Denizlerin Karalara Göre Daha Geç Isınıp Soğumasının Nedeni Nedir

Salı, 18 Mart 2014, 15:45 | Genel | 0 Yorum
by tayyar

Denizlerin karalara göre daha geç ısınıp daha geç soğumasının nedenleri hakkında bir yazı paylaşıyoruz.

Deniz etkisinin yaşandığı yerlere baktığımız zaman hava sıcaklıklarının hep ılıman olduğunu görürüz. Çünkü denizler yapısal olarak karalara göre daha geç ısınıp soğumaktadır. Su, geç ısınan ve geç soğuyan bir kimyasal özelliğe sahiptir. Bu nedenle denize yakın yerlerde havalar daha geç ısınır ve daha geç soğur.

Bununla birlikte karaların daha yoğun olduğu bölgelerde sıcaklıkların çok hızlı değiştiğini görürüz. Çünkü su yoğunluğunun az olduğu yerler ile denizlere daha uzak olan yerlerde karasallık daha hakim olduğu için havalar daha hızlı soğur ve ısınır. Bu durumda yıllık sıcaklık farklılıkları iç bölgelerde daha yüksek çıkar. Bunun nedeni karaların daha hızlı ısınıp soğumasından kaynaklanır. Bu durum bölgelerin iklimlerinde de farklılık gösterir. Kıyı bölgelerde ılıman bir akdeniz iklimi hakimken iç bölgelerde sert bir karasal iklim hakim olur.

images (1)

Denizlerin Karalara Göre Daha Geç Isınıp Soğumasının Nedenleri Yazısı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Bizimle Paylaşabilirsiniz.

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.