Ehliyet Sınavında Başarılı Olmak İçin Nasıl Çalışmalı

Cuma, 21 Aralık 2018, 21:46 | Bilgi Paylaşımı | 32 Comments
by admin

Araç kullanmak, bir yerlere kendi başına gidip gelebilmek ve otomobil tutkusu… Bunlar için ehliyet almak şart. Günümüzde sürücü adaylarının ehliyet alabilmeleri için mutlaka çeşitli sınavlara girmeleri gerekiyor. Ülkemizde yapılan ehliyet sınavı da bunlardan biri. Milli Eğitim Bakanlığı vatandaşlara ehliyet sahibi olabilmeleri adına onları bir takım sınavlara tabi tutuyor. MEB ‘in yaptığı bu sınav öyle bazı kimselerin düşündüğü gibi içi boş bir sınav değildir. Tamamen trafikte gerekli olan temel bilgi ve tecrübeyi sınayan bir sınavdır.

Ehliyet sınavında ne tür sorular çıkıyor ? Matematik mi, Uzay Geometrisi mi? Hangisi: hiçbiri. Ehliyet sınavında Trafik Bilgisi, İlkyardım ve Motor Bilgisi derslerinden sorular çıkıyor. Ve bu derslerin içeriği de trafikte sürücüye tamamen gerekli olacak bilgilerden oluşmakta. Trafikteki işaret ve levhaların ne anlama geldiğini bilmeyen, acil bir yaralanma vakasında nasıl müdahale edileceğini bilmeyen ya da aracı yol ortasında sorun çıkardığı zaman onarma adına hiçbir şey yapamayan bir sürücüyü sanırım kimse trafikte istemez. Bu sebeple ki, bizim bu sınavı hakkıyla geçmemiz şart.

Peki ehliyet sınavına nasıl çalışmalıyım?

Ehliyet sınavının içeriği sanıldığı gibi öylesine geniş değildir. Sürekli aynı konulardır. Zaten bizden de temel bilgiler isteniyor. “Sen bu bilgileri bil, ehliyeti verelim.” diyor devletimiz. Bu bilgiler de sabit bilgilerdir. MEB bu bilgilerden bir soru havuzu oluşturmuş ve her ehliyet sınavında aynı ve benzer soruları sorup duruyor. Zaten kalkıp da matematik sorusu sormasını beklemeyin.

Dolayısıyla, alın bir kaynak kitap. (Eğer sürücü kursuna gidiyorsanız, size vereceklerdir.) O kitabın içerisinde gerekli tüm bilgiler mevcut. O kitabı içinizden gelerek, öğrenme isteğiyle baştan sona okuyun. Bunu bir kaç defa tekrar edin. Sonra son 3- 4 ehliyet sınavının sorularını çözün ve sınava girin. Göreceksiniz ki, sınavı hem de çok yüksek bir ortalamayla geçmiş olacaksınız. Geçmiş dönemin ehliyet sınavı sorularına ulaşmak için buraya tıklayın.  Sınava girdikten sonra sonuçlarınız da buraya tıklayarak takip edebilirsiniz.

Umarız ehliyet almayı hak eden herkes o belgeyi alır. Ve yine umarız ki trafikte işi öğreniş kuralları bilen sürücülerle karşılaşırız. Hoşçakalın..

eokulegitim.com (Editörü: Burak ATEŞ)

32 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Ehliyet Sınavında Başarılı Olmak İçin Nasıl Çalışmalı"

 1. onur dedi ki:

  ehliyette nerelere çalışmalıyız

 2. kuzey sabancıoğlu dedi ki:

  ben yazılıya giridim hemen aldım ehliyetimi sizde çıktı sorulara çalısın

 3. muhammeda.bildirici dedi ki:

  arkadaşlar sınava girmeden 10-15 gün önce, önceki 5-6 sınavın bütün çıkmış sorularını çözün. Telefondan bir uygulama mevcut onu indirip sürekli tekrar ederek çözün soruları. sınava girmeden 2-3 gün öncede trafik levhaları ve kurs tarafından verilen kitaba bir göz atarsanız başarılı olabilirsiniz. Sorular ilkokul seviyesinde.

 4. Nimet dedi ki:

  3 defa kaldım kendime güvenim kalmadı

 5. Nimet dedi ki:

  Bén 3 dede kaldım e yapmalıyım okudum kitabı ama oraya gidince hep farklı konularda cıkıyor

 6. Ahmet ocak dedi ki:

  2 kere girdim kaybettim nasıl kazanacam bana yerdim edin

 7. Gayret dedi ki:

  Bir program indirdim 2015 tarihinin ehliyet sorularına kadar var ben hepsine çalıştım böyle sorularla karsilasirsam inşallah Allahın izniyle 100 tam puan alırım diye düşünüyorum ama çokta rahata bırakmiyorum kendimi hergun çalıştığım çözdüğum bütün soruları tekrarlıyorum artık soruya bakmadan cevapliyorum

 8. batuhan sedat dedi ki:

  aralıktaki sınav elektronikmi yoksa yazılı sınavmı

 9. Suphiye doğan dedi ki:

  Bende iki defadir giriyorum sınava biri normal yazılı biride elektronik tabletten girdim ikisinde de kazanamadık yazılı olandan 68 puan elektronik ten olandan 58 puan alabildim yaziliya çok çalıştım ama sınavda karşıma hep farklı sorular çıktı benim çalıştığım soruların çoğu çıkmadı bu haksızlık olmuyornu peki neden sınavda farklı soru veriyorlar ?

 10. ege dedi ki:

  arkadaşlar 1 hafta sonra sınavım var ve ben hiç çalışmadım kitabın yüzünü açamıyorum bana bu işin kısa yolunu söyleyin

 11. yusuf varlık dedi ki:

  arkadaşlar çok kolay geçebileceğiniz bir yöntem biliyorum onca insan hemen geçti bu yöntemle arkadaşlar son 6 sınavda çıkan soruları alın ve çözün yanlışınız dahi çıksa tekrar edip öbürünü çözün her çözdüğünüzde göreceksiniz netiniz artacaktır en önemlisi anlıyarak çözün aklınız telefonda olmasın orda burda olmasın 30 dakikanızı vereceksiniz 2 gecede biter çözüp girin bakın nasıl kazanacaksınız

 12. Lamih dedi ki:

  Arkadaşlar 11 şubata sinava gireceğim eski döneme ait bütün çıkmış ehliyet sınavı çözdüm ve devamlı 70 ve 70ten yukarı puan alıyorum heyecandan içine edecigimden korkuyorum lütfen bana dua edin bende sizlere dua edecem

 13. Onur dedi ki:

  Bende 16 temmuz da sınava girecem ama heyecandan olmuyor ney yapmam lazım

  • Valii dedi ki:

   Bende giricem yarın ki sınava bi önceki çıkmış soruların hepsini çözdm bence çok iyi geçicek sınavim inşallah senin de iyi geçer

 14. gül dedi ki:

  okuduğum aklımda kalmıyo nasıl çalışabilirim

 15. murat dedi ki:

  ben 3 dafa girdim ama bana haksızlık yapıldı buna rağmen hakkımı isterim aksi taktirde hakkınızda şikayetci olurum

 16. özlem dedi ki:

  ya ben çok çalışıyorum ama sorular hiç aklımda kalmıyor bunun için tavsiyeniz nedir eylülde sınava girecem ve son hakkım cevabınızı bekliyorum

 17. rabia dedi ki:

  kasımın 2snde bnde sınava gircem ve okuduğum şeylerden hiç anlamıyorum napacağımı blmiyorum

 18. ömer dedi ki:

  arkadaslar ben ehlıye sınavına kayıt yaptıracagım ama nerden calısacagımı bılmıyorum kıtap verıyolarmış ama ben kıtap okumayı hıc sevmıyorum bu sınava baska turlu nasıl calısa bilirim.

 19. Sefa dedi ki:

  Bende 15 aralıkta sınava gircem nerelerden çalışmam lazım ?

 20. kemal dedi ki:

  eskisi gibi üç beş kuruş sıkıştırıp alamazmıyız
  ya

  arabaya acayip hevesim war ama sınavlar canımı okudu
  son 2 hakkım kaldı nasıl başara bilirim o kadar da test çözüp kitaptaki konularıda okuyom bi şey girmiyo olmayan kafama

 21. nurcan dedi ki:

  ehlıyet sınavında sorular surucu kursu kıtabındanmı cıkıyor?

 22. nur dedi ki:

  arkadaşlar çokk heycanlıyım 10 aralıkta sınava gırıcem ne olur bana duva edın işallah kazanırım haydı iyi geceler

 23. resatcan dedi ki:

  ya arkadaslar meraktan oldum dırıldım yasısz

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.