Dünya’nın Şekli Üzerine Çalışmalar Yapan Türk Bilim Adamları

Pazar, 30 Mart 2014, 20:34 | Genel | 0 Yorum
by tayyar

Tarihte pek çok bilim adamı dünyanın şekli üzerine çeşitli araştırmalar yapmış ve değişik sonuçlar bulmuşlardır. Bunlardan en bilineni Galileo olsa da tarihte önceden dünyanın şekli üzerine çalışma yapan türk bilim adamları da olmuştur. Mesela Uluğ bey, Türkmenistan’da bulunan rasathanesinde yıldızları, gökyüzünü ve diğer gök cisimlerini inceleyerek dünyanın şekli üzerine çalışmalar yapmış ve yuvarlak olduğunu tespit etmiştir. Bunun yanı sıra Ali Kuşçu da Osmanlı Devleti zamanında Fatih döneminde İstanbul’a davet edilerek medrese hocalığı yapmış aynı zamanda da astroloji üzerine çalışmalar yapmıştır. Bunun dışında tarihimizde adları duyulmasa da birçok Türk bilim insanı gökyüzü, dünyanın şekli ve diğer gezegenler üzerine çalışmalar yaparak bilimin gelişmesine önemli katkılarda bulunmuşlardır.

images (2)

Dünyanın Şekli Üzerine Çalışmalar Yapan Bilim Adamları Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz.

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.