E. Coli Ekoli Bakterisi Nedir Nasıl Bulaşır Korunma Yöntemleri

Salı, 7 Haziran 2011, 19:46 | Genel | 0 Yorum
by admin

Almanya’daki araştırmacıların, biri İsveç’te çoğu Almanya’da olmak üzere bugüne dek 25 kişinin ölümüne yol açan E.Coli (EHEC) bakterisinin kaynağını araştırmaya devam ettikleri bildirildi.  İşte Ekoli bakterisi hakkında merak edilenler:

Avrupa Hastalık ve Kontrol Merkezi (ECDC) yetkilileri yaptığı açıklamada, Almanya, Avusturya, Danimarka, Ispanya, Finlandya, Fransa, Lüksemburg, Norveç, Hollanda, Polonya, Çek Cumhuriyeti, İngiltere ve İsveç’te kanamalı ağır bağırsak enfeksiyonuna neden olan E.Coli bakterisine yakalanmış veya yakalandığından şüphe edilen kişiler tespit edildiğini belirtti. Amerikalı makamlar ise, ABD’de bazı kişilerin hastalığa yakalandığından şüphe ettiklerini ifade etti.
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yetkilileri, kadınların EHEC’ten daha fazla etkilendiğinin gözlemlendiğini belirterek, kadınların erkeklerden daha fazla tercih ettiği ve bakterinin bulaştığı bir gıda madesinin salgının yayılmasına neden olmuş olabileceğini kaydetti. Alman ulusal sağlık enstitüsü Robert Koch’tan (RKI) yapılan açıklamaya göre, salgında hayatını kaybedenlerin çoğu 22 ile 92 yaş arası kadınlar.
Öte yandan, merkezi İtalya’nın başkenti Roma’da bulunan Yüksek Sağlık Enstitünün (ISS) bünyesinde yer alan bir Avrupa referans laboratuvarından yayımlanan yazılı açıklama, laboratuvarda yapılan tahlilerin sonucunda, iddia edilenin aksine salatalıkların veya sebzelerin EHEC bakterisinin yayılmasına neden olduğu yönünde kanıt bulunmadığını ortaya koyduğunu belirtmişti.
Avrupalı sağlık makamları, bugüne dek yapılan gözlemlerin, Enterohemorajik Escherichia Coli (EHEC) bakterisinin bulaştığı et veya bazı sebzeler gibi çiğ veya az pişmiş gıdalardan insana geçtiğini ortaya koyduğunu ifade etti. Makamlar, yeterli hijyenin sağlanamadığı ortam ve durumlarda da bakterinin insandan insana geçebileceğini belirtti. Doktorlar, bakterinin özellikle bağırsaklarda ve dışkıda bulunduğunu kaydediyor.
Araştırmaların bakterinin kökeni hakkında ve nasıl geliştiği konusunda tam bir netice vermesine kadar, Alman makamlarının çiğ salata, domates, hıyar ve filizlenmiş tohum tüketimini yasakladığı belirtiliyor. Almanya’nın Hannover kentinde EHEC bakterisinin kaynağını araştıran bir uzman, Alman Haber Ajansı’na (DPA) yaptığı açıklamada, EHEC bakterisi salgınının filizlerden kaynaklanmış olabileceğini bildirmişti.
Uzman, bakterinin Uelzen kenti yakınlarındaki bir firmadan kaynaklandığının tahmin edildiğini, sözkonusu firmanın, daha önce Lübeck kentindeki bir restoranda yemek yiyen insanlarda ortaya çıkan rahatsızlıklarla ilgisi olduğunu ifade etmişti. Asya’da yıllar önce ortaya çıkan EHEC bakterisinin kaynağının da filizler olmuş olduğu hatırlatıldı.
Öte yandan, Moskova, Almanya’da görülen E.coli salgınını takiben, AB üyesi ülkelerden tüm sebze ithalatını ve satışını yasaklamıştı.

EHEC BAKTERİSİ KANADA’DA DA GÖRÜLDÜ
TORONTO – Almanya’da ortaya çıktıktan sonra özellikle Avrupa ülkelerinde hızla yayılan ve şimdiye kadar 25 kişinin ölümüne yol açan ölümcül EHEC bakterisi Kanada’da da görüldü.
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), dünyanın E.coli bakterisinin yol açtığı en ölümcül salgınının kaynağını belirlemek için Alman yetkililerinin zamanının tükenmekte olduğunu bildirdi.
DSÖ’nün bulaşıcı hastalıklar uzmanlarından Dr. Guenaem Rodie, bir hafta içinde bakteriyi yayanın ne olduğunun bulunamaması durumunda hiçbir zaman salgının nedeninin belirlenemeyeceğini söyledi.
Ontario Eyalet Sağlık Şefi Dr. Arlene King, Toronto’nun batısındaki Peel kenti sakinlerinden olan ve bir süre önce Almanya’ya gidip geldiği belirlenen yetişkin bir erkekde EHEC bakterisi saptandığını açıkladı.
Aşağı Saksonya Eyaleti Sosyal İşler, Kadın, Aile, Sağlık ve Uyum Bakanlığı’nın bir sözcüsü, Celle kentindeki bir bakım yurdunda 88 yaşındaki bir kadının, Stade yöresinde de 74 yaşındaki bir kadının EHEC bakterisinden kaynaklanan hastalık sonucunda hayatını kaybettiğini belirtti.
Hastanın Almanya’da olduğu sürede, salgının en etkili olduğu bölgede salata ve yeşil sebze tükettiğini kaydeden Dr. King, kesin tanı için hasta üzerinde bir dizi test başlatıldığını söyledi. Hastanın hastaneye yatırılmadığını ancak kendileri ile sürekli temas halinde olacağını ifade eden Dr. Arlene King, tedaviye de eşzamanlı başladıklarını kaydetti.
Öte yandan Kanada Gıda Denetim Ajansı ekipleri, ülkeye dışarıdan gelen domates, salatalık ve marul başta olmak üzere yeşil sebzelerde yapılan denetimleri yoğunlaştırdı. Sağlık ekipleri de, dünya genelinde şu ana kadar en az 2500 kişinin enfekte olması nedeniyle Almanya’dan gelenleri havaalanı ve gümrüklerde kontrolden geçiriyor.

Ekoli Bakterisi Nedir,E Coli Bakterisi Hakkında Bilgiler,Ekoli Bakterisi Nasıl Bulaşır, EHEC Bakterisi Hakkında Bilinmeyenler,Ekoli Bakterisinden Virüsünden Korunmak İçin Neler Yapmalıyız,Ekoli Bakterisi Ölüme Neden Olur mu,E. Coli E koli Bakterisinin Kaynağı Nedir Hangi Ülkelerden Yayılıyor

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.