Düz Liselerde Alan Seçimi – Alanlar Kalktımı – Kaldırıldımı

Çarşamba, 21 Temmuz 2010, 19:02 | Genel | 159 Comments
by admin

Genel ve Anadolu liselerinde halen uygulanmakta olan ”Fen Bilimleri”, ”Sosyal Bilimler”, ”Türkçe-Matematik” ve ”Yabancı Dil” alanları kaldırıldı.

Ortaöğretim okulu bulunan genel müdürlükler ve daire başkanlığı ile Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın koordineli çalışmaları sonucunda hazırlanan ”Ortaöğretim Kurumları Haftalık Ders Çizelgeleri” ise 2010-2011 öğretim yılından itibaren 9. ve 10. sınıftan başlamak üzere kademeli olarak uygulanacak.

Yeni hazırlanan ”Ortaöğretim Kurumları Haftalık Ders Çizelgeleri” ile genel liseler, Anadolu liseleri ve fen liselerinde ayrı ayrı düzenlemeler yapıldı.

Buna göre, genel liselerde ve Anadolu liselerinde halen uygulanmakta olan ”Fen Bilimleri”, ”Sosyal Bilimler”, ”Türkçe- Matematik” ve ”Yabancı Dil” alanları kaldırıldı.

Ders grupları, ”ortak dersler” ve ”seçmeli dersler” olarak belirlendi.

Ortak dersler dışındaki diğer dersler, öğrencilerin yükseköğretim kurumlarında hedefleyebilecekleri programlar ile ÖSYM’nin belirlediği sınav sistemi dikkate alınarak, alternatifli ders saati sayısı ile alınabilecek şekilde ”seçmeli dersler” bölümüne yerleştirildi.

Öte yandan, genel liselerde Beden Eğitimi Dersi 9-12. sınıflarda 2’şer saat, Görsel Sanatlar/ Müzik Dersleri 1’er saat olacak şekilde düzenlendi.

10. sınıfta 3 saat olan Yabancı Dil Dersi’nin süresi 1 saat eksiltildi, ancak 11. ve 12. sınıflara 2’şer saat Yabancı Dil Dersi konuldu. Sağlık Bilgisi Dersi’nin haftalık ders saati sayısı ise 2’den 1’e indirildi.

Seçmeli ders saati sayısı ile birlikte 30 olan haftalık ders saati sayısı toplamında bir değişiklik yapılmadı.

Örnek Olarak İzmir Çiğli Milli Piyango Anadolu Lisesinin 2010-2011 Öğretim Yılı 10. Sınıf Seçmeli Ders Listesi :

[poll id=”3″]

Tagged with: , , , ,

159 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Düz Liselerde Alan Seçimi – Alanlar Kalktımı – Kaldırıldımı"

 1. sanane dedi ki:

  Kardeşlerim cevap verin… Şimdi gene üniversitedeki durumumuzu dikkate alarak seçmemiz gerekiyor değil mi? Ben aölde okuyorum ve aynı böyle. ????

 2. ke dedi ki:

  düz lisede alan seçimleri sayesinde 9.sınıfın sonunda başka bir okula geçme şansım var mı varsa kısaca anlatır mısınız lütfen biraz acele

 3. Chris dedi ki:

  ya ben yabancı dil seççektim bu sene noldu şimdi en fazla 10 ingilizce dersi +
  en fazlada 6 almanca dersi görecez işmi ya eski sistemde 13 tü (hem ben dil bölümünü istiym diğer derslerin kolay olması lazımki dil aralarında nerdeyse en zoru) napcaz şimdi zorunlu matmı görcez anlamdım hiçbişeyyyy :C

 4. Chris dedi ki:

  slm öncelikle şunu söylemeliyim ingilizceyi çok seviyorum ve şuanda ticat meslek lisesinin anadolu bölümünde okuyorum.Bölümüm bilişim teknolojileri ve 9. sınıf öğrencisiyim. Birdahaki sene yaşadım şehirde genel lisenin birinde yabancı dil bölümü açılacağını öğrendimki burada bu yazıları okudum.Geçmek istiyordum.Fakat şuanda kafam çok karıştı. Matematiğim süper fakat geometri ve fiziğim berbat hep 40 larda. İngilizcem çok şükür 96’nın altına düşmedi. Bana yardım edin lütfen grammerlerim çok iyi kelime ezberlemem çok kuvvetli …

 5. şanssız dedi ki:

  Bana okumak artık hayal gibi geliyor ne yapalım zengin çocukları özel okullara, dersaneye gidenler fen lisesine, bizim gibi gariplerde meslek lisesine, sonundada bize üniversite hayal…

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.