan oluşuyordu. Gemi, adeta bir sinagoğa dönmüştü ve ‘eğlence yolculuğu’ da, cenaze töreninden farksızdı. Gemide geçen bir günlük hayat ise, hüzün, edepli hareketler, akşam yemeği, domino oyunları, ibadet ve dedikodudan ibaretti.” Düzenli olarak gemi turları düzenleyen ilk şirket ise, “North of Scotland and Orkney and Shetland Steam Ship Co.” idi. Şirket, bu amaçla yaptırdığı “SS St. Sunniva” adlı gemiyle, 1887 yılında, Norveç fiyordlarına düzenli yaz turları organize etti.

——————————————————————————————————————————-

Deniz Turunu kim buldu, deniz turunun icadı deniz turu nasıl bulundu, deniz turunun icadı, deniz turu ne zaman bulundu, ilk deniz turu ne zaman Herkesin hayalidir şöyle deniz turu nasıl bulundu, deniz turu ne zaman bulundu, deniz turunun icadı, ilk deniz turu ne zaman

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.