Dorothy Edith Smith Kimdir Hayatı

Salı, 7 Şubat 2012, 18:24 | Bilgi Paylaşımı | 0 Yorum
by admin

6 Temmuz 1926 Yorkshire/İngiltere’de doğmuştur. Kanadalı sosyolog ve düşünürdür.

Sosyoloji alanında; özellikle “feminist teori”, “aile çalışmaları” ve “yöntem bilim” olmak üzere sosyolojinin birçok alt dalında yapmış olduğu çalışmaları, ayrıca da psikoloji ve eğitim çalışmalarını içeren diğer disiplinler üzerindeki etkileriyle sosyal bilimler tarihine önemli katkılarda bulunmuştur. Bir sosyoloji alt dalı olan “kurumsal etnografya” alanının kurucusudur.

Lisans eğitimini Londra Ekonomi Okulu’nda almış, doktorasını 1963 yılında Berkeley Üniversitesi’nde tamamlamıştır.

1967 yılında British Columbia Üniversitesi’nde çalışmak üzere Vancouver’e taşınmış ve aynı üniversitede “Kadın Çalışmaları Programı”nın kurulmasında önemli etkisi olmuştur. 1977 yılında Ontario Eğitim Çalışmaları Enstitüsü’nde çalışmak üzere, iki oğluyla birlikte Toronto/Ontario’ya taşınmıştır. Emekli olana kadar bu kurumda çalışmayı sürdürmüştür. Bu arada kurumsal etnografya alanındaki çalışmalarını sürdürdüğü Victoria Üniversitesi’nde profesör olarak görev almıştır.

Sosyolojinin dönüşümüne olan katkılarından dolayı ve “feminist bakış açısı teorisi”nin sınırlarını “ırk, sınıf ve toplumsal cinsiyet”i içerecek şekilde genişlettiği için Amerikan Sosyoloji Birliği’nin “Seçkin Akademisyen Ödülü”nü ve “Feminist Sosyoloji” için “Jessie Bernard Ödülü”nü almıştır. Ayrıca Kanada Sosyoloji ve Antropoloji Birliği’nden de iki ödül almıştır. Bunlardan birisi “Büyük Katkı Ödülü” ve diğeri ise “Bir Sorunsal Olarak Her Günkü Dünya: Feminist Bir Sosyoloji” adlı kitabı için aldığı “John Porter Ödülü”dür.

Ailesi

Annesi Dorothy Place, babası Tom Place’dir. Üç erkek kardeşi vardır. Kardeşlerinden birisi olan Ullin Place bir beyin süreci olarak bilinç üzerine çalışmaları ile tanınmaktadır. Diğer bir kardeşi Milner Place ise tanınmış bir İngiliz şairidir.

Dorothy Edith Smith Kimdir? Dorothy Edith Smith Hayatı Dorothy Edith Smith Kim Dorothy Edith Smith Biyografisi Dorothy Edith Smith Hakkında Bilgi Dorothy Edith Smith

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.