Dondurmalı sundae 119. Yıl Dönümü – Google Doodle

Pazar, 3 Nisan 2011, 0:17 | Genel | 7 Comments
by admin

Dondurmalı sundae’in 119. yıl dönümü adına Google bugün (3 Nisan 2011) özel bir doodle tasarladı ve yayınladı. Peki Dondurmalı sundae nedir. Google Dondurmalı sundae Hakkında Bilgiler …

Dondurmalı Sundae'in 119. yıldönümü

Google yine renkli logolarına birisini daha sergiledi. 03 Nisan 2011 tarihli dondurma (Ice Cream Sundae) logosu görmeye değer bir logo olmuş.
(Ice Cream Sundae) Dondurma hakkında biraz bilgi edinelim ilk olarak.

(Ice Cream Sundae) Dondurma, içine şeker katılmış çeşitli meyve suları ya da sütten dondurulmak suretiyle elde edilen ve özellikle sıcak yaz günlerinde çok aranan soğuk tatlıdır. El ile ya da elektrikli makinelerde yapılabildiği gibi dondurma buzdolapları ile de hazırlanabilir.100 g dondurma 100-200 kalori verir. A, B, D vitaminleriyle, kalsiyum, yağ, protein ve fosfor yönünden zengin bir gıdadır. Yalnız, soğuk olması nedeniyle aç karnına yenilmesi sakıncalıdır. Artık piyasada hemen her çeşidi olan dondurmaları servise hazır paket şeklinde her mevsimde bulmak ve ikram etmek oldukça kolaydır.Yaz kış yenilmesi tavsiye edilir. Aklınıza gelebilecek her çeşit kuru ve yaş meyve ile hazırlandığı gibi cevizli, fıstıklı, çikolatalı, karamelli vb. olan çeşitleri piyasada sıklıkla tüketilmektedir.Dondurmalar elle ve makine yardımı ile yapılabilir. Ancak dondurmacılığı bir meslek haline getirmiş ustalar halen dövülerek hazırladıkları dondurmalarının sırlarını gizli tutmaya devam etmektedir. Bazı yörelere has örneğin Kahramanmaraş Dondurması hala gizemini korumaktadır. Kendine has dondurması olan ülkeler vardır. İngiltere, Japonya, Finlandiya, Yunanistan, Yeni Zelanda, Avustralya, Almanya ve İtalya’nın yanında Türkiye de Kahramanmaraş Dondurması ile ünlüdür.

Dondurmalı sundae,Dondurmalı sundae Nedir,Dondurmalı sundae Hakkında Bilgi,Dondurmalı sundae’in 119. Yıl Dönümü,Google Doodle Dondurmalı sundae 3 Nisan 2011,Dondurmalı sundae Tarifi,Dondurmalı sundae Nasıl Yapılır

Tagged with: , , , ,

7 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Dondurmalı sundae 119. Yıl Dönümü – Google Doodle"

 1. Nuray dedi ki:

  Sundae nedir? hala soranlar için yapayım açıklamamı. Herhangi bir dondurma çeşidinin süslenerek özel tabağında sunulmuş şeklidir. Çikolatalı ve muzlu olanları tercih edilenleri arasındadır. Amerka’da iken bol bol yapıp servisini güzel yaptığımı düşündüğüm bir yaz kaçamağıdır kendisi…

 2. ş. şendal dedi ki:

  Türkçemizi doğru kullanalım diyenlere sesleniyorum.Türkçe bizim ana dilimiz herşeyimiz.Bu nedenle doğru kullanmalıyız fakat doğru kullanalım derken de yazım yanlışı yapmamalıyız.Cümleye başlarken büyük harfle başlamalıyız diyorum arkadaşlar.Ayrıca bazı kelimeler de doğru yazılmalı.Mesela herkez değil herkes yazılır.Çünkü herkez demek her defasında anlamını taşır.Amacımız Türkçe’yi ”doğru” kullanmak.

 3. Zeyne Balcı dedi ki:

  Fatma Özer,hem kendin diyorsun Türkçe’yi güzel kullanalım diye ama görünüşe bakılırsa büyük harflerden haberin yok.Ayrıca ‘ettm’ diye bir şey olmaz.Her cümlenin sonuna da üç nokta koymuşsun,demek ki noktanın anlamını bilmiyorsun.Başkalarını uyarmadan önce kendi hatalarımızı düzeltmeliyiz bana kalırsa.

 4. AS dedi ki:

  valla bnce bizim maras dondurmasından daha güzel olamazz

 5. Yeliz dedi ki:

  Arkadaşlar bu Dondurmalı sundae tam olarak nedir ya :? Yazıyı okudum çok güzel bir dondurma anlaşılan, google bile kapak yaptıysa bunu, baksana bizim maraş dondurmasından bile güzelmiş . Hakikaten öyle mi? kolay bir tarif yazabilirmi biri, bugün yapmayı deneyeceğim

 6. filmcii dedi ki:

  Sen önce kendi yazdıklarını okumalısın bence :D

 7. fatma özer dedi ki:

  gerçekten türkçe.güzel yazılınca en güzel dil.lütfen televizyonda dizilerde falan filan yerine felen diyenleride düzeltmeleri için ikaz ediniz..ayrıca ..dikkat ettm ..mesela… dersini çaliş kızm diyince ..çalıştımki diyor yen nesil .. çalıştım zaten denir.. ki eki nerde kullnılır bılmıyolar.. ders yap yaptımki olmaz .. dersimi yapıyorumki annem sinamaya yollasoın da yapıyorumki olur… bunu tv de dızılerdedede yapıyorlar yanlış arkadaşlar yanlış..teşekkürler… bunuda bıldıırn herkeze lütfen..

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.