Dünyanın En İyi 400 Üniversitesi Arasında 4 Türk Üniversitesi

Pazartesi, 10 Ekim 2011, 22:00 | YGS LYS | 0 Yorum
by admin

'En iyi 400' arasında 4 Türk üniversitesiTürkiye’den 4 üniversite, İngiltere’de “Times Higher Education” dergisinin yayımladığı,  dünyanın  en iyi 400 üniversitesi  listesinde  kendine yer buldu.

Haftalık yayımlanan derginin listesinde başı, Amerikan üniversiteleri çekti. İlk sırada California Institute Technology Üniversitesi yer alırken onu sırasıyla, Harvard, Stanford, Oxford (İngiltere) ve Princeton Üniversiteleri takip etti.

Türkiye’den 4 üniversite de listede bulundu. Bilkent Üniversitesi 204’üncü, İstanbul TeknikÜniversitesi 285’inci, Orta Doğu TeknikÜniversitesi 289’uncu ve Boğaziçi Üniversitesi307’inci sırada yer aldı.

Üniversitelerin eğitim kalitesi, araştırma imkan ve yatırımları, yenilikleri, öğretimüyeleri, akademik kadronun yaptığı çalışmaların uluslararası çalışmalarda ne kadar kullanıldığı gibi kriterler dikkate alınarak sıralama hazırlanıyor.

Geçen yıl derginin yayımladığı “dünyanın ilk 200 üniversitesi” listesinde ise iki Türk üniversitesi yer almıştı. Bilkent Üniversitesi 112’inci sırada, ODTÜ ise 183’üncü sırada listede bulunmuştu.

AA – 10 Ekim 2011

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.