Destek ve Hareket Sistemi Sağlığını Olumsuz Etkileyen Davranışlar Nelerdir

Cuma, 14 Mart 2014, 13:35 | Genel | 2 Comments
by tayyar

Destek ve hareket sistemi nedir, destek ve hareket sistemi sağlığını olumsuz etkileyen durumlar nelerdir hakkında bilgi vereceğiz.

İnsanlara denge sağlayan, dik bir şekilde durmasını ve hareket etmesini sağlayan, organların sağlam bir şekilde yerlerinde durmasını sağlayan yapıya destek sistemi denir. Kısaca iskelet veya kemik yapısı da denilmektedir. Ancak bazı sağlıksız koşullarda destek ve hareket sisteminde bazı bozukluklar olabilir. Bunlar kemiklerde çarpıklık, kamburluk, kemik gelişiminde yetersizlik, kemik erimesi gibi sorunlar olabilir. Bu yazımızda kemik sağlığını olumsuz etkileyen durumlardan söz edeceğiz.

Yeterince süt tüketmemek,

Fazla kilolar,

Ağır yük kaldırmak,

Spor yapmamak,

Yüksek topuklu veya rahatsız ayakkabılar giymek,

Dişleri fırçalamamak,

Oturma pozisyonumuzdaki dengesizlikler, kambur oturma veya dik oturamama gibi durumlar.

Bu sorunları hiç yaşamamak için mutlaka spor yapmalı, bol bol süt ve süt ürünleri tüketmeli, dik oturmaya ve dik yürümeye çalışmalı, sürekli ağır yük kaldırmamalı, diş sağlığımıza dikkat etmeli, dengeli ve sağlıklı beslenmeliyiz.

1_123

Kemik Sağlığını Olumsuz Etkileyen Davranışlar Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Bizimle Paylaşabilirsiniz.

2 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Destek ve Hareket Sistemi Sağlığını Olumsuz Etkileyen Davranışlar Nelerdir"

  1. maria dedi ki:

    çok iyi bir yer çok teşekürler

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.