Deprem Haftası İle İlgili Yazı

Cumartesi, 27 Ağustos 2011, 21:30 | Genel | 2 Comments
by admin

Deprem Haftası ile ilgili olarak faydalı olabilecek yazıyı aşağıdan okuyabilirsiniz. Deprem Haftası ne zamandır , özel olarak kutlanmasının sebepleri nelerdir ? Aşağıdan gerekli bilgileri edinebilirsiniz. Deprem Haftası ile ilgili yazı şöyle:

 

Dünyanın oluşumundan beri, sismik yönden aktif bulunan bölgelerde depremlerin ardışıklı olarak oluştuğu ve sonucundan da milyonlarca insanın ve barınakların yok olduğu bilinmektedir.
Bilindiği gibi yurdumuz dünyanın en etkin deprem kuşaklarından birinin üzerinde bulunmaktadır. Geçmişte yurdumuzda birçok yıkıcı depremler olduğu gibi, gelecekte de sık sık oluşacak depremlerle büyük can ve mal kaybına uğrayacağımız bir gerçektir.
Deprem Bölgeleri Haritası’na göre, yurdumuzun %92’sinin deprem bölgeleri içerisinde olduğu, nüfusumuzun %95’inin deprem tehlikesi altında yaşadığı ve ayrıca büyük sanayi merkezlerinin %98’i ve barajlarımızın %93’ünün deprem bölgesinde bulunduğu bilinmektedir.
Son 58 yıl içerisinde depremlerden, 58.202 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 122.096 kişi yaralanmış ve yaklaşık olarak 411.465 bina yıkılmış veya ağır hasar görmüştür. Sonuç olarak denilebilir ki, depremlerden her yıl ortalama 1.003 vatandaşımız ölmekte ve 7.094 bina yıkılmaktadır.

DEPREM NEDİR?

Yerkabuğu içindeki kırılmalar nedeniyle ani olarak ortaya çıkan titreşimlerin dalgalar halinde yayılarak geçtikleri ortamları ve yer yüzeyini sarsma olayına “DEPREM” denir.
Deprem, insanın hareketsiz kabul ettiği ve güvenle ayağını bastığı toprağın da oynayacağını ve üzerinde bulunan tüm yapılarında hasar görüp, can kaybına uğrayacak şekilde yıkılabileceklerini gösteren bir doğa olayıdır.
Depremin nasıl oluştuğunu, deprem dalgalarının yeryuvarı içinde ne şekilde yayıldıklarını, ölçü aletleri ve yöntemlerini, kayıtların değerlendirilmesini ve deprem ile ilgili diğer konuları inceleyen bilim dalına “SİSMOLOJİ” denir.

 

 


DEPREMİN DİĞER ÖZELLİKLERİ: 

Bazen büyük bir deprem olmadan önce küçük sarsıntılar olur. Bu küçük sarsıntılara “ÖNCÜ DEPREMLER” denilmektedir. Büyük bir depremin oluşundan sonra da belki birkaç yüz adet küçük deprem olmaya devam etmektedir. Bu küçük depremler “ARTÇI DEPREMLER” olarak isimlendirilir ve büyük depremin oluş anına göre bunların şiddetinde ve sayısında azalım görülür.

——————————————–

Deprem Haftası İle İlgili Yazı , Deprem Haftası Neden Kutlanır Anılır , Deprem Haftası Anlam ve Önemini Belirten Yazı, Deprem Haftası Ne Demektir Anlamı Nedir, Deprem Haftası ile İlgili Kompozisyon Makale, Deprem Haftası Konuşma Metni sorularının cevabı yukarıdaki yazımızdaydı.

2 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Deprem Haftası İle İlgili Yazı"

  1. kız dedi ki:

    çok güzel bir şey herkes okusun benim tavsiyem budur

  2. prenses selestiya dedi ki:

    çok teşekkür ederim bu adres çok işime yaradı

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.