Ders Çalışma İsteği Nasıl Kazanılır Motive Olmak İçin İpuçları

Çarşamba, 4 Ocak 2017, 18:27 | Genel | 22 Comments
by admin

Derse yoğunlaşamayanlara 18 adımSınavlara hazırlanıyorsunuz fakat içinizden bir türlü ders çalışma isteği doğmuyor mu? Ya da çocuğunuzu derslerine çalışması yönünde motive etmekte çaresiz mi kalıyorsunuz ? Psikolojik Danışman M. Kemal Hayta’ya göre öğrencilerin derslere yoğunlaşabilmesi ve başarıya ulaşabilmesi için  temel 18 adım var. İşte o adımlar:

Öğrencilerin ders çalışırken duygusal zekâsını kullandıracak yöntemler:

İrade: Öğrencinin ders çalışmayı istemesi va da istememesidir. Öğrencinin iradesini kullanması, ders çalışmak içinden gelmemesine rağmen, iradesini kullanarak ders çalışmaya başlamasıdır. Ders çalışmak içinden gelmediği için ders çalışmaz ise iradesini kullanma noktasında zorluk yaşıyordur. Bu zorluğu aşmak için ilk başta kendisini zorlamalıdır. Bu işe başarılı olduğu derslerden başlayabilir.

Azim: Ders çalışırken zor sorularla, anlayamadığı konularla karşılaştığında pes etmeden çalışmaya devam edebilmesidir.

Sabır: Ders çalışırken zorlanmasına, sıkılmasına rağmen ders çalışmaya devam etmesidir.

İstikrar: Her gün düzenli olarak ders çalışmasıdır.

Stresle başa çıkma becerisi: Stres, öğrenciye ders çalışması gerektiğini hatırlatır. Bu da öğrencinin ders çalışma konusunda plan ve program yapmasını, zamanını verimi kullanmasını sağlayabilir.

Duygusal kontrol: İçinden ders çalışmak gelmese bile çalışması gerektiği için kendi kendini ikna ederek, ders| çalışmasıdır.

Empati: Anne-babasının, kendisinin neden ders çalışmasını ve başarılı olmasını istediklerini anlayabilmesidir.

Öz güven: Bildiği bir konuda soru sorulduğunda, öğretmen soru sorduğunda, parmak kaldırmak, cevap vermek ya da tahtaya kalkabilmektir.

Üretkenlik: Ders çalışırken çözemediği sorunun çözümünü öğrenebileceği yeni yollar bulabilmektir. Başarı için yeni stratejiler keşfetmektir.

Sorumluluk: Öğrencinin ders çalışmaya kendi kendisine, başkası söylemeden başlamasıdır.

Liderlik: Öğrenciler sınıfta ders dinlerken, gürültü ve yaramazlık yapan arkadaşlarını, öğretmeni dinlemeye yönlendirmesidir.

İkna yeteneği: Ders çalışırken, arkadaşlarının kendisim eğlenceye davet etmesine rağmen onları ders çalışmaya razı etmesidir.

Yönetim Becerisi: Zorlandığı ve başarısız olduğu derslerde arkadaşlarının kendine yardım etmesini sağlamasıdır.

İletişim Becerileri: Anlamakta zorlandığı derslerde bile öğretmenleri ile iyi iletişim kurabilmesidir.

Takım Çalışması: Arkadaşlarıyla beraber, grup halinde yardımlaşarak ders çalışabilmesidir.

İşbirliği: Arkadaşlarıyla proje çalışmalarına katılabilmesidir.

Uzlaşma Becerisi: Sınıfta ders dinlerken, gürültü yapıp dersi kaynatmaya çalışan arkadaşlarına, onlarla kavga etmeden, bu durumdan rahatsız olduğunu anlatıp, onların hatasını fark etmelerini sağlamasıdır.

Doğru Karar Verebilme Becerisi: Hangi derse ne kadar, nasıl, çalışacağını doğru belirleyebilmesidir.

kullanKitap: Biraz Hiperaktifiz Galiba

Yazar: M. Kemal Hayta

Yayınevi: Timaş Yayınları

Türü: Psikoloji

Yayın tarihi: Nisan 2011,

Sayfa sayısı: 320

ISBN: 9786051144566

Nereden Çıktı Bu Hiperaktivite?

“Oğlum, iki dakika otur da dinlen. Nerden buluyorsun bu kadar enerjiyi bilmem ki.”

“Bak komşu gördün mü? Bir buzdolabına tırmanmadığı kalmıştı onu da yaptı kerata.”

“Çocuğum çok zeki ama bir türlü dikkatini toplayıp derslerine yoğunlaşamıyor hocam. Derslere karşı ilgisi yok, kendisi sınıfta aklı başka yerde. Ne yapsak?”

“Çalışıyor, gayret ediyor ama nafile. Karnede yine üç kırık not var.”

“Normalde başarılı ama sınavlarda yapamıyor. Sınavlarda soruların hepsini çözmeye zamanı yetmiyor.”

“Bilgisayar kurdu. Bilgisayarda her şeyi yapıyor, ama dersleri çok kötü. Geç algılıyor, ” Ne yapacağımızı bilemiyoruz.”

Artık günümüzde bu türden konuşmalara hemen her ailede şahit olunuyor. Yerinde duramayan kıpır kıpır çocuklar, onlara tahammül etmeye çalışarak başarılı olacakları günü iple çeken anne babalar…

Okullaşmanın rağbet gördüğü çağdaş dünyada çocuklardan üstün akademik başarı bekleniyor. Çocukların bir kısmı ise ellerinde olmayan nedenlerle bu beklentiyi yeteri kadar karşılayamıyor. Hiperaktivite, dikkat eksikliği ve öğrenme güçlüğünün kıskacında kalan çocuklar büyük bir ümitle kendilerini anlayacak ve sıkıntılarına çare olacak büyüklere ulaşmak istiyorlar.

Beklentisi artan ebeveynler, buna cevap vermekte yetersiz kalan çocuklarıyla onları geleceğe nasıl taşıyabileceklerinin tedirginliğini yaşıyorlar.

Psikolojik Danışman M. Kemal Hayta “Biraz Hiperaktifiz Galiba” ile dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu ve öğrenme güçlüğü çeken çocukların hem ev hem de okul hayatlarını göz önünde bulundurarak bu konuda sıkıntı yaşayan ebeveynlere ve öğretmenlere rehberlik ediyor.

HABER 7

Ders Çalışma İsteği Nasıl Kazanılır,Derslere Motive Olamıyorum,Sınava Çalışma İsteğim Yok,Sınavlara Çalışma Azmi Nasıl Kazanılır,Çocuğum Ders Çalışmak İstemiyor,Derslere Konsantre Olmak İçin Ne Yapmak Gerekir

Tagged with: , , , , ,

22 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Ders Çalışma İsteği Nasıl Kazanılır Motive Olmak İçin İpuçları"

 1. İmren dedi ki:

  Ödevim olduğu zaman hemen yaparım bunu yaparım

 2. ramazan dedi ki:

  ben de hepsını yasıyorum eskı azmım kalmamıs sınava daha on gun var ben sımdıden kendımı kapattım derslere yardım edın

 3. özgün dedi ki:

  benim sorunum ders çalışma eylemi altında gerçekleştirdiğimiz saçma hareketler saçma diyorum çünkü sadece yapmak için yapıyoruz sınavdan yüksek not almak iyi puanlar sonuçlar elde etmek bense bunları yapmak istemiyorum sevdiğim ve ilgi duyduğum için derslerle uğraşmak istiyorum ama dikkatim çok dağınık odaklanamıyorum istediğimi yapamıyorum?

 4. pınar dedi ki:

  Açıkçası benim ders çalışmada hevesimi kıran sınıftakilerin beni ezik görmesi ben umursamamaya çalışıyorum ama ezik görüyorlar çünkü sessizim sanki vursalar hiç birşey yapmayacak gibiyim ama yapabilirim pekala ben kavgada etmek istemem 1. sınıfta hep sınıftakiler tarafından dövüldüğümdenmi yoksa başka bi sebeptenmi bilemem ama özgüvenim 0 ve çok çirkinim tam anlamıyla umutsuz vakayım ama zeki biri olabilirim belki bilmiyorum çalıştığımda anlayabiliyorum kolayca lütfen yardım edin ezilmemek için napmalıyım?

  • Birce dedi ki:

   Her koyun kendi bacağından asılır demişler. Sen şimdi “kendin” için yapıyorsun değil mi. Kendi iyiliğin, kendi geleceğin için. Mesela bundan 10 yıl sonra hangi konumda olacağın, şu an kendi ellerinde. Bırak ne derlerse desinler. Sen derslerde kendini göstermeye bak. Kendini şaşırttıkca bundan mutluluk duyacaksın ve daha fazlasıni isteyeceksin. bu çizgide ilerler isen inan bana “ne demişler, ne yapmışlar” umrumda olmaz.:)

  • Huseyin dedi ki:

   bence dövüldün için azimlen ben zengin olm amizindeyim:)

 5. Ekin dedi ki:

  O kadar bilgi vermişsiniz ki bizler aslında ” herşeyin farkında olupta yapmayan insanlarız ” bilmiyorum bende YGS sınavına giricem 2014 2.senem ama bir türlü ders çalışma azmim gelmiyor dershanede dersleri dinliyorum felan fakat benden başarısız olan dersi dinlemeyen çocuk bile YGS den 240 250 alıyor. Bilmiyorum nasıl başarıyorlar ama herşeyin farkında olduğum halde başaramamak çok kötü bir duygu.. Her gece yatağa yatarken dua ediyorum nolursun ders çalışma azmi gelsin diye ama başaramıyorum hep kafam farklı bir yerlere gidiyor başarmak istiyorum ama olmuyor. Bu duygu herkeste var biliyorum ama neden yapamıyoruz. Psikoloklar bile onca laf yapsalar bile yok laflarda işlemiyor.. Acaba herşey bizim elimizdemi.. evet bence kendimizi biz yönetiyoruz. Bir oyunu kazanmak gibi olsa gerek bu ! Ben bir karakterim ve yaşadığım dünya bir oyun, oyundaki görevim ders çalışmak. Biliyorum bu görevimi yerine getirirsem bir çok şey kazanacağım ve yenilmez olacağım. O halde bunu çabalamam gerekiyor. Başarı dileyin arkadaşlar.

 6. esila dedi ki:

  Ben iki senedir ders çalışyorum yani ygs ye hazırlanıyorum amabenim arkadaşları çalışmafigi halde bende fazla net çikartiyor ne yapmaliyim hocam lütfen

  • Kadir dedi ki:

   merhaba ben bir türlü çalışamıyorum isteğim yok ama çalışmasam ne olacağımıda biliyorum sınavım (matematik sınavı) 2-3 gün sonra ne yapmalıyım nolur yardım edin

 7. nehir dedi ki:

  kendimi derse hiç veremiyorum ama başarılı oluyorum

 8. alev dedi ki:

  ders çalışmayı hep erteliyorum ne yapmalıyım ..

 9. mizgin Lidya Demir dedi ki:

  aslinda ders calışmak için isteğin gelmesine gerek yok bir oturalım ders calışmaya baslayalım gerisi zaten gelecektır ama hala sıkılıyorsak uzman birinden yardım almakta fayda var

 10. sude dedi ki:

  böyle bir müfredat ve böyle bir hocalar altında sürekli heves kıran hocalar altında bizim hevesli olmamızı beklemeyin. bizde öğrenciyiz ve gerçekdende elimizden geleni yapıyoruz hocalar heryerden puan kırmaya çalışıyor ve sürekli kanaat notuyla bizi tehdit ediyor nasıl heveslenelim ya bizede hak tanıyın azcık?

 11. fahrettin dedi ki:

  anlatmanız iyi ama video olsa iyi olur

 12. fahrettin dedi ki:

  anlatımınız güzel.birde videoyla anlatsanız iyi olur

 13. fahrettin dedi ki:

  videoyla anlatsarsınız.

 14. a.b.ç. dedi ki:

  anlıyorum bunları ama ne yapsan nafile bir türlü ders çalışma isteği gelmiyo ama hine de saolun

 15. BURAK ÇELİK dedi ki:

  Hepimiz tanık olmuşuzdur, “Çalışmak istiyorum ama bir türlü çalışamıyorum, bende çalışma isteği yok, çalışma isteği gelmiyor, motivasyonum düşük, motive olamıyorum. vb.” türdeki yakınmalara. İsterseniz gelin bu konuda biraz daha ayrıntılı düşünelim, ders çalışma isteği denen olgunun ne olduğunu araştıralım.

  Başarılı olabilmek için bazı öğrencilerin şu tür bir yanılgı içinde olduklarını görüyoruz

  Bu yanılgıya düşen öğrenciler, öğretim yılının başından sonuna kadar kendilerine adeta bir ilham gibi geleceğini umdukları “ders çalışma isteğinin” gelmesini sabırla beklerler. Doğal olarak bu tür bir isteğin kendiliğinden ortaya çıkması söz konusu olmadığından, bu istek bir türlü gelmez. Öğrenci sabırla bekler, “istek” inatla gelmez.

  Oysa ders çalışma isteğinin ortaya çıkabilmesi için yukarıda verilen sıranın şu şekilde gerçekleşmesi gerekiyor:

  Görüldüğü gibi ders çalışma isteğinin ortaya çıkabilmesi ve artabilmesi için öncelikle isteğin gelmesini beklemeden çalışmaya başlamak ve çalışmayı sürdürmek, çalışmaların karşılığını almak (başarılı olmak) gerekmektedir. Ders çalışma deyince neler düşünüyoruz? Acaba biz ders çalışma faaliyeti ile ders çalışma ortamını ne gibi olumsuzluklarla eşleştirmiş durumdayız? Şimdi de bu sorulara yanıt arayalım.

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.