Dünya Gazetesi Hakkında

Salı, 21 Mayıs 2013, 1:13 | Bilgi Paylaşımı | 0 Yorum
by admin

Dünya Gazetesi Hakkında Bilgi

Dünya, İstanbul’da yayımlanan günlük si­yasal gazetedir. Kurucusu Falih Rıfkı Atay’ dır. İlk sayısı 1 Mart 1952’de çıktı; bir süre sonra gazeteye Bedii Faik Akın ortak oldu. Başyazılarını Falih Rıfkı Atay’ın yazdığı gazete, 1952-60 arasında Demokrat Parti (DP) iktidarına karşı muhalif bir çizgi izledi. Bu dönemde Çetin Altan, Oktay Ekşi, Orhan Birgit, Zeki Sözer, Adnan Benk, Mithat Perin, Cavit Orhan Tütengil, Nurullah Ataç, Fikret Otyam gibi yazar ve gazetecilerin yazılarına; Mustafa Uykusuz, Semih Balcıoğlu, Ferruh Doğan, Nehar Tüblek gibi karikatürcülerin çizgilerine yer verildi.

1960’tan sonra Atay ve Bedii Faik’ in sağ kanatta yer almaları nedeniyle gaze­tenin çizgisi de değişti. Önemli bir tiraj kaybına uğrayınca bütün hisseleri Bedii Faik satın aldı. Bedii Faik, Atay’ın ölümün­den (1971) sonra gazetenin başyazarlığını da üstlendi. Dünya’yı 1975’te işadamı İhsan Altınei satın aldı; bir süre sonra bir anlaş­mazlık nedeniyle Bedii Faik Akın gazetede yazmayı bıraktı. 1979’da Hürriyet grubuna, 1981’de Nezih Demirkent’e geçen Dünya, bir ekonomi gazetesi olarak yayımını sür­dürmektedir.

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.