Düz Liselerde ve Anadolu Liselerinde Alanların Kalkması Ne Demek

Perşembe, 22 Temmuz 2010, 13:12 | Genel | 35 Comments
by admin

Mili Eğitim Bakanlığı yaptığı son düzenlemeyle İlköğretimde ve Ortaöğretimde radikal değişiklikler yaptı. Değişiklikler yapıldı fakat bu konuda detaylı bir açıklama nedense yapılmadı. Peki MEB’in yayımladığı bu genelgeye göre Düz Liselerde ve Anadolu Liselerinde alan uygulaması gerçekten kalkacak mı, kalkacaksa yeni sistem nasıl olacak? Eokulegitim.com sitesi olarak MEB’in yeni kararını yorumladık:Öncelikle şunun bilinmesini isteriz.Bu yeni sistem bu yıl 10. sınıfa geçenler ile 9. sınıfa başlayanlar için geçerli. Zaten 9. sınıfta alan uygulaması normalde olmadığından bu sistemin ilk öğrencileri bu yıl 10 .sınıfa başlayanlar olacak. Bu yıl 11. ve 12. sınıfa geçenler alanları ne ise yine derslerini öyle görmeye devam edecekler.

Bu değişiklik kağıt üzerinde çok büyük bir değişiklik gibi görünsede aslında eski sistemden pek farkı yok gibi. Eski sistemde öğrenciler  Fen Bilimleri(sayısal) , Türkçe – Matematik(Eşit Ağırlık), Sosyal Bilimler (sözel) alanlarından birini 10. sınıfa geçtiği zaman seçmek zorunda kalıyordu. Ve bu seçimler çoğu zaman öğrencinin 9. sınıftaki başarısına göre şekilleniyordu. Öğrenci artık 10., 11. ve 12. sınıflarda yaptığı bu alan tercihine bağlı olarak sadece belli başlı derslerin eğitimini alıyordu. Fakat yeni getirilen sistemde öğrenci artık sadece üç alanla sınırlandırılmış bir sistemin kurbanı olmayacak. Öğrenci istediği takdirde ileriki sınıflarda farklı farklı dersleri seçebilecek.

Diyelim ki, siz 10. sınıfa geçerken Felsefe,Matematik,Tarih,Coğrafya derslerini seçtiniz. Fakat 11. sınıfa geçerken kendi kendinize bir karar aldınız ve üniversite hedefi açısından bir kimya ya da biyoloji dersi almaya karar verdiniz. Bu durumda istediğiniz takdirde bazı derslerden vazgeçip istediğiniz seçmeli dersleri alabileceksiniz. Fakat her lise öğrencisi açısından belli başlı ortak dersler olacak ve bu dersler zorunlu olarak alınacak. Bu zorunlu dersler hakkında açıklama yapılmadı fakat biz bu derslerin Edebiyat,Dil ve Anlatım,İngilizce,Beden Eğitimi vb. derslerin olmasını bekliyoruz.

Yeni Sınav Sisteminin Tamamlayıcısı

Bu yeni sistemi yorumladığımızda, değişen üniversite sınav sisteminin(YGS-LYS) bir tamamlayıcısı olduğunu rahatlıkla görebiliriz. Diyelimki siz üniveriste sınavlarına tıp fakültesi kazanmak için gireceksiniz. Bugün LYS’de tıp fakültesini kazanmak için MF-3 puanı gerekmektedir. MF-3 puanınızın yüksek olması için sizin biyoloji dersi başta olmak üzere matematik,kimya ve fizik derslerinde başarılı olmanız gerekir. Dolayısıyla sizin lisede sadece bu dersleri seçmeli ders olarak almanız istediğiniz bölüme yerleşmek için gerekli ve yeterlidir. Bu sistemle  üniversitede hangi programı okumak istiyorsanız sadece o programın kapsamını ilgilendiren dersleri göreceksiniz. Dolayısıyla bir bakıma yine alan seçme işi olacak fakat artık sadece adı konmuş üç alan değil. İsteyen öğrenci istediği seçmeli dersleri alabilecek.

Bu konuda belirsiz olan konular da var:

-Bir öğrenci en fazla kaç tane seçmeli ders alabilecek?

-Öğrenci seçtiği dersi en az ne kadar süre içerisinde değiştirme hakkına sahip olacak?

-Alınmak istenen derslerin toplam ders saatini geçtiği durumlar nasıl hesaplanacak?

-Eğer ki belli sayıda öğrenci bir araya gelir ve o lisenin müfredatında olmayan bir dersin seçmeli olarak konulmasını isterse, bu talepler gerçekleştirilecek mi?

-Öğrenciye herhangi bir seçmeli ders verilirken, o dersten daha önceki yıllarda elde ettiği başarıya bakılacak mı? (Eski sistemde bakılıyordu.)

-Seçmeli dersler öğrencinin isteğine göre mi yoksa Milli Eğitim Müdürlüğünün isteğine göre mi konulacak?

vs….

Eokulegitim.com

[poll id=”3″]

Tagged with: , , ,

35 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Düz Liselerde ve Anadolu Liselerinde Alanların Kalkması Ne Demek"

 1. aylin dedi ki:

  Ben yapılan yeni sistemi pekte doğru bulmuyorum eskisi gayet iyidi zaten sözel seçen biri sayısalı sevmediği için seçer ya da sayısal seçen biri ezberi sevmez işlemi sever buna göre de meslek seçer yeni sistem kafaları karıştırmaktan başka bişeye neden olmuyor.

 2. canan dedi ki:

  Bence çok güzel bir uygulama,şimdi hangi alandaysan istediğin üniversiteye giriş yapabiliyorsun ama, alan kalkmadan önce böyle bir şansın yoktu.Bencede çok mantıklı bir fikir.

 3. asd dedi ki:

  arkadaşlar ben sözel ağırlıklı dersleri görüorum.şimdi tm ağırlıklı bölümdeki mesleklerden hukuk,sınıf öğr. gibi meslekleri olabiliozmu.olabiliosak puan farkı varmi ….

 4. ____ dedi ki:

  arkadaşlar şimdi bn sözel ağırlıklı dersleri görüom. şimdi tm ağırlıklı bölümdeki meslekleri olabiliozmu . olabiliosak puan farkı varmı.

 5. semaa dedi ki:

  ya bence gayet mantıklı çünkü mesela sözelcisin ama tıp istiyosun eski sisteme göre imkansız ama yeni sistem de mümkü

 6. seda dedi ki:

  tamamen yanlış bir uygulama. lise 1 de kaldım ben ve şuan lise 2 ye daha yeni geçtim. ama bu saçmalıkla karşı karşıya kaldım. çünkü sayısal derslerle aram yok. bi daha sınıfta kalma şansımda yok. ne kadar mal bir kadın bu nimet çubukçu.!

 7. büşra dedi ki:

  bence süper olmuş anlamadığınız içinn öyle diyorsunuz anlayınca seversiniz

 8. rabia dedi ki:

  2009 da gelseydi keşke bu sistem isteyen istediği dersten ders alabilseydi ama biz şansızmışız birçoğumuz istemediğimiz bölümlerde okuyoruz!!!…

 9. Hayretti dedi ki:

  Noluyor beyler bayanlar ne güzel işte bütün liseler anadolu liselerine dönüştürülüyor. eğitime kalite geliyor.

 10. CaN dedi ki:

  Bizleri yarış atı gibi koşurdular. bizden sonra sınavlar kalkıyor. olacak şeymi bu?

 11. Hilal dedi ki:

  gerçekten bu 95 liler çok şanssız
  çalışma kitapları sbs alanalrın kaldırılması bizde denendi. ee bizden sonrada tüm liseler anadolu lisesi oldu ama malesef biz bu hakkı kullanamıyoruz şu sitemi bi yerli yerine oturtun ya nedir her sene başımıza gelen olay bakalım seneye ne bekliyor bizi????

 12. leyla dedi ki:

  95LİLERİ FELEK ÇARPTI :) BENDE DAHİL…

 13. leyla dedi ki:

  ya biz neyiz? deneme tahtası falan mı??? bn bu yıl 10. sınıfa gectım bolum secıcem ,kalktı diyolar. 7 ye geldık hadi sbs geldı sbsye girin dediler . bu meb ne yapmaya calısıyor? bizim kaderimizle oynama nimet cubukcu! bırak eski kurallarımız güzeldi .hadi tmm sbsyi koydun nıe gerı kaldırıyorsun? tmm össyi kaldırdın nıe geri getırıy6osun ? tmm bunlara bişey demıyoruz , sımdı de lısedekı bolumleremı burnunu sokuyosun ? RAHAT BIRAK BIZI . bi dengeye koy su okul işlerini..dediler lıseler anadolu oluyo iyi güzel olduk ama neden 10. sınıfa gecenler dımdızlak kaldı sayın Cubukcu?ALLAH SONUNU HAYIR ETSİN İNŞ. ARKADASLAR HERKESE KOLAY GELSIN .NIMET CUBUKCU MAWİ DON OYNUYO BIZLE….

 14. gülcan dedi ki:

  18. yorumu yapan esra arkadaşımıza katılıyorum resmen saçmalık bu sanki yeni bişe çıkartmak zorundalar bırakında istediğimiz alanı seçelim ya bu ne böle hep bizim zamanımıza denk geliyo nedense iice çivisini çıkarttılar bu işin bizi deneme tahtası gibi her yenilikte kullanıyolar ben seçmişim alanımı daha dün fen e gidicem diyodum bugün olan şu saçmalıklara bakın bi de ya bunlar artık napıcaklarını şaşırdılar arkadaşlar ben bu yeni sisteme tamamen karşıyım gelin birlikte karşı çıkalım en azından denemiş oluruz belki gözlerine çok görünürsek bu saçmalıktan vazgeçerler..bana hak vereceğinizi biliyorum..!!!

 15. Ayla dedi ki:

  Ya deneme tahtasımıyız biz sbsdede bizi kullandılar şimdi kaldırıldı iki sene sonra bu da kaldırılcak yine dengemiz değişcek Nimetin ..

 16. Seren dedi ki:

  ya lütfen eski sistem geri gelsin ya

 17. Seren dedi ki:

  tamamen saçma bir şey ben eski yöntemi geri istiyorum alan seçmek istiyorum

 18. esra dedi ki:

  ya kardeşim her değişiklik de bizi bulur zaten ben 10.sınıfa geçtim ama daha yeni yaz başında alanlarımızı seçtik sonra bi baktım alanlar kaldırılmış e kardeşim madem kaldıracaktunız nie bizimle oynuyorsunuz zaten bu kararı da ne kadar kısa sürede aldıkları da burdan belli oluyor zaten .meb biz napalım da şu çocukların kaderiyle oynayalım diyo alanları kaaldırıyor sınav sistemlerini değiştiriyor daha kim bilir ne yapacaklar belli değil. allah sonumuzu hayr etsin ne diyim ben daha bunlara allah akıl fikir versin

 19. !!!! dedi ki:

  ya dilciler napcak ya 2-3 saat yabancı dil görerek nasıl olcak saçmalık!

 20. .... dedi ki:

  amaçlarını hç anlamış dğilim ne ypmaya çalışıolar hç iyi bşey olmyacak hpde yanan neden 95liler oluyuor

 21. merve dedi ki:

  bu nasıl bsey yha anlamadım güzel gbi duruyo ama saçma kısımlarıda var ya ne güzel seçtlk blümümüzü ne yaptılar yhaa

 22. sudemir dedi ki:

  13. yorumu yazan merve arkadaşıma kesinlikle katılıyorum çok haklı.. onu o alnının orta yerinden kocaman öpüyorum. çok haklısın yavrum bu sistem nolucak bilinmez…

 23. merve dedi ki:

  amerika özentiliği ve sistemi ama bizim ülkemizde uygulanamaz 2 yıl snra bulurlar yeni bir sistem daha

 24. dolu dedi ki:

  vala ben hiç bir şey anlamadım ya çok karışık…

 25. Ckall dedi ki:

  İyice saçmalıyolar ne yapacaklarını şaşırdılar artık.

 26. !!! dedi ki:

  bu ne saçmalık ya oyuncak mı bu eğitimle bu kadar oynanır mı sbs öss falan,eskisi gibi devam etmeli…!!!!

 27. ???????????? dedi ki:

  ya allahım ya bu ne sacmalık sadece sayısal esıt bde sözelciler dusunuluyor ama dilcileri dusunen yok !!!!!!!!!!!!!

 28. sssssssss_44 dedi ki:

  bizi kobay faresi gibi kullanıyorlar

 29. atn123 dedi ki:

  ya ben 95liyim sbs bizi buldu bu alan kalkması bizi buldu öss kalktı yine bizi buldu… bunun bi sonu var mı? yoksa bize mi garezleri var?..

 30. melis dedi ki:

  saçmalıktan başka ne?

 31. AAA dedi ki:

  batırmışlar bu nedir ya :S

 32. TR dedi ki:

  TAMAMEN SAÇMALIK

 33. Dum dedi ki:

  Saçmalıktan başka bişi değil

 34. öznur dedi ki:

  birazcıkda olsa mantıklı geldi ama hala kafamda sorular var????

 35. Gizem dedi ki:

  Henüz ayrıntılı bi acıklama olmasada, mantıklı ve güzel gbi görünüyo :)

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.