DNA Nedir Yapısı

Pazar, 16 Mart 2014, 15:47 | Genel | 0 Yorum
by tayyar

DNA nedir, bu yazımızda sizlere DNA nasıl oluşur, DNA nerede bulunur hakkıda kısa bilgi vereceğiz.

DNA çift zincirli sarmal yapıdan meydana gelir. Proteinlerden oluşur. Özel enzimler ve proteinlerin paketlenmesiyle meydana gelen özel bir yapıdır. Bilim adamları DNA’nın meydana geliş sırrını hâlâ çözememiştir. Tahminlere göre proteinler DNA’yı meydana getirmek üzere uzun bir ipe çapraz bir şekilde kümelenirler. Hücre çekirdeğinin içinde proteinler ve enzimlerle birlikte paketlenerek yerleşirler. Vücudumuzu meydana getiren trilyonlarca hücrenin her birinde bu DNA yapısı bulunmaktadır.

DNA ilk olarak 1869 yılında Miescher adlı bir biyolog tarafından keşfedilmiştir. Hücre çekirdeğinde bulunan bu maddeye ilk olarak Nüklein adı verilmiştir. Daha sonra bunların çift çift kümelendiği ortaya çıkmıştır. İki tür nükleik asit vardır. Biri timüsten yapılan timünükleik asit, diğeri ise sadece bitki ve hayvanlarda bulunan zimonükleik asittir.

DNA bir organizmanın oluşum şifrelerinin saklandığı bir yapıdır. Hücre çekirdeğinde bulunur. Adeta hücrenin nasıl oluşacağının kodlandığı özel bir bilgisayar programı gibidir. Bütün hücreler DNA’daki bilgilere göre şekillenir. Yani DNA hücreyi meydana getiren en önemli yapıdır. Bu yapının hücre haritası ve oluşum şekli bilim adamları tarafından yıllarca araştırılmaktadır. DNA’nın sırları keşfedildiği zaman hücre bozukluklarından veya genetik sorunlardan kaynaklanan pek çok hastalığa çözüm bulunacaktır.

indir

DNA Yapısı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz.

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.