Diş Apsesi Patlarsa

Perşembe, 7 Mart 2019, 4:18 | Bilgi Paylaşımı | 22 Comments
by admin

Diş Apsesi Patlarsa,Diş Apsesi Patlarsa ne olur,Diş Apsesi Patlaması,
apse tedavisi ,dişte iltihap tedavisi,

Hastalarda genellikle her diş sorununu iltihap sanmak gibi bir eğilim vardır. Dişi ağrısa iltihap, mine çürüğü iltihap, dişeti kanasa iltihap, dişleri sararsa iltihap, aft çıksa iltihap kısaca ağızda olan her şey iltihaptır sanki.

Oysa iltihap; diş özüne kadar ulaşmış bir çürüğün içindeki mikropların diş özündeki damar-sinirlere zarar vermesi sonucu oluşur. Bu kapalı bölgede mikroplar daha da çoğalır, biriken sıvılar dışarı çıkmak ister kök ucundan dışarı çıkar çene kemiğine yayılır. Daha ileri safhalarda ise yüzünüzün, çenenizin şişmesine neden olur.

Diş kökü içerisinde biriken iltihabi sıvı (apse) gece uykuda damarların sıcak ve hormonlar nedeniyle genişlemesi sonucu çok şiddetli basınç ağrısı yapar. Bu aşamaya gelmişse kanal tedavisinden başka şansınız kalmamıştır. Bu şekilde iltihaplanan diş özü (pulpa) ilaçlarla iyileştirilemez. Tek çözüm tırtıklı iğneye benzeyen özel kanal aletleri ile iltihaplanmış diş özünün çıkarılıp atılması ve kalan boşluğun mikroplardan temizlendikten sonra özel dolgu maddeleri ile doldurulmasıdır. Dişiniz mikroplardan arındırıldığı için ağrılarınız da, iltihabınız da geçer.

Ayrıca dişeti hastalıklarının ileri safhalarında da iltihap oluşabilir. Diş taşı ve plak nedeniyle dişeti harap olur, dişi çevreleyen kemik erir ve dişin çevresinde bir cep oluşur. Bu cep zaman içinde tıkanır ve o bölgede oluşan iltihabi sıvı dışarı akamaz ve dişin etrafını şişirir. Dokular kemik gibi sert olmadığından bir süre sonra patlar ve genellikle yüzünüzün şişmesine neden olmaz. Şişlik sadece dişin çevresinde sınırlı kalır.

Bu durumlarda doktorun yazdığı bir antibiyotik almak iltihabın yayılmasını önler ama asıl tedavi iltihabi sıvının yani apsenin akıtılmasıdır. Apse mutlaka akıtılmalıdır. Akıtılmazsa apse organize olur, etrafı sertleşir. Bu da ilerde başka sorunlar yaşamanıza neden olur.

Dişinizin etrafında ya da yüzünüzde şişlik varsa,
Ağrı kesiciyle bile geçmeyen ağrılar eşlik ediyorsa,
Bir şey çiğnerken, dişinize dilinizle dokunduğunuzda ağrı oluyorsa,
Dişiniz uzamış ya da birden sallanması artmış gibi geliyorsa,
Akut dediğimiz iltihabınızın alevlendiği aşamadasınız demektir. İltihap akut durumda iken diş çekimi iltihabın vücuda yayılmasına neden olur. Antibiyotik verilerek tekrar kronikleşmesi yani alevin korlaşması beklenir. İltihabın akıtılması korlaşmayı ve sönmeyi hızlandırır.

Bazen hastalar normal bir çürük ağrısını iltihap ağrısı ile karıştırır ve dolgu yaptırıp tedavi olacağına bir antibiyotik alıp ağrının geçmesini bekler. Sadece akut durumdayken yani yüz ve diş etrafında şişlik varken sizin düşündüğünüz iltihap vardır. Genelde farketmediğiniz kronik iltihap sırasında gereken tedavi yapılır ve mutlaka vakit geçirilmeden yapılmalıdır da. Genel olarak akut durumda çekim yapılmaz ama bazı durumlarda doktorunuz gerekli önlemleri alarak çekim kararı verebilir, şartlar çekimi gerektirebilir.
————————————————————————————————————————————————————-

 Diş Apsesi Patlarsa Diş Apsesi Patlarsa,Diş Apsesi Patlarsa ne olur,Diş Apsesi Patlaması, apse tedavisi ,dişte iltihap tedavisi, Hastalarda genellikle her diş sorununu iltihap

22 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Diş Apsesi Patlarsa"

 1. Perihan dedi ki:

  20 yaş dişlerim kırık sağ üst köşedeki iki gündür dayanılmaz şekilde ağrıyo apse yapmış dişim uzamış gibi bişey çiğneyemiyorum batıyo bugün gece artık açlıktan ölecem ekmek falan yedim o ara dişim kemiğime girdi sandım baktım apse patlamış gargara falan yaptım rahatladı biraz umarım vücuda yayılmamıştır

 2. Kamil dedi ki:

  Patlatin rahatlayın keltepenle çekin kolonyala tıkayın rahat uyku uyuyun 15 curuk vardi keltepenle çektim ohh rahatım prf doktor kamil uykucu h günler

  • Perihan dedi ki:

   Kolanya sende kafa yapmış kardeş kelpetenle çekilecek olsa diş hekimi olmazdı memlekette o nasıl bi tavsiye kolanya alkol diş etine zararlı diş ağrısından kurtuluyum derken diş etinden olacan onuda ne kolanya ne kelpeten kurtarır

 3. Zeynep dedi ki:

  Dis etimdeki kendi kendine patladı yaşamsal bir sorunum olurmu 😑

 4. yusuf can dedi ki:

  27 lira muayene param olmadığı 3 ay bağkur yatiramadiğim için hastaneye alınmadım.Ölüyorum ben ölüyorum.

  • Perihan dedi ki:

   Diş çekimi fiyatına şimdiki zamanda bak 150 lira benimki ameliyatlık sadece muayene ilaç falan fistan 500 lirayı geçiyo ya ölecen ağrıdan yada 1 aylığını dişe yatırıp açlıktan ölecen başka şansımız yok maalesef

 5. Ümit dedi ki:

  Dışımın apsesi patladı bisy olurmu?

 6. Ömer dedi ki:

  Ben antibiyotik kullandıktan sonra daha çok şişmeye başladı, ikinci bir yanak gibi. Ama ağrısı yoktu ve bugün de patladı. Epey bir iltihap aktı, kendi kendine patlaması iyi midir.

 7. ☺☺ dedi ki:

  Dis deki apse antibiyotik ile gecmiyorsa kanal tedavisine ihtiyacınız vardır bir an önce doktora gidip tedavi olmak gerekir yoksa apse nin içinde bulunan mikrobik canlılar dişi tutan kemiğe zarar verir ve ameliyat gereke bilir veya diğer düşlerden zarar verebilir bu yüzden vakit erkenden gidip tedavinizi olun.

 8. ali emir dedi ki:

  arkadaslar diş agrısı kadar kotu bısey yok bendede apse cıko artık rahat edemıyorum patlatsam bişey olurmu

 9. busra dedi ki:

  Arkadaslar merhaba benim kok disim var cektirmek istiyorum geceleri cok agriyor ilac fayda etmedi hic dis cektirmedim sizce dis cekimi aci hisseder miyim ?

 10. mustafa dedi ki:

  öğünlerden sonra dişleri fırçalarsak asitli içeceklerden sonra ağzımızı temizlersek kısacası akşamın bi vakti abur cubur çikolata kola tüketipte uyumak yerine temizliğe önem gösterirsek herhangi bir sorun olmaz çocuklarımıza diş fırçalamayı alışkanlık haline getirelim lütfen.

 11. mustafa dedi ki:

  kalbiniz yada bunun gibi önemli bir iç organınız da bi rahatsızlık olduduğunda kendiniz mi müdehale ediyorsunuz da sorun diş te olduğunda kürdan mı batırsam iğnemi soksam die saçma sorular soruyorsunuz bukadar basit olsaydı tıp da diş hekimliği die bir bölüm olmazdı ve dişimizi ortapedi uzmanı da çekiverirdi.. arkadaşlar bu kadar cahil olmayalım lütfen ve ekmeği azaltalım vucut gereken vitaminleri alamamakla beraber beyine kaliteli kan pompalanmıyor ve böyle düşüncelere kapılıyoruz ayrıca ekmeğe yine zam gelmiş cebinize de yazık…

 12. munevveraltun dedi ki:

  KIzImIn dişi abse yabIyor 7yaşInda cektirsem cIkarmI acaba

 13. munevveraltun dedi ki:

  Selam benim kIzImIn disi abse yabIyor geciyor amam tekrar oluyor 7YASINDA CEKTIRSEM CIKARMI ACABA

 14. sedat dedi ki:

  arkadaşlar ben patlattım daha da kötü oldu o yüzden tavsiye etmiyorum

 15. Okan dedi ki:

  Dişimde daha öncede apse çıktı patlattım dün tekrar çıktı bugün tekrar patlattım menenjite kadar yolu var diyorlar doğrumu bişey olurmu doktora gitmem gerekiyomu ?

 16. Tarık dedi ki:

  Yukarıdaki arkadaş ile aynı sorunu ben de şu an yaşıyorum. Ağrıdan dolayı aynı fikri uygulamak üzereyim yani akıtmak için iğne ile patlatıp kurtulmak düşüncesindeyim. İşe yarayıp yaramayacağı konusunda yardımlarınızı bekliyorum. Saygılar.

 17. esra dedi ki:

  bir haftadir 2 paket antibiyotik kullandim.ama disimdeki apse gitmedi.hala sis ve sanci yapiyo.kurdan yada igne ile patlatsam zararli olurmu.cok acil cvp lutfen

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.