Edward Hopper Kimdir

Cuma, 25 Mayıs 2018, 0:01 | Genel | 3 Comments
by editor

Edward Hopper Kimdir, Edward Hopper Hayatı Biyografi

ABD’li ressam. Hiçbir akıma katıl­madan yaşamın yalnızlığını vurgula­yan gerçekçi yapıtlar vermiştir.

22 Temmuz 1882’de New York Eyaleti’nin Nyack kentinde doğdu, 15 Mayıs 1967’de New York kentinde öldü. Sanat eğitimini 1900-1906 arasında New York Chase School of Art’ta Robert Henri’nin yanında yaptı. 1906-1910 arasında birkaç kez Avrupa’ya gitti. 1913’ten 1923’de değin yaşamını çeşitli resimleme çalışmaları yaparak kazandı. Bundan sonra kendini tümüyle resme verdi. 1955’de National Institute of Arts and Letters’m o güne dek pek az ressama verdiği Altın Madalya’yı kazandı.

Robert Henri’nin öğrencisi olmasına ve 1910’da Ash Can Okulu üyeleriyle birlikte sergi açmasına karşın, yapıtlarının toplumsal bir içeriği olmadığım belirtmiş, kendini bu grubun üyesi olarak görmemiş­tir. Onun kasaba yaşamının yalnızlığım, boşluğunu ve durgunluğunu vurgulayan yapıtları, 1920’den başlayarak Amerikan Yaşam Resmi (American Scene Painting) akımı içinde değerlendirilmiştir.

Hopper resimlerinde genellikle yapıları, benzin istasyonlarını, köprüleri, oto ve demiryollarını işle­miştir. Bu mekânların boşluğunu vurguladığı kompo­zisyonlarında figür pek az görülür. Yaratılan bu boşluk izleyicide, bildiği bu alışılmış mekanlara son kez bakıyormuş duygusunu uyandırır. Geçitte iki Kişi gibi figürlü kompozisyonlarında ise insan, ulaşı­lamayan yalnız bir konumdadır.

  • Eserleri (başlıca)i Demiryolu Kenarındaki Ev, 1925, Modern Sanadar Müzesi, Ne w York; Erken Bir Pazar Sabahı, J930, Whitney Müzesi, New York; Geçitte İki Kişi, 1929, Toledo Sanat Müzesi, Ohio; İki Işıkta Deniz Feneri, 1929; Methodist rKilisesi, 1930, Wadsworth Athe- neum, Hartford; Gaz, 1940, Modern Sanatlar Müzesi, New York; Benzinci, 1940, Modern Sanatlar Müzesi, New York; Gece Geç Yatanlar, 1942, Chicago Sanat Enstitüsü.

3 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Edward Hopper Kimdir"

  1. BJK dedi ki:

    Kaslı için tebrik ediyorum👏🏻

  2. BJK dedi ki:

    Kısa

  3. furkan dedi ki:

    çok güzel

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.