Edison’un Ampulü Buluş Hikayesi

Perşembe, 27 Temmuz 2017, 19:12 | Genel | 21 Comments
by tayyar

Edison ve ampul, bu yazımızda sizlere edison ampulü nasıl buldu hakkında bilgi vereceğiz.

Edison bir gün dinamo makinesini icat eden William Wallace’in araştırma merkezine iş ziyaretinde bulunur. Burada elektrikli ampulü de görür ve bunlardan çok etkilenir. İki plakayı birleştiren plakalar elektrik enerjisiyle birleşince mavi ışık yaymaktadır. Ancak bu plakalar hemen eridiği için tam olarak verim alınamamaktadır.

İnsanlar ampulü icat ederken mum, gazyağı ve bunun gibi pek çok maddeyi denemiş ancak kesin bir sonuç alınamamıştı. Edison’un aklına elektrik enerjisiyle çalışan bir ampül icat etme fikri işte burada geldi. Bunun için Edison plakalar yerine başka bir dayanıklı maddenin olması gerektiğini düşünüyordu. Bunun için pek çok eşya ve madde üzerinde elektrik çalışmaları yapmaya başladı.

Kurduğu kırk kişilik bir ekiple çalışmalarını gece gündüz devam ettiren Edison burada elektriğin kızgın hale getirdiği ama uzun süre buna dayanan bir madde arayışı içerisindeydi. Kimi maddeler uzun süreli olmasına rağmen çok pahalıydı, kimisi ise ucuz ama kalitesizdi. Edison hem ucuz hem de dayanıklı bir madde arıyordu. Araştırmalar bir türlü sonuç vermiyordu. Artık bu durumdan Edison’un arkadaşları da sıkılmış ve çalışmayı bırakmayı teklif etmişlerdi. Ancak Edison her şeye rağmen çalışmaya devam etmek istiyordu. O güne kadar 2 binden fazla madde üzerinde çalışmış ve hepsinde başarısız olmuşlardı.

Bir gün ofisinde dalgın bir şekilde otururken düğmesinden bir iplik parçası sarktığını gördü. Birden aklına bir fikir geldi ve laboratuvara gitti. Arkadaşlarına bir avuç iplik bulmalarını söyledi. İplikler kömürleştirildi ve elektrik verildi. İplikler iki plakanın arasına yerleştirildi ve etrafı havasız bir camla kapatıldı. Elektrik verilince lambanın içinde sarı bir ışık oluştu. Bu ampülü saatlerce yakmalarına rağmen ışık sönmedi. Sonunda ampül için dayanıklı bir madde bulmuşlardı. Bundan sonra 14 bin ampulü böylece ürettiler. 900 binada elektrik şebekesi kuruldu ve ampuller bu binalara tek tek yerleştirildi. 1882 yılında ABD’de onlarca mahalle artık ışıl ışıldı. Bu büyük icat sayesinde artık her ev kolaylıkla aydınlatılabiliyordu. Bu icatla birlikte Edison’un ünü her yerde duyuldu.

indir (3)

Ampulün İcadı Hikayesi Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz.

21 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Edison’un Ampulü Buluş Hikayesi"

 1. YUSUF MERT ALVER dedi ki:

  MAALAAAAAR

 2. adem salih dedi ki:

  yani tabi dogru

 3. aynen çok yardım cıoldu sosyal ödevim için dedi ki:

  mekomka

 4. övgü nisan dedi ki:

  ampulü EDİSON icat etmediki nedir bu şimdi bilgi mi yanlış bilgi bu 5. sınıfım ve ampuiü edisonun icat etmediğini biliyorum

 5. edfwwdwdw dedi ki:

  ALLAH RAZI OLSUNDA SİTE YE DAHA FAZLA ŞEYLER KOYUN!

 6. SA dedi ki:

  SAĞOLUN DA! BENCE PEK BÖLE DEĞİLDİ?

 7. Ersan dedi ki:

  cok tesekkur ederim sayenizde sosyal ödev ini yaptim

 8. baran dedi ki:

  ödev için iyi bir site

 9. merve dedi ki:

  gerçkten çok kullanışlı bir site çok beğendm ödevim için de güzel oldu herkese tavsiye ederm

Yorum Yazın