Düz Liseler Tarih Oluyor – Düz Liseler Ne Zaman Kalkacak

Pazar, 5 Aralık 2010, 12:59 | Genel | 6 Comments
by admin

Düz liseler tarihe karışıyor. Milli Eğitim Bakanı Çubukçu, yeni lise sisteme ne zaman geçileceğini açıkladı. Buna göre genel(düz) liseler kalkacak, anadolu lisesini kazanamayan meslek lisesinin yolunu tutacak. Peki bu uygulamaya ne zaman geçilecek,sistem nasıl işleyecek. İşte Detaylar:Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Türk eğitim sistemini Avrupa’daki sistemle eşdeğer düzeye ulaştıracak olan adımların detaylarını anlattı. Düz lise olarak bilinen genel liselerin kaldırılacağını daha önce kamuoyuna duyuran Çubukçu, bu sisteme 2016 2017’te tamamen geçilmiş olacağını açıkladı. Anadolu liseleri sınavını kazanamayanların meslek liselerine gideceğini dile getiren Çubukçu, “Sınıflar 30 kişilik olacak. Okul ve öğretmen açığı olmayacak” dedi.

Çubukçu, MHP Giresun Milletvekili Murat Özkan’ın “genel liselerin kaldırılmasına” ilişkin soru önergesini yanıtlarken, 2016 2017 eğitim ve öğretim döneminde genel liselerin kapatılarak anadolu ve meslek liseleri uygulamasına geçilmiş olacağını kaydetti. Yeni sistemle kalitenin artacağını belirten Çubukçu, mesleki-teknik ortaöğretime daha fazla öğrencinin yönlendirileceğini kaydetti. Çubukçu yeni sisteme ilişkin şöyle dedi:

– Genel liseler üniversiteye öğrenci hazırlayan okullardır. Genel liseyi bitirdiği halde el berecisi de olmayan öğrenciler vasıfsız eleman olarak toplumda iş bulmakta zorluk çekmekteler. Bu nedenle 2013-1014 öğretim yılına kadar anadolu liselerine giremeyen öğrenciler eğitim-öğretimlerini genel liselerde sürdürecekler. 2016 2017 öğretim yılından sonra meslek liselerini tercih ederek bu okullarda eğitim-öğretimlerine devam edecekler. Mesleki ve teknik öğretim kurumlarına sınavsız girilecek.

– Anadolu liselerine sınavla öğrenci alındığından bu öğrenciler daha iyi eğitim-öğretim yapacaklar ve başarı seviyesi yükselecek.

– Genel liseler anadolu lisesine ve mesleki ve teknik ortaöğretim kurumuna dönüştürüleceği için fiziki mekân sıkıntısı çekilmeyecek. Bu durumda açıkta kalan öğrenci de olmayacak. Sistem bütünlüğü içinde meslek liselerinde okumak istemeyen öğrencilerin durumu tekrar değerlendirilecek ve mağdur edilmeyecek.

– Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının 9. sınıfları ortak olacağı için kapasite sorunu yaşanmayacak.

– Devir nedeniyle öğretmen, fiziki mekân ve personel konusunda herhangi bir sıkıntı yaşanmayacak.

– Genel lise öğretmenlerinin anadolu liselerinde eğitim verilmeleri için atama yönetmeliğinde değişiklik yapılacak. Milli Eğitim Bakanlığı’na Bağlı Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, Güzel Sanatlar ve Spor Liseleri ile Her Türdeki Anadolu Liseleri Öğretmelerinin Seçimi ve Atamalarına Dair Yönetmelik’te genel lise öğretmenlerinin belli kriterler dahilinde Anadolu liselerine atanmasında kolaylık sağlanacak.

– Sınıf mevcutları 30 öğrenciye inecek. Anadolu liselerinde kalite artacak.

– 2016 2017 yılına kadar 1953 genel lise Anadolu lisesine dönüştürülecek.

Toplam okul sayısı 8913

Resmi ve özel okullar dahil toplam ortaöğretim okul-kurum sayısı 8 bin 913. Bu rakamın 4067’si genel ortaöğretim, 4846’sı ise mesleki ve teknik ortaöğretim kurumu. Mevcut anadolu lisesi sayısı ise 1700’ün üzerinde. Çubukçu, anadolu liselerinde 10 saat olan yabancı dil dersinin 6 saate indirildiği iddialarına tepki gösterdi.

Anadolu liselerinde hazırlık sınıfında 20 saat, 9. sınıfta 6 saat ve 10-12. sınıflarda 4’er saat yabancı dil dersinin zorunlu olduğunu belirten Çubukçu şöyle devam etti: “Ders çizelgelerine göre 9. sınıfta yabancı dil dersi 4 saat azalmış fakat ikinci yabancı dil dersi 2 saat konulmuştur.

10-12’nci sınıflarda 4 veya 6 saat ders alarak 18 saate kadar seçmeli yabancı dil dersi alınabilir. Seçmeli ikinci yabancı dil dersi olarak öğrenciler 10-12’nci sınıflarda 2 veya 4 saat ders alarak 12 saate kadar ders alabilirler. Genel liselerin 9 ve 10. sınıflarında 6 saat olan yabancı dil dersi, haftada 9 saate çıkarılmıştır.”

MİLLİYET  5 Aralık 2010

Tagged with: ,

6 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Düz Liseler Tarih Oluyor – Düz Liseler Ne Zaman Kalkacak"

 1. Ayşe dedi ki:

  Ben meslek lisesinde okuyorum. Sizce düz liseye geçsem dahamı iyi olur?

 2. rüya dedi ki:

  herkez istediği liseye gidebilecekmı puanı tutmasa bile? bide bu 4. sınıftan bu yan olan notlar nasıl hiç anlmadım

 3. esen dedi ki:

  Meslek liselerine öğretmen gerekecek gibi görünüyo.Umarım bu sene yüzümüzü güldürürler:(

 4. raziye dedi ki:

  acaba ben bu sene lise 2 geçtim okul açıldında düz liseye geçmek istedim geç kaldım 3 haftayız geçmek istiyordum ama dersten geri kalırım diye 2. dönem geçsem iyi olur dedim ama 2013 olcak ozaman yani düz lise kaydıyor ya ben acaba 2. dönem geçebilir miyim yoksa geçemez miyim?

 5. onder dedi ki:

  ben bu sene düz liseye girersem 2. sınıfta anadolumu olacağım

 6. betül dedi ki:

  peki anadolu liselere girerken çok yüksek puan almamız gerekiyor mu ben 7. sınıf öğrencisiyim ve sbs yi çok kafama takıyorumm

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.